Android telefona VPN nasıl kurulur

Android telefona VPN nasil kurulur

Android telefona VPN nasıl kurulur Çevrim içi ortamda daha fazlasını yapmaya devam ederken, özellikle hemen hemen herkes evde sıkıştığından, etkinliğinizi güvenli ve özel tutmak giderek daha önemli hale geliyor. İyi bir VPN (Sanal özel ağ) bu endişelerin bazılarını ele almak için uzun bir yol kat edebilir. Android akıllı telefonunuzda veya tabletinizde bir VPN kurmak ister misiniz? Makalemizi okumaya devam edin.

Android ayarları menüsünden bir VPN ayarlama

VPN desteği Android’e dönüştürülür, böylece bir uygulamayı indirmeye gerek kalmadan telefonun Ayarlar menüsünden kolayca kurabilirsiniz.

Android’de manuel olarak VPN nasıl kurulur

  1. Telefonun Ayarlar menüsünü açın. Aşağıdaki talimatların, sahip olduğunuz cihaza bağlı olarak değişebileceğini unutmayın.
  2. Kablosuz ve İnternet veya Kablosuz ve ağlar üzerine dokunun. Temel olarak, ağ ayarları sayfasına gitmeniz gerekir.
  3. VPN üzerine dokunun. Bazı cihazlarda, önce Diğer’e dokunarak seçenekleri genişletmeniz gerekebilir.
  4. Sağ üst köşedeki artı işaretine dokunun. Birini görmüyorsanız, gelişmiş seçenekler menüsünü açmanız gerekir (genellikle üç dikey nokta simgesine dokunarak).
  5. Sunucu adresi, kullanıcı adı ve şifre gibi gerekli bilgileri girin. Bu bilgi size ağ yöneticisi tarafından sağlanacaktır.

Ancak bunun sınırlamaları vardır. Yerleşik özellik PPTP, L2TP ve IPSec desteği ile birlikte gelir. Hiçbiri en güvenli seçenek değil ve özellikle PPTP oldukça eski. Kesinlikle ihtiyacınız varsa veya bağlanmak istediğiniz özel ağ için OpenVPN protokolü yoksa bu yöntemi kullanın.

Android telefonda OpenVPN ağlarına bağlanma

Belirtildiği gibi, Android’in VPN ayarları henüz OpenVPN ağlarını desteklemiyor. Bunun yerine OpenVPN Connect gibi üçüncü taraf bir uygulamaya güvenmeniz gerekir. OpenVPN’in resmi uygulaması Android 4.1 ve sonraki sürümleri çalıştıran tüm cihazlarda çalışır.

OpenVPN ağlarına manuel olarak bağlanma

  1. Uygulamayı Google Play Store’dan indirin.
  2. Ağ yöneticiniz gerekli bilgileri sağlamalıdır. Uygulama, bir URL kullanarak veya telefonunuzda bir. ovpn dosyası seçerek bir profili içe aktarmanıza olanak tanır.
  3. El ile bir proxy bağlantısı da ekleyebilirsiniz.
  4. Ayarlar bölümü, protokolü seçmenize, bir kill anahtarını (Seamless Tunnel olarak adlandırılır) etkinleştirmenize ve pil tasarrufu modu ayarlamamıza olanak tanır.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir