Bios Önyükleme Koruması Doğrulandı Başarısız Oldu

Bios Onyukleme Korumasi Dogrulandi Basarisiz Oldu

Bios Önyükleme Koruması Doğrulandı Başarısız Oldu Sisteminizin Önyükleme Koruması, sisteminizin eski bir BIOS sürümü nedeniyle doğrulanamayabilir. Ayrıca, bozuk bir BIOS da eldeki hataya neden olabilir. Etkilenen kullanıcı, sistem açıldığında üreticinin logosu gösterildikten hemen sonra hata iletisiyle karşılaşır. Hata, belirli bir marka ve model Bilgisayarınız ile sınırlı değildir. Ayrıca, sorun belirli bir işletim sistemi ile sınırlı değildir.

Uyarı : Bir BIOS sorununu gidermek için gerekli uzmanlığa sahip değilseniz, sisteminizi kapatabileceğiniz ve PC’nizde kurtarılamayan hasara neden olabileceğiniz için kendi sorumluluğunuzda ilerleyin.

1.Çözüm: Sisteminizin BIOS’unu En Son Derlemeye Güncelleyin

BIOS, teknolojik gelişmelere ayak uydurmak ve bilinen hataları düzeltmek için güncellenir. BIOS’un eski bir sürümünü kullanıyorsanız, tartışılan hatayla karşılaşabilirsiniz. Bu bağlamda, BIOS’u en son sürüme güncellemek sorunu çözebilir.

  1. Sisteminizi açın ve sistemi önyükleme seçenekleriyle başlatmak için F10 tuşuna basın. Sistemi başlatmak için 5 ila 10 kez denemeniz gerekebilir. F10 çalışmıyorsa, F12’yi deneyin.
  2. Sistem işletim sistemine önyükleme yaptığında, bir web tarayıcısı başlatın ve sistem üreticinizin web sitesini ziyaret edin. Ardından modelinize uygun BIOS’un en son sürümünü el ile indirin.
  3. Şimdi indirilen dosyayı yönetici ayrıcalıklarıyla başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.e
  4. Sisteme önyükleme yapamıyorsanız, sisteminizin BIOS’unu bir USB çubuğundan güncellemeniz gerekebilir.

Çözüm 2: BIOS Kurtarma Aracını Deneyin

BIOS’u güncellemek için sistemi önyükleyemiyorsanız, BIOS kurtarma aracını denemek en iyisidir (sisteminiz destekliyorsa). Araç, bozuk bir BIOS’u kurtarmak için tasarlanmıştır. Araç, sisteminizin sabit diskinden veya bir USB aygıtından bir kurtarma dosyası kullanarak BIOS’u kurtarmak için kullanılabilir. Açıklamak için Dell sürecini tartışacağız.

  1. Sisteminizi açın. Ardından BIOS Kurtarma ekranı görüntülenene kadar (sisteminiz destekliyorsa) CTRL + ESC tuşlarını basılı tutun.
  2. Şimdi BIOS’u Kurtar seçeneğini seçin ve kurtarma işlemini başlatmak için Enter tuşuna basın.
  3. BIOS kurtarma işlemini tamamladıktan sonra sisteminizi yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Şimdiye kadar hiçbir şey size yardımcı olmadıysa, sisteminizin çoklu BIOS (Çift BIOS) kullanıp kullanmadığını kontrol edin . Öyleyse, her iki BIOS’un da aynı yazılım sürümüne güncellendiğinden emin olun.

Sorunla hala karşılaşıyorsanız, sorun bozuk bir BIOS veya hasarlı anakartın sonucudur ve Bilgisayarınızı servise yada bir tamirciye girmeniz gerekebilir.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir