gsync header 600x594 1

G-Sync nedir?

G-Sync nedir? G-Sync, bazı PC monitörlerinde tanıtılan nispeten yeni bir özelliktir. Oyunculara daha akıcı bir oyun deneyimi sunarken “ekran yırtılması” adı verilen bir sorunu önlemeyi amaçlıyor.

G-Sync ne yapıyor?

G-Sync, Değişken Yenileme Hızı veya VRR’nin Nvidia uygulamasının adıdır. Monitörün karesini grafik kartının yeni kareler üretebileceği hıza senkronize etmek için tasarlanmıştır.

Örneğin, monitörünüz saniyede 144 Kare hızında (FPS) çalışıyorsa, ancak GPU’nuz belirli bir oyunda yalnızca 120 FPS üretebiliyorsa, monitörünüz kare hızını azaltacaktır. Bu değişiklik kare kare yapılır, bu nedenle daha yavaş çalışan özellikle grafik olarak yoğun bir sahne varsa, monitör de kare hızını eşleşecek şekilde yavaşlatır. G-Sync etkinken, GPU’nun maksimum kare hızı monitörün maksimum yenileme hızına kilitlenir.

G-Sync neden yararlıdır?

Sabit yenileme hızına sahip bir monitöre yeterince hızlı yeni bir çerçeve sağlanmazsa veya monitörde görüntülenecek çok fazla çerçeve varsa, aslında birincisini görüntüleyerek yeni çerçeve kısmına geçer. Bu, ekran boyunca iki farklı görüntünün gösterildiği sert bir çizgi ile sonuçlanır, bu da ekran yırtılması olarak adlandırılır.

Ekran yırtılmasına tarihsel çözüm VSync olarak adlandırılır. VSync grafik kartını monitörle senkronize eder. Grafik kartına, monitörün yenileme hızına uyması için tam olarak saniyede doğru sayıda kare üretmesi talimatını verir. Grafik kartı bunu yapamazsa, saniyede tam olarak yarım kare üretmelidir, böylece her kare iki kez gösterilebilir ve iki kare hızı senkronize kalabilir.

Ne yazık ki, VSync’in biraz kekemelik etkisi üretmesine neden olur, aynı zamanda az miktarda giriş gecikmesine veya gecikmesine neden olur. Bu giriş gecikmesi, oyuncular için gerçekten sinir bozucu olabilir, çünkü herhangi bir şeyi tam olarak istediğiniz gibi yapmayı çok zorlaştırır.

Monitörü bunun yerine grafik kartının kare hızıyla senkronize ederek G-Sync tüm bu sorunları önler. Monitörün maksimum kare hızından çalışabileceği en düşük kare hızına kadar sorunsuz bir oyun deneyimi sağlar.

G-Sync’in farklı sürümleri

G-Sync monitörlerin üç sürümü vardır: G-Sync, G-Sync Ultimate ve G-Sync Uyumlu. G-Sync standart sürümdür, Nvidia senkronizasyon modülü monitöre monte edilmiştir ve her şey Nvidia’nın kalite kontrol sürecinden geçer. G-Sync Ultimate temelde aynıdır, ancak HDR’yi 1000 nit tepe parlaklığıyla da destekleyen monitörleri göstermek için kullanılır – nitler ekranlardaki parlaklık ölçüsüdür ve 1000 çok iyi bir değerdir. G-Sync Uyumlu, AMD’nin değişken yenileme hızı standardı “FreeSync” kullanımını destekleyen ve Nvidia’nın tatmin edici bir deneyim sağladığını doğrulayan monitörleri ifade etmek için kullanılır.

Teknik olarak uyumlu ancak tatmin edici olmayan bir deneyim ile sonuçlanan sorunlara sahip olabilecek monitörlere atıfta bulunmak için kullanılan dördüncü bir “Onaylanmamış” derecesi vardır. bu derecelendirmeye sahip monitörler için kullanıcılar G-Sync’i etkinleştirmeyi seçebilir ve deneyimden memnun olup olmadıklarını görebilir, ancak Nvidia bunu önermez.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir