Firefox’ta HTTPS Nasıl Açılır ve Neden Önemlidir?

HTTPS

Firefox’ta HTTPS Nasıl Açılır ve Neden Önemlidir? Genel olarak açılmayan sayfada sonsuz miktarda güvenlik tehdidi var. Ancak, çevrimiçi güvende kalmak için yapabileceğiniz çeşitli şeyler de vardır. Örneğin, bir siteyi ziyaret ederken, sizin için daha fazla gönül rahatlığı anlamına geldiğinden , sitede HTTPS (Güvenli Hypertext aktarım protokolü) olmalıdır.  Ancak HTTPS nedir ve bunu Firefox’ta nasıl etkinleştirebilirsiniz?

HTTPS nedir?

Köprü metni aktarım protokolü , bir site ve bir tarayıcı bilgi alışverişinde bulunduğunda kullanılan daha güvenli bir protokoldür. Bulunduğunuz site HTTPS kullandığında, bu, verilerin daha iyi güvenlik için şifreli olduğu ve düz metin olmadığı anlamına gelir. HTTPS , HTTP ile aynı protokoldür, ancak Güvenli anlamına gelen bir S ile veri aktarımını daha güvenli hale getirir.

Ziyaret ettiğiniz sitenin güvenli olup olmadığını kontrol etmek için asma kilidi tıklayın. Bulunduğunuz sitenin güvenli olduğunu bildiren bir mesaj görmelisiniz.

HTTP içeren bir siteyi ziyaret ederseniz, bilgileriniz kolayca alınabilir. İşi tamamlamak için yalnızca özgür yazılıma ihtiyaçları olacaktı. HTTP, verilerinizi şifrelemez, bu da onu oldukça savunmasız hale getirir. Bu nedenle, halka açık WiFi’ye bağlanmanız önerilmez.

Firefox’ta HTTPS Nasıl Etkinleştirilir

Firefox’ta HTTPS’yi açmak için, üç çizgili menüye ve seçeneklere tıklayın. Seçenekler’de, Gizlilik ve Güvenlik’e tıklayın ve Yalnızca HTTP Modunu görene kadar aşağı kaydırın. Tüm pencerelerde Yalnızca HTTPS Modunu Etkinleştir’i seçin.

HTTPS

Özel bir sekme kullanırken yalnızca HTTPS’yi açmak istiyorsanız, bunun için de bir seçenek var. HTTPS seçeneği ile, bir siteye bir HTTP kaynağı üzerinden erişseniz bile, HTTPS sürümüne yönlendirileceksiniz. Ziyaret etmek istediğiniz site HTTPS’yi desteklemiyorsa, Firefox sizi bu konuda uyaracaktır. Sağ altta iki seçenek göreceksiniz; HTTP Sitesine devam edin veya Geri Dönün. Akıllıca seçim.

Kim bilgilerini güvende tutmak istemez, değil mi? HTTPS seçeneği açıkken, eriştiğiniz sitenin güvenli bir site olacağından her zaman emin olursunuz.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir