Excel’de Hücreleri Nasıl Kilitleyebilir veya Kilidini Açabilirim?

How To Lock Or Unlock Cells In

Excel’de Hücreleri Nasıl Kilitleyebilir veya Kilidini Açabilirim? Bazen excel sayfalarınızdaki bazı hücrelerin değiştirilmesini istemezsiniz. Excel’de hücreleri nasıl kilitleyeceğinizi veya kilidini açacağınızı öğrenerek bunu yapabilirsiniz. 

Microsoft Excel, verilerimizi tablo haline getirilmiş ve organize edilmiş bir biçimde depolamak için bize mükemmel bir yol sağlar. Ancak bu veriler diğer kişiler arasında paylaşıldığında değiştirilebilir. Verilerinizi kasıtlı değişikliklerden korumak istiyorsanız, Excel sayfalarınızı kilitleyerek koruyabilirsiniz. Ancak bu, tercih edilmeyen aşırı bir adımdır. Bunun yerine, belirli hücreleri, satırları ve sütunları da kilitleyebilirsiniz. Örneğin, kullanıcıların belirli verileri girmesine izin verebilir, ancak hücreleri önemli bilgilerle kilitleyebilirsiniz. Bu makalede, Excel’de hücreleri kilitlemenin veya kilidini açmanın farklı yollarını göreceğiz.

Excel'de Hücreleri Kilitleme veya Kilidini Açma

Excel’de Hücreleri Nasıl Kilitleyebilir veya Kilidini Açabilirim?

Ya tüm sayfayı kilitleyebilir ya da seçimlerinize bağlı olarak tek tek hücreleri seçebilirsiniz.

Excel’de Tüm Hücreleri Nasıl Kilitleyebilirim?

Microsoft Excel’deki tüm hücreleri korumak için tüm sayfayı korumanız yeterlidir. Sayfadaki tüm hücreler, varsayılan olarak herhangi bir üzerine yazma veya düzenlemeden korunacaktır.

1. ‘ Çalışma Sayfası Sekmesi’nde ekranın altından veya doğrudan Değişiklikler grubundaki ‘ Gözden Geçirme Sekmesinden ‘ ‘ Sayfayı Koru’yu seçin.

2. ‘ Sayfayı Koru ‘ iletişim kutusu görünür. Excel sayfanızı bir parola ile korumayı seçebilir veya ‘ parola ile excel sayfanızı koruyun ‘ alanını boş bırakabilirsiniz. 

3. Listeden korumalı sayfanızda izin vermek istediğiniz eylemleri seçin ve ‘Tamam’ı tıklayın.

Korumalı sayfanızda izin vermek istediğiniz eylemleri listeden seçin ve 'Tamam'ı tıklayın.

4. Parolayı girmeyi seçerseniz, bir ‘ parolayı onayla ‘ iletişim kutusu görünecektir. İşlemi bitirmek için şifrenizi tekrar yazın.

Excel’de Bireysel Hücreler Nasıl Kilitlenir ve Korunur?

Aşağıdaki adımları izleyerek tek hücreleri veya bir dizi hücreyi kilitleyebilirsiniz:

1. Korumak istediğiniz hücreleri veya aralıkları seçin. Bunu bir fare ile veya anahtar kelimelerinizdeki shift ve ok tuşlarını kullanarak yapabilirsiniz. Bitişik olmayan hücreleri ve aralıkları seçmek için Ctrl tuşunu ve fareyi kullanın.

2. Tüm sütunları ve satırları kilitlemek istiyorsanız, sütunlarına veya satır harflerine tıklayarak bunları seçebilirsiniz. Fareye sağ tıklayarak veya shift tuşunu ve fareyi kullanarak birden çok bitişik sütunu da seçebilirsiniz.

3. Yalnızca formül içeren hücreleri de seçebilirsiniz. Ana Sayfa sekmesinde, Düzenleme grubuna ve ardından ‘ Bul ve Seç’e tıklayın. Özelliğe Git’e tıklayın.

4. Diyalog kutusunda Formüller seçeneğini seçin ve Tamam’a tıklayın.

Özelliğe Git'e tıklayın.  İletişim kutusunda Formüller seçeneğini seçin ve Tamam'a tıklayın.

5. Kilitlenmesini istediğiniz hücreleri seçtikten sonra Ctrl + 1 tuşlarına birlikte basın. ‘ Hücreleri Biçimlendir ‘ iletişim kutusu görünecektir. Ayrıca, seçili hücrelere sağ tıklayabilir ve iletişim kutusunu açmak için Hücreleri biçimlendir seçeneğini seçebilirsiniz .

6. ‘ Koruma ‘ sekmesine gidin ve ‘ kilitli ‘ seçeneğini işaretleyin. Tamam’a tıklayın ve işiniz bitti.

'Koruma' sekmesine gidin ve 'kilitli' seçeneğini işaretleyin.  Tamam'ı tıklayın |  Excel'de Hücreleri Nasıl Kilitleyebilir veya Kilidini Açabilirim?

Not:  Önceden korunan bir Excel sayfasındaki hücreleri kilitlemeye çalışıyorsanız, önce sayfanın kilidini açmanız ve ardından yukarıdaki işlemi yapmanız gerekir. Kilitlemek veya 2007 2010, 2013 yılında Excel’de hücreleri kilidini ve 2016 versiyonları olabilir.

Excel Sayfasında Hücrelerin Kilidini Açma ve Korumayı Kaldırma

Excel’deki tüm hücrelerin kilidini açmak için doğrudan tüm sayfanın kilidini açabilirsiniz.

1. Değişiklikler grubundaki ‘ Gözden Geçir sekmesindeki ‘ ‘ Korumayı Kaldır Sayfasına ‘ tıklayın veya Sayfa sekmesine sağ tıklayarak seçeneğe tıklayın.

2. Artık hücrelerdeki verilerde herhangi bir değişiklik yapabilirsiniz.

3. ‘ Hücreleri Biçimlendir’ iletişim kutusunu kullanarak da sayfanın kilidini açabilirsiniz.

4. Sayfadaki tüm hücreleri Ctrl + A ile seçin. Ardından Ctrl + 1 tuşlarına basın veya sağ tıklayın ve Hücreleri Biçimlendir’i seçin. Hücreleri Biçimlendir iletişim kutusunun “Koruma” sekmesinde, “Kilitli” seçeneğinin işaretini kaldırın ve Tamam’ı tıklayın.

Hücreleri Biçimlendir iletişim kutusunun 'Koruma' sekmesinde, 'Kilitli' seçeneğinin işaretini kaldırın

Korumalı Bir Sayfadaki Belirli Hücrelerin Kilidi Nasıl Açılır?

Bazen Korumalı Excel sayfanızdaki belirli hücreleri düzenlemek isteyebilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak, bir parola kullanarak sayfanızdaki tek tek hücrelerin kilidini açabilirsiniz:

1. Korumalı bir sayfada kilidini açmanız gereken hücreleri veya aralıkları bir parola ile seçin.

2. ‘ Gözden Geçir ‘ sekmesinde, ‘ Kullanıcıların Aralıkları düzenlemesine izin ver ‘ seçeneğini tıklayın. Seçeneğe erişmek için önce sayfanızın kilidini açmanız gerekir.

3. ‘Kullanıcıların Aralıkları Düzenlemesine İzin Ver’ iletişim kutusu görünür. ‘ Yeni ‘ seçeneğine tıklayın. 

4. Başlık, Hücreleri ifade eder ve Aralık parolası alanlarını içeren ‘ Yeni Aralık ‘ iletişim kutusu görüntülenir.

Başlık, Hücreleri ifade eder ve Aralık parolası alanıyla birlikte 'Yeni Aralık' iletişim kutusu görüntülenir.

5. Başlık alanında, aralığınıza bir ad verin. ‘ Hücreyi ifade eder ‘ alanına hücre aralığını yazın. Varsayılan olarak zaten seçili hücre aralığına sahiptir.

6. Parola alanına parolayı yazın ve Tamam’a tıklayın.

Şifre alanına şifreyi yazın ve Tamam'a tıklayın.  |  Excel'de Hücreleri Nasıl Kilitleyebilir veya Kilidini Açabilirim?

7. ‘ Şifreyi onayla ‘ iletişim kutusuna şifreyi tekrar yazın ve Tamam’ı tıklayın. 

8. Yeni bir aralık eklenecektir . Daha fazla aralık oluşturmak için adımları tekrar takip edebilirsiniz.

Yeni bir aralık eklenecek.  Daha fazla aralık oluşturmak için adımları tekrar takip edebilirsiniz.

9. ‘ Sayfayı Koru ‘ düğmesine tıklayın.

10. Sayfanın tamamı için “Sayfayı Koru” penceresine bir şifre yazın ve izin vermek istediğiniz eylemleri seçin. Tamam’ı tıklayın.

11. Onay penceresine parolayı tekrar yazın, işiniz biter. 

Şimdi, sayfanız korumalı olsa bile, korunan hücrelerin bazılarının ekstra bir koruma seviyesi olacak ve sadece bir şifre ile açılacaktır. Ayrıca, her seferinde bir parola girmenize gerek kalmadan aralıklara erişim verebilirsiniz.

1. Aralığı oluşturduğunuzda, önce ‘ İzinler ‘ seçeneğini tıklayın.

İnceleme Sekmesinde Sayfayı Koru düğmesine tıklayın

2. Pencerede Ekle düğmesine tıklayın. ‘ Seçilecek nesne adlarını girin ‘ kutusuna kullanıcıların adını girinAlanınızda kayıtlı olan kişinin kullanıcı adını yazabilirsinizTamam’a tıklayın.

Pencerede Ekle düğmesine tıklayın.  'Seçilecek nesne adlarını girin' kutusuna kullanıcıların adını girin

3. Şimdi ‘ Grup veya kullanıcı adları ‘ altında her kullanıcı için izni belirtin ve İzin Ver seçeneğini işaretleyin. Tamam’a tıklayın ve işiniz bitti.

Bunlar, Excel’de hücreleri kilitleyebileceğiniz veya kilidini açabileceğiniz farklı yollardıSayfanızı kazara değişikliklerden korumak için nasıl koruyacağınızı bilmek çok gereklidir. Bir Excel sayfasındaki hücreleri bir kerede koruyabilir veya korumasını kaldırabilir veya belirli bir aralığı seçebilirsiniz. Ayrıca belirli kullanıcılara şifreli veya şifresiz erişim verebilirsiniz. Yukarıdaki adımları dikkatlice izleyin ve herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir