Bilgisayardaki Wifi ( wireless ) Şifresini Nasıl Öğrenirim

Bilgisayardaki Wifi ( wireless ) Şifresini Nasıl Öğrenirim

Bilgisayardaki Wifi ( wireless ) Şifresini Nasıl Öğrenirim Güvenli bir Wi-Fi ağına bağlanmak için, genellikle Wi-Fi ağ güvenlik anahtarı olarak adlandırılan bir Wi-Fi şifresine ihtiyacınız vardır. Bir otelde kalırsanız veya bir Wi-Fi bağlantısının sunulduğu bir etkinliğe veya konferansa katılırsanız, Wi-Fi şifresini resepsiyondan veya etkinlik organizatörlerinden isteyin. Wi-Fi şifreleri genellikle bilgi / reklam panoları veya ekranlarında gösterilir. Wi-Fi şifrelerini bulmanın diğer yolları ne olacak? Şirketiniz Wi-Fi erişimi sağlıyorsa, BT destek bölümünüzden bir parola isteyin. Kafeler, şehir merkezleri, havaalanları, toplu taşıma sistemleri vb. Gibi bazı durumlarda, Wi-Fi bağlantıları güvenli değildir ve bağlantı sırasında bir şifre girmeniz gerekmez.

Şu anda, Wi-Fi ağlarını güvenli hale getirmenin en popüler yolları WPA2-Kişisel ve WPA2-Kuruluş‘dur. WPA2, Wi-Fi Korumalı Erişim 2’dir. WPA2-Kişisel yöntemi, Ön Paylaşımlı Anahtar (PSK) istemci kimlik doğrulamasını kullanır. Bu anahtar, kablosuz ağın AP’sini (Erişim Noktası) bilgisayarınıza, dizüstü bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza sağlayan ağ kablosuz yönlendiricisine girilir ve saklanır. Kablosuz yönlendiriciler, Linksys, TP-Link, Asus, Synology vb. Gibi birçok satıcı tarafından üretilmektedir (2017’nin en iyi 10 kablosuz yönlendiricisi). WPA2-Kişisel yöntemi, en yüksek güvenlik seviyesinin gerekli olmadığı ev ağları için önerilir. Kablolu Ethernet ağ yönlendiricilerinin entegre bir kablosuz yönlendiriciye sahip olması yaygın bir çözümdür. Ağ kablosuz yönlendiricinizin sahibiyseniz, ardından yönlendirici yapılandırmanızı görüntüleyerek / değiştirerek ağ parolanızı görüntüleyin ve / veya değiştirin. Yönlendirici yapılandırmasına genellikle bir yapılandırma web sayfası (ana sayfa) aracılığıyla erişilebildiğinden, bu, bilgisayarınızın Windows 7 veya 10 çalıştırıp çalıştırmamasından bağımsızdır.

Diğer bir yöntem, daha önce girilen (ve sizin veya başka biri tarafından kaydedilen) Wi-Fi şifresi için bilgisayarınızın Windows ağ kurulumuna bakmaktır. Bu yöntemi kullanarak, aktif bir Wi-Fi bağlantısının Wi-Fi şifresini (örneğin, Wi-Fi ağına ek bir cihaz bağlamak istiyorsanız) ve hatta kurulan ve kullanılan diğer Wi-Fi bağlantılarının şifrelerini bulabilirsiniz. daha önce bilgisayarınızda. Bu yöntemi tamamlamak için gereken adımlar Windows 7 ve Windows 10 arasında farklılık gösterir.

WPA2-Kurumsal ağ güvenlik yönteminin biraz daha karmaşık olduğunu ve bilgisayarınız için Wi-Fi anahtarları sağlamak için harici bir RADIUS (Uzaktan Kimlik Doğrulama Çevirmeli Kullanıcı Hizmeti) sunucusu kullandığını unutmayın. WPA2-Enterprise, oturum açma kimlik bilgilerini (şirket e-postası, istemci kullanıcı adı ve parolası gibi) Wi-Fi ağ güvenlik anahtarına bağlamanız gereken daha büyük kuruluşlar için önerilir. Bu yöntemde, RADIUS sunucusu tarafından şirketinize tahsis edilen kullanıcı adı ve parolası kullanılarak ilk oturum açma sırasında atandığından, kablosuz ağ parolasını bilmenize gerek yoktur. Bu makalede WPA2-Kurumsal ağ şifresi kurtarmayı ele almıyoruz.

Kötü amaçlı yazılımları tespit etmek ve bilgisayar hatalarını düzeltmek için bir araç olan Malwarebytes ile ücretsiz bir tarama yapmanız önerilir. Enfeksiyonları ortadan kaldırmak ve bilgisayar hatalarını ortadan kaldırmak için tam sürümü satın almanız gerekecektir. Ücretsiz deneme mevcut.

Kablosuz Yönlendiricinin Yapılandırma Web Sayfasında Wi-Fi Parolasını Bulun

Wi-Fi güvenlik anahtarı (Wi-Fi ağ şifresi), Wi-Fi AP (Erişim Noktası) sağlayan Wi-Fi ağ yönlendiricisi tarafından saklanır. Günümüzde, ağ yönlendirici yapılandırmalarına genellikle yapılandırma web sayfası üzerinden erişilmektedir. Ağ yönlendiricinizin yapılandırması üreticiye özeldir. Örnek olarak, Linksys WRT54G ve TP-Link TL-WR840GR yönlendiricilerinde bir Wi-Fi şifresinin nasıl bulunacağını göstereceğiz. Bilgisayarınız yönlendiriciye bir Ethernet ağı (bükülü çift tip kablo) kullanılarak bağlanmalıdır veya cihazınızda (bilgisayar, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon) yapılandırılmış bir Wi-Fi ağını kullanarak ona erişebilirsiniz.

İlk önce kablosuz yönlendiricinizin IP adresini bulun. Bir seçenek, yönlendirici belgelerinizi okumaktır. Yönlendiricilerin tipik adres biçimleri 192.168.0.1 veya 192.168.1.1’dir. Alternatif olarak şu adımları izleyin:

1. Windows 7 / 10’da, Windows Görev Çubuğunun Arama kutusuna cmd yazarak Komut İstemi’ni başlatın.
2. Komut İstemi’nde ipconfig” yazın ve Enter tuşuna basın.

Bir Ethernet ağına bağlıysanız , “Ethernet adaptörü Yerel Alan Bağlantısı” na gidin.

IP adresinizi bulun ethernet adaptörü yerel alan bağlantısı

Alternatif olarak,  zaten bir Wi-Fi ağına bağlıysanız ve Varsayılan Ağ Geçidinin IP adresini görüyorsanız “Kablosuz LAN adaptörü Kablosuz Ağ Bağlantısı”. Aşağıdaki iki resimde IP adresi “192.168.1.1” dir. .

IP adresinizi bulun kablosuz lan bağdaştırıcısı

Yönlendiricinizin (Varsayılan Ağ Geçidi) adresini bildiğinizde, bunu web tarayıcınızın (Firefox, Chrome, Microsoft Edge veya Internet Explorer) adres alanına yazın ve Enter tuşuna basın. Yönlendiricinizin kullanıcı adını ve şifresini girmeniz istenecektir. Onları tanıyorsanız, şimdi girin. Değilse, yönlendirici belgelerinde bulunabilen fabrika varsayılan kullanıcı adını ve şifresini deneyin. Genellikle bunlar: ” ad: admin” ve “şifre: admin”. Varsayılan kullanıcı adı ve şifre değiştirilmişse, bunları fabrika varsayılanlarına sıfırlamayı deneyin. Yine yönlendiricinizin belgelerine bakın. Yaygın bir yaklaşım, yönlendirici açıkken yönlendiricinin arka panelindeki donanım Sıfırlama tuşunu birkaç saniye (örneğin, sekiz saniye) basılı tutmaktır. Fabrika varsayılan yönlendirici kullanıcı adı ve şifresi daha sonra tekrar geçerli hale gelir.

İki farklı yönlendirici için Wi-Fi şifresinin nasıl bulunacağına ilişkin örnekler için aşağıya bakın:

Linksys WRT54G yönlendirici için  “Kablosuz” sekmesine gidin.

wi-fi şifrenizi bulun linksys wrt54g router 1. adım

Ardından  “Kablosuz Güvenlik” alt sekmesine tıklayın. In “WPA Paylaşımlı Anahtar” alanına, kendi Kablosuz şifrenizi görebilirsiniz.

wi-fi şifrenizi bulun linksys wrt54g router 2. adım

TP-Link TL-WR840N yönlendirici için “Kablosuz” sekmesine gidin.

wi-fi şifrenizi bulun tp link tl-wr540n router 1. adım

Ardından  “Kablosuz Güvenlik” alt sekmesine tıklayın. Kablosuz Parola alanındaki WPA / WPA2 – Kişisel (Önerilen) ayarlar grubu altında, Wi-Fi parolanızı görebilirsiniz (aşağıdaki örnekte, “mypasw123” ).

wi-fi şifrenizi bulun tp link tl-wr540n router 2. adım

Not: farklı yönlendirici satıcıları Wi-Fi parolasına kablosuz parolası veya anahtarı, WPA / WPA2 parolası veya anahtarı, güvenlik parolası veya anahtarı veya benzeri olarak başvurabilir.

Windows 7’de Windows PC’de Wi-Fi Parolanızı Bulun

Kullandığınız bilgisayar kablosuz ağa bağlanmak için zaten yapılandırılmışsa, Wi-Fi parolasını belirli ayar konumlarında bulabilirsiniz. Burada, WPA2-Kişisel yöntemi kullanılarak güvenli hale getirilmiş bir kablosuz ağ için Windows 10 ve Windows 7’de Wi-Fi parolanızı nasıl bulacağınızı açıklıyoruz.

Windows 7 sistem tepsisinde, kablosuz ağ simgesine tıklayın ve ardından “Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” ı seçin . Kablosuz ağ bağlantılarını görmek için, kablosuz adaptörünüzün açık olması gerekir (dizüstü bilgisayarınız veya harici kablosuz adaptör teknik özelliklerine bakın).

Windows 7 adım 1'de bir Windows bilgisayarda wi-fi şifrenizi bulun

Ağ ve Paylaşım Merkezi penceresinde, “Bağlantılar” ın sağındaki öğeye tıklayın . Aşağıdaki resimde “Kablosuz Ağ Bağlantısı (TP-LINK_1714)” olarak adlandırılmıştır.

Windows 7 adım 2'de bir Windows bilgisayarda wi-fi şifrenizi bulun

Kablosuz Ağ Bağlantısı Durumu penceresinde,  “Kablosuz Özellikleri” düğmesine tıklayın ve Kablosuz Ağ Özellikleri iletişim penceresinde “Güvenlik” sekmesini seçin. “Karakterleri göster” seçeneğini işaretlediğinizde, ağ şifresi Ağ güvenlik anahtarı alanında gösterilecektir.

Windows 7 adım 3'te bir Windows bilgisayarda wi-fi şifrenizi bulun

Windows 10’da Wi-Fi Parola Konumu

Başlat’a gidin ve Ayarlar> Ağ ve İnternet’i seçin. Ağ ve İnternet Ayarları penceresini çağırmanın diğer yolu, Windows 10 sistem tepsisindeki (sistem tepsisi) kablosuz bağlantı simgesine tıklamak ve ardından Ağ ve İnternet Ayarları’nı seçmektir. Kablosuz ağ bağlantılarını görmek için kablosuz adaptörünüzün açık olması gerekir (dizüstü bilgisayarınız veya harici kablosuz adaptör teknik özelliklerine bakın).

Windows 10 adım 1'de bir Windows bilgisayarda wi-fi şifrenizi bulun

Açılan Ayarlar penceresinde,  “Durum” sekmesini seçin ve  “Ağ ve Paylaşım Merkezi” üzerine tıklayın.

Windows 10 adım 2'de bir Windows bilgisayarda wi-fi şifrenizi bulun

Ağ ve Paylaşım Merkezi penceresinde, “Bağlantılar” başlığının sağındaki “Kablosuz Ağ Bağlantısı” na basın. Aşağıdaki resimde Kablosuz Ağ Bağlantısı ( “zlink” ).

Windows 10 adım 3'te bir Windows bilgisayarda wi-fi şifrenizi bulun

Kablosuz Ağ Bağlantısı Durumu penceresinde,  “Kablosuz Özellikleri” düğmesine tıklayın ve Kablosuz Ağ Özellikleri iletişim penceresinde “Güvenlik” sekmesini seçin. “Karakterleri göster” seçeneğini işaretlediğinizde, ağ şifresi Ağ güvenlik anahtarı alanında gösterilecektir.

Windows 10 adım 4'te bir Windows bilgisayarda wi-fi şifrenizi bulun

Windows 7’de Daha Önce Bağlandığınız Bir Ağın Kablosuz Parolasını Bulma

Çağır “Denetim Masası” ardından Denetim Masası Başlat gidiyor ve pencereyi. Denetim Masası penceresinde, “Ağ ve Paylaşım Merkezi” ni seçin. 

Windows 7 adım 1'de önceden bağladığınız bir ağın kablosuz şifresini bulun

Sol yan menüdeki “Kablosuz ağları yönet” bağlantısını tıklayın.

Windows 7 adım 2'de önceden bağladığınız bir ağın kablosuz şifresini bulun

Önceden yapılandırılmış tüm kablosuz bağlantıların görüntülenen listesinde, ilgili bağlantıya çift tıklayın veya bağlantıya sağ tıklayarak açılır menüsünde Özellikler öğesini seçin.

Windows 7 adım 3'te önceden bağladığınız bir ağın wi-fi şifresini bulun

Kablosuz Ağ Özellikleri penceresinde, “Güvenlik” sekmesine  geçin ve Ağ güvenlik şifresini (anahtar) görmek için “Karakterleri göster” onay kutusunu işaretleyin.

Windows 7 adım 4'te önceden bağladığınız bir ağın wi-fi şifresini bulun

Windows 10’da Daha Önce Bağlandığınız Bir Ağın Kablosuz Parolasını Bulma

Windows 10’da önceden girilmiş Wi-Fi ağlarının şifrelerini bulmak  için, Windows Görev Çubuğundaki Ara kutusuna “cmd” yazarak Komut İstemi’ni başlatın . Komut İstemi’nde “netsh wlan show profiles” yazın ve Enter tuşuna basın.

Windows 10 adım 1'de önceden bağladığınız bir ağın wi-fi şifresini bulun

İlgilendiğiniz profili bulmak için , Komut İstemi’ne “netsh wlan show profile name = profilename key = clear” yazın. Anahtar İçerik alanı altındaki Güvenlik Ayarları bölümünde, Wi-Fi şifresini göreceksiniz. Aşağıdaki resimde “12345678” dir.

Windows 10 adım 2'de önceden bağladığınız bir ağın wi-fi şifresini bulun

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 1

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir


Firefox tarayıcılı YouTube'da Ses Yok - Tetkik.net

Firefox tarayıcılı YouTube'da Ses Yok - Tetkik.net

[…] Firefox tarayıcılı YouTube’da ses duymuyorsanız, sorunu çözmek için aşağıdan devam […]