Gmail bir e-posta adresini engelleme

Gmail mail engelleme

Gmail bir e-posta adresini engelleme Gmail’de Birini Engelleme Yaklaşık 1,5 milyar kişinin Gmail’i varsayılan e-posta sağlayıcısı olarak kullandığı tahmin edilmektedir. İyi bir nedenden ötürü, Gmail temiz bir ara yüzde ücretsiz olarak güçlü özellikler sunuyor.

Herhangi bir e-posta hesabında olduğu gibi, ilk etapta almak istemediğiniz bazı e-postalar vardır. Neyse ki, Gmail’de istediğiniz hesapları engellemek kolaydır.

Bir kullanıcıyı engellemek, e-postalarını almayacağınız anlamına gelmez, ancak e-postalarını doğrudan spam klasörünüze gönderir, böylece istemediğiniz sürece görmeniz gerekmez. Gmail’de birini engellemek istiyorsanız, yapmanız gerekenler aşağıda açıklanmıştır.

Web’de Gmail’de Birini Engelleme

Web’de Gmail’i engellemek kolay bir işlemdir. Bunu yapmak için, önce web tarayıcınızda Gmail’i açmanız ve engellemek istediğiniz kişiden bir e-posta bulmanız gerekir.

Etkin bir gelen kutunuz varsa, işlemi hızlandırmaya yardımcı olması için Gmail’deki arama özelliğini kullanabilirsiniz.

 1. E-postayı bulduktan sonra açın, ardından sağ üstteki üç nokta menü simgesine basın.
 2. Açılır menüde Engelle seçeneğine dokunun.
 3. Bu gönderenden gelen diğer iletilerin spam olarak işaretleneceğini bildiren bir açılır pencere göreceksiniz. Onaylamak için Engelle’yi tıklayın.
 4. Bir göndereni engellediğinizde, üst kısmında başarılı bir şekilde engellediğinizi onaylamak için bir bildirim kutusu görürsünüz.
 5. Hızla engelini kaldırmak için Gönderenin engellemesini kaldır’ı veya e-postayı spam klasörünüze taşımak için Spam’e taşı’yı tıklayabilirsiniz.

Mobil Cihazlarda Gmail’de Birini Engelleme

Android, iPhone veya iPad’deki Gmail uygulamasındaki kullanıcıları engelleme işlemi web ara yüzüne oldukça benzer. Bunu yapmak için Gmail uygulamasını açın ve engellemek istediğiniz gönderenden bir e-posta bulun.

 1. Açık e-postanızda iki üç nokta menü simgesi göreceksiniz. Menüye erişmek için e-posta gönderenin yanındaki ikinci üç nokta simgesine dokunun.
 2. E-posta göndericisini engellemek için Engelle seçeneğine dokunun.
 3. Gmail, bu aşamada e-posta gönderenin engellendiğini onaylayacaktır.
 4. Gönderenin engellemesini kaldırmak için Gönderenin engellemesini kaldır veya e-postayı spam olarak bildirmek ve spam klasörünüze taşımak için Spam olarak bildir öğesine dokunabilirsiniz.

Gmail’de Birinin Engellemesi Nasıl Kaldırılır

Daha önce engellediğiniz bir gönderenin engellemesini kaldırmanın üç yolu vardır. Bu yöntemler Gmail web ara yüzünde kullanımı en kolay yöntemdir.

Engellenen Bir Mesajın Engelini Kaldırma

İlk yol, engellediğiniz gönderenden bir mesaj bulmaktır.

 1. Mesajı açtığınızda, bu gönderenin şu anda engellendiğini bildiren kutuyu göreceksiniz. Gönderenin engellemesini kaldır düğmesini tıklayın.
 2. Alternatif olarak, engellemek için kullandığınız eylemleri tekrarlayabilirsiniz.
 3. Başlamak için üç nokta menü simgesini tıklayın.
 4. Kullanıcının engellemesini kaldırmak için Engellemeyi kaldır seçeneğini tıklayın.

Bu adımlar web’deki Gmail’de en kolay olsa da Gmail uygulamasındaki kullanıcıların engellemesini kaldırmak için de benzer adımları uygulayabilirsiniz.

Gmail Ayarları

Diğer seçenek, ayarlar menüsünden gönderenin engellemesini kaldırmaktır. Kimi engellediğinizi hatırlayamıyorsanız bu yararlıdır.

 1. Sağ üst taraftaki Ayarlar simgesini tıklayın.
 2. Tüm ayarları görün seçeneğine basın.
 3. Sayfanın üst kısmındaki Filtreler ve Engellenen Ayarlar sekmesini tıklayın.
 4. Engellemesini kaldırmak istediğiniz göndericileri seçin ve engellemelerini kaldırmak için Engellemeyi kaldır’ı tıklayın.

Yukarıdaki işlemi yaptığınızda, e-posta göndereni artık engellenmeyecek ve e-postaları gelen kutunuzda görünecektir.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir