Edge Arka Planda Çalışmasını Kapatma

Edge Arka Planda Çalışmasını Kapatma

Edge Arka Planda Çalışmasını Kapatma çoğu Crom tabanlı tarayıcı, tarayıcı kapatıldığında veya simge durumuna küçültüldüğünde bile arka planda çalışır. Bu genellikle bildirimleri görüntülemek, indirmeleri aktif tutmak veya bazen uzantıları kullanmak için yararlıdır. Ancak, çoğu zaman bu, bilgisayarınızı yavaşlatabilir ve dizüstü bilgisayarınızın pilini tüketebilir. Tüm web tarayıcılarının arka planda çalışmasını nasıl durduracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Başlamadan Önce

 Arka plan kullanımını devre dışı bıraktıktan sonra çalışmayabilecek uzantıları ve Web uygulamalarını kontrol ettiğinizden emin olun  . Örneğin, ” Chrometana ” adlı bir uzantı kullanıyorum. Bu uzantı, Başlat menüsü web aramalarını Bing’den Google’a yönlendirir. Uzantı, Başlat Menüsü sorgularını aktif olarak izlediğinden, tarayıcı örneği, tarayıcı kapalıyken bile etkindir.

Tarayıcının çalışabilmesi için uyanık kalmasını gerektiren benzer uzantılar kullanıyorsanız, ilerlemek iyi bir fikir değildir. Ancak, böyle bir bağımlılığınız yoksa, işte nasıl yapacağınız.

Edge Arka Planda Çalışmasını Kapatma

Edge’in arka planda çalışmasını durdurmak için  , sistem tepsisinde veya alt araç çubuğunda Edge simgesini bulun. Edge simgesine sağ tıklayın ve içerik menüsünde uzantıyı veya Chrome uygulama adını göreceksiniz. Benim durumumda, “Chrometana – Redirect Bing Somewhere Better” uzantısının arka planda çalıştığını görebilirsiniz.

Edge’in arka planda çalışmasını devre dışı bırakmak için bağlam menüsünden ” Microsoft Edge arka planda çalışsın ” seçeneğinin işaretini kaldırın.

uncheck-microsoft-edge-in the-background

Alternatif olarak, tarayıcıdan zaten çıkmış olduğunuz için sistem tepsisinde bildirimi bulamıyorsanız endişelenmeyin. Başka bir yol var. Edge tarayıcısına gidin ve Edge Çok Amaçlı Adres Çubuğu’na ” edge://settings ” yazın.

kenar ayarları

Ayarlar sayfasında Sistem sekmesine tıklayın.

sistem sekmesi kenar ayarları

Sistem sekmesinde, “Microsoft Edge kapatıldığında arka plan uygulamalarını çalıştırmaya devam et” seçeneğinin geçişini kapatın.

kapat-kapat-devam-çalıştır-arka plan-uygulamaları-kenarı

Bunu yaptıktan sonra, Edge arka planda bir web uygulaması veya uzantı çalıştırmaz. Ancak, arka planda çalışmasını gerektiren bir uzantı veya uygulama yüklerseniz, “Microsoft Edge kapalıyken arka plan uygulamalarını çalıştırmaya devam et” geçişi yeniden etkinleştirilecektir.

Diğer tarayıcılar

Google Chrome ve Brave, Vivaldi gibi diğer Chromium tarayıcıları, Edge gibi benzer bir işleme sahiptir. Mozilla Firefox veya Opera kullanıyorsanız, arka plan kullanımını durdurma seçeneği yoktur. Aslında Mozilla Firefox ve Opera, web uygulamalarını desteklemez ve arka planda tamamen çalışmaz.

Bunlar, Windows 10’da arka planda tarayıcıları devre dışı bırakmanın yollarıydı. Daha fazla soru veya sorun için, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir