pc buildout 2016 ram 720x480 02 720x480 1

Bilgisayarınız İçin RAM Hızı Nasıl Seçilir

Bilgisayarınız İçin RAM Hızı Nasıl Seçilir en azından bilgisayar donanımı karmaşıktır ve çoğu kullanıcı önceden oluşturulmuş bir bilgisayar satın almaktan memnun olur. Peki ya kendi bilgisayarınızı oluşturmaya karar verirseniz? O zaman büyük olasılıkla her bir bileşen parçası ve tüm özellikleri hakkında olabildiğince çok şey bilmek isteyeceksiniz. Bu web sitesinde çeşitli PC bileşenlerini derinlemesine inceledik, ancak genellikle gözden kaçan özelliklerden biri RAM hızıdır.

En yeni DDR4 RAM’in saat hızları 2133 MHz ile 2400 MHz arasında değişiyor. Gördüğünüz gibi, en yüksek ve en düşük saat hızları arasında büyük bir tutarsızlık var . Peki bu, bilgisayarınızın performansını tam olarak nasıl etkiler? Peki, sizi rahatsız eden buysa, bu yazı bu tek soruyu cevaplayacaktır

RAM Hızı Nedir

Bellek frekansı olarak da bilinen RAM hızı, bellek modülünün saat hızını ifade eder . Saat hızları, tek bir hertzin saniyede bir saat döngüsüne eşit olduğu Hertz (Hz) cinsinden ölçülür. Ancak bunlar işlemci değil bellek modülleri olduğundan, CPU frekansı ile tam olarak aynı şey değildir.

RAM Hızı

RAM veriyi işlemez, sadece onu CPU, GPU ve depolama gibi diğer bileşenler arasında aktarır . Esasen RAM’i düz eski bant genişliği olarak düşünebilirsiniz. Saat hızı ne kadar yüksekse, RAM bu bileşenler arasında o kadar fazla veri aktarabilir. Ancak bunun teçhizatınızın performansı üzerinde herhangi bir etkisi var mı?

RAM Frekansı Neden Önemlidir?

RAM’i bir bant genişliği olarak düşünürseniz, daha hızlı RAM’in faydalarını hayal etmek o kadar da zor olmamalıdır. Yavaş RAM’in zararlarını hayal etmek daha da kolay. Belleğiniz verileri yeterince hızlı aktaramıyorsa, bir bellek darboğazı yaşarsınız. Öyleyse, ne kadarı çok fazla ve daha da önemlisi, ne kadarı yeterli değil?

Bunu belirlemenin en kolay yolu, sadece CPU’nuz ve anakartınız tarafından desteklenen RAM hızını kontrol etmektir . RAM hızınızın ana kart ve CPU tarafından belirtilen minimum gerekli hızdan daha düşük olduğu ortaya çıkarsa, o zaman sistemin beklenmedik şekilde davranabileceğini söyleyelim.

R3757e11f7f139a9c69eb7006f1db24da 1024x608 2 2

Bunun dışında, alt düzey performansı tahmin etmek için gerçekten bir kristal küre veya hatta önyükleme yetersizliği gerekmeyecektir. Bu nedenle, CPU ve anakartın desteklenen minimum hızlarını karşılamak, başlamak için iyi bir yerdir. Örneğin Intel i9 7900X CPU, 2666 MHz’de çalışan DDR4 RAM’i destekler.

Bu, CPU’nun optimum kapasitede çalışması için gereken minimum hızdır. Ancak CPU’nun kaldırabileceği maksimum RAM hızı değil. Belirtilen maksimum saat hızlarını bile aşabilirsiniz, saat hızına sahip her şey hız aşırtılabilir.

RAM Hızı Sistem Performansını İyileştirir mi?

Peki ya yanacak fazladan paranız varsa? Daha hızlı bellek takmak bilgisayarınızın performansını artıracak mı? Cevap, hayal kırıklığı yaratan bir “tür”. Profesyonel programları kullanırken, daha hızlı RAM’den kesinlikle çok fazla kilometre elde edebilirsiniz. Ancak oyun söz konusu olduğunda, kapasite genellikle hızdan daha önemlidir.

Bu, daha hızlı RAM taktığınızda kare hızlarında hafif bir artış görmeyeceğiniz anlamına gelmez. Ama tüm olacağı bu, hafif bir çarpma. Daha fazla VRAM’e sahip bir GPU’nun veya daha fazla çekirdekli bir CPU’nun veya hatta daha hızlı veya daha büyük bir SSD’nin avantajları, 4266 MHz ve 2666 MHz RAM kiti arasındaki performans farkından çok daha büyüktür.

438e834fd0da737f9fb79527755d0e17 1 1

Yani kuruşları sıkıştırıyorsanız, en uygun maliyetli RAM hızının CPU’nuz ve anakartınız tarafından desteklenen minimum frekans olduğunu daima unutmayın. Muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, daha hızlı RAM daha pahalıdır. Bu fiyat artışından elde ettiğiniz avantajlar minimum düzeyde olduğundan, bir PC oluştururken asla bir öncelik olmamalıdır.

Ancak, tüm bileşenlere karar verdikten sonra içinde hala biraz yer olan belirli bir bütçeniz varsa, o zaman kesinlikle devam edin ve ekstra hızlı bir RAM alın. Aksi takdirde, kapasiteye odaklanmak en iyisidir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir