Dosya uzantısı nasıl silinir

unusable file

Dosya uzantısı nasıl silinir Bir dosyanın dosya uzantısı varsa, büyük olasılıkla gereklidir. Bir dosya uzantısını gizli olmasını istediğiniz için silmek istiyorsanız, Windows kullanarak dosya uzantılarını gizleye bilrisiniz

Bir dosya uzantısı dosya adının bir parçasıdır ve dosya yeniden adlandırılarak kaldırılabilir. 

Windows kullanıcıları

Bir dosya uzantısının silinebilmesi için önce dosya uzantılarını göster özelliğini etkinleştirmiş olmanız gerekir. Varsayılanlar tarafından bu ayar kapatıldı.

Dosyanın myfile.txt olarak adlandırıldığı varsayılırsa, aşağıdaki adımları uygulayarak dosya uzantısını kaldırırız.

  1. Dosyayı sağ tıklayın ( kısayolu değil ).
  2. Menüden Yeniden Adlandır’ı seçin
  3. Dosyam.txt dosyasındaki .txt dosyasını silin ve Enter tuşuna basın.
  4. Dosya adı uzantısını silmek istediğinizden eminseniz dosyanın kullanılamaz hale gelmesiyle ilgili uyarıda Evet’i tıklayın.
Dosya uzantısı silindikten sonra kullanılamaz dosya.

Birden çok dosya uzantısını silme

Birden çok dosyanın dosya uzantılarını silmek istiyorsanız, Windows komut satırını girmenizi ve aşağıdaki adımları izlemenizi öneririz.

MS-DOS ve Windows komut satırı kullanıcıları

Bir MS-DOS veya Windows komut satırı açın .

Dizini, dosyanın bulunduğu yere değiştirin . Aşağıdaki örneğimizde, dosya uzantısını silmek için “myfile.txt” dosyasını “myfile” olarak yeniden adlandırıyoruz.

move myfile.txt myfile

Dosya zaten mevcut değilse, dosyanın yeniden adlandırıldığını ve dosya uzantısının kaldırıldığını belirten bir ileti veya “Tamam” iletisi alırsınız.

Birden çok dosya uzantısını silme

Aynı dosya uzantısına sahip tüm dosyaların dosya uzantısını silmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Aşağıdaki örnek , geçerli dizindeki .txt ile biten tüm dosyalardaki dosya uzantısını sileriz.

ren * .txt *.

İpucu: Örneğimizde, komut satırına her dosya adını istediğimizi bildiren joker karakter olarak yıldız işareti kullanıyoruz.

Unix ve Linux kullanıcıları

Unix benzeri gibi işletim sistemleri Linux, kullanabileceğiniz mv tek bir dosya veya dizini yeniden adlandırmak için komutu.

Birden çok dosyayı yeniden adlandırmak için yeniden adlandırma yardımcı programını kullanabilirsiniz .

Alt dizinlerde dosyaları yinelemeli olarak yeniden adlandırmak için, bul ve yeniden adlandır komutlarını birlikte kullanabilirsiniz.

Tek bir dosyayı veya dizini yeniden adlandırma

Dizini, dosyanın bulunduğu yere değiştirin . Aşağıdaki örneğimizde, “dosyam.txt” dosya uzantısını kaldırıyoruz. Ayrıca, bu örnek bir GUI’den değil kabuktan yapılır.

mv myfile.txt myfile

İşlem başarılı olursa, kabuk komut istemine geri dönersiniz.

Birden çok dosyayı yeniden adlandırma

Birden çok dosyayı yeniden adlandırmak için yeniden adlandırma yardımcı programını kullanın. Çoğu sistemde, varsayılan olarak yüklenmez, ancak paket yöneticinizle kurulabilir. Ubuntu, Debian veya Linux Mint’te apt ile kurulabilir .

sudo apt install rename

Rename komutunun genel sözdizimi aşağıdaki gibidir.

rename [ options... ] regexp files

Regexp parametresi bir Perl normal ifadesidir. Yerine metin için, normal ifade şekli ‘olduğu s / pattern1 / pattern2 / ‘.

Dosyaları dosyaları komutu tarafından işlenir parametre belirtir. Kabuk tarafından genişletilecek bir dosya listesi veya joker karakter sağlayabilirsiniz. Joker karakter * tüm dosyaları belirtir.

Yararlı seçenekler arasında -n (hangi değişikliklerin yapılacağını gösterin, ancak hiçbir şeyi değiştirmeyin), -v (ayrıntılı çıktıyı göster) ve -f (varsa yeni dosyaların üzerine yazmaya zorlayın) bulunur.

Örneğin, .txt dosya uzantısını geçerli dizindeki tüm dosyalardan kaldırmak istiyorsanız , aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.

rename -n 's/\.txt//' *

Yukarıdaki komutta, regexp parametresi, dizeyi “korumak” ve kabuğun onu yorumlamasını engellemek için tek tırnak içine alınır . Kelimenin tam anlamıyla rename komutuna geçirilir.

Normal ifadede, pattern1 dosya uzantısıdır .txt ve pattern2 olduğunu belirterek, boş bir dizedir pattern1 hiçbir şey ile değiştirilmelidir.

Ters eğik çizgi, “sonraki karakteri tam anlamıyla ele al” anlamına gelen bir kaçış karakteri . Nokta kaçmalı, çünkü kaçmazsa, yeniden adlandırma ile herhangi bir karakterle eşleşen normal ifade meta karakteri olarak yorumlanır.

-N seçeneği gerçekleştirdiği bir kuru işlem değişiklikler yapılabilir ne görüntüleyen başka bir şey değişiyor. Yukarıdaki komutun çıktısı şöyle görünecektir:

rename(file1.txt, file1) 
rename(file2.txt, file2) 
rename(file3.txt, file3)

Yeni dosya adları doğru görünüyorsa , yeniden adlandırma işlemini gerçekleştirmek için -n seçeneği olmadan aynı komutu yeniden çalıştırabilirsiniz . Hangi dosyaların yeniden adlandırıldığını görmek istiyorsanız -v belirtin.

rename -v 's/\.txt//' *
file1.txt renamed as file1
file2.txt renamed as file2
file3.txt renamed as file3

Alt dizinler dahil olmak üzere birden çok dosyayı yeniden adlandırma

Alt dizinleri de dahil dosyaları yeniden adlandırmak için kullanmak bulmak komutu ve boru için çıkış yeniden adlandırma bulundu dosyaların listesini işler.

Örneğin, .txt uzantısını geçerli dizindeki ve alt dizinlerdeki tüm dosyalardan kaldırmak için aşağıdaki komutu çalıştırın.

find . -iname '*.txt' | rename -v 's/\.txt//'

Yukarıdaki komut şöyle der: “Geçerli dizinde ve adı .txt ile biten alt dizinlerindeki tüm dosyaları özyinelemeli olarak bulur. Bu dosya adlarını rename komutuna ekleyin ve .txt yerine hiçbir şey koymayın.” Çıkışı aşağıdaki gibi görünecektir.

Reading filenames from file handle (GLOB(0x55dda79131b8))
./dir1/file4.txt renamed as ./dir1/file4
./file1.txt renamed as ./file1
./file2.txt renamed as ./file2
./file3.txt renamed as ./file3
./dir2/file5.txt renamed as ./dir2/file5

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir