İPad ve iPhone Bölünmüş Ekranda kapatma

img 1311 0

İPad ve iPhone Bölünmüş Ekranda kapatma İPad ve iPhone’daki Bölünmüş Görünüm veya bölünmüş ekran iPad çoklu görev için çok yararlı bir araç olabilir, ancak bu özelliği cihazlarınızdan birinde veya tümünde devre dışı bırakmak isteyebileceğiniz zamanlar olabilir. Bu makalede, iPad Split View uygulamasını nasıl kullanacağınızı veya iPadOS’daki Ayarlar uygulamasındaki özelliği kapatarak bundan nasıl kapatacağınızı öğreteceğiz. Ayrıca iPhone’unuzda bölünmüş ekranın nasıl kullanılacağını veya kapatılacağını da ele alacağız. İOS 13 ve iPadOS cihazlarınızda bölünmüş ekranın nasıl etkinleştirileceği ve devre dışı bırakılacağı hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin .

Hangi ipad modeli 13 ile iPad Split View’u destekliyor?

İPad’inizde Bölünmüş Görünüm’ü kullanmak için 5. nesil ve üstü iPad, iPad Pro , iPad Air 2 veya üstü ya da iPad mini 4 veya üstü gerekir. Ayrıca, tabletinizi iPadOS’a güncellediğinizden emin olun.

Hangi iPhone modeli iOS 13 ile Bölünmüş Görünümü destekler?

İPhone için bölünmüş ekran yalnızca iPhone 11 Pro Max için kullanılabilir ve yatay modda kullanıldığında çalışır. 

IPhone VS iPad’de Split View (Split Screen) Arasındaki Fark Nedir?

Bölünmüş Ekran işlemleri iPad ve iPhone’da aynı değildir. Örneğin, iPhone’unuzda fazladan ekran alanınızı kullanmak için iPhone’unuzu yan tarafına çevirerek bölünmüş ekranı etkinleştirebilirsiniz. Bu, manzara modunu otomatik olarak etkinleştirir ve iPhone’unuzun ekranının tek bir ekranda daha fazla içeriğe sahip olmasını sağlar. İPhone’da bölünmüş ekran kullanan yaygın uygulamalar arasında Posta, Takvim, Mesajlar, Hisse Senetleri, Anımsatıcılar, Sesli Notlar, Kişiler, Ayarlar ve Saat bulunur.

İPadOS ile, iPad’inizde birden fazla uygulama açabilir ve Bölünmüş Görünüm özelliğiyle bu uygulamalarda aynı anda çalışabilirsiniz. İPhone’da birden fazla uygulama açamazsınız; etkin bir uygulamada daha fazla bilgi göstermek için görüntüleme alanını kullanmanız yeterlidir. İPad’de, sağ taraftaki Notlar’da not alırken ekranınızın sol tarafında Safari’yi açabilirsiniz. Şu anda, iPhone bölünmüş ekranını iPad Bölünmüş Görünümü ile aynı şekilde kullanma seçeneği yoktur. Ancak yapabileceğiniz şey, özelliği iPad veya iPhone’da kapatmaktır.

İPad’de Bölünmüş Görünüm (Bölünmüş Ekran) Nasıl Kapatılır

Bölünmüş Görünüm, iPad’de varsayılan olarak etkindir. Özelliği kullanmak için, ekranın bir bölümünde uygulamayı açmak için herhangi bir uygulamayı ekranınızdan sağ veya sol kenarına sürükleyin. Birden çok uygulamanız açıksa ve Ayarlar’daki Bölünmüş Görünüm veya Çoklu Görev işlevlerini kapatmadan birini kapatmak istiyorsanız, uygulama bölücüyü ekranın kenarına, ekranın kenarına sürükleyerek tek bir uygulamanın tam ekran görünümüne dönebilirsiniz. kaldırmak istediğiniz uygulamayı seçin.

Bununla birlikte, “iPad’imde Bölünmüş Görünümden kurtulmak” özelliği, özelliği tamamen kapatmak anlamına geliyorsa, bu, Ayarlar’da yapabileceğiniz bir şeydir. İPad’de Bölünmüş Görünümü kapatmak için:

 1. İPad’inizdeki Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Genel seçin.
 3. Çoklu Görev ve Dock’u seçin.

  img 0450
   
 4. Birden Çok Uygulamaya İzin Ver’i kapatın.

  img 0451
 5. Bu ayar kapalıyken iPad’inizde Slayt Üstünü veya Bölünmüş Görünümü kullanamazsınız. Daha sonra özelliği tekrar kullanmaya karar verirseniz, Birden Çok Uygulamaya İzin Ver’i tekrar açmanız yeterlidir.

İPad’inizde Safari’de Bölünmüş Ekrandan Kurtulma

İPad’deki Safari’de Bölünmüş Görünüm, iOS 10 için iPadOS’ta devam eden yeni bir çoklu görev özelliğiydi. Bölünmüş Görünüm, iPad’inizde aynı anda iki ayrı Safari web sayfası açmanıza olanak tanır. Başlamak için iPad’de Safari’yi açın ve tabletinizi Yatay Modda tutun . Ardından, Split View’da dört yoldan biriyle ikinci bir Safari sekmesi açabilirsiniz:

 1. Orijinal web sayfanızdaki bir bağlantıya uzun dokunun; Yeni Pencerede Aç’ı seçin.
 2. Bölünmüş Görünümü çağırmak için harici bir donanım klavyesinde  Command N öğesine dokunun.
 3. Bölme Görünümü’nde açmak için sekmeyi alanından ekranın sol veya sağ tarafına sürükleyin.
 4. Safari’de sekmeler görünümünüzü açan simgeye uzun dokunun; üst üste binen iki kare gibi görünüyor. Dokunup basılı tuttuğunuzda seçenekler açılır. Yeni Pencere Aç’ı seçin.

Peki ya Safari’de Split View’dan kurtulmak istiyorsan? İki sekmeyi kullanmayı tamamladıysanız – iPad’deki Bölünmüş Görünümü nasıl kapatırsınız? İPad’inizdeki Safari’de Bölünmüş Görünüm’ü kapatmak için aşağıdakilerden birini yapabilirsiniz:

 1. Sekmeleri bir ekrandan diğerine sürükleyin. Son sekme karşı tarafa sürüklendikten sonra, Safari tam ekrana geri döner ve Bölünmüş Görünüm’ü kapatır. Diğer sekmeyi kaplamak için bağlantıyı değil sekmenin tamamını sürüklemek önemlidir. Bağlantıyı sürüklerseniz, gerçekleşecek olan tek şey web adresini kopyalayıp Bölünmüş Görünümün diğer tarafına yapıştırmanızdır.
 2. Veya üst üste binen iki kare gibi görünen sekmeler simgesine dokunup basılı tutabilirsiniz. Ardından Tüm Pencereleri Birleştir’i seçin. Bu, tüm Safari sekmelerinizi Bölünmüş Görünüm’den kurtulan tek bir pencerede birleştirir.

İPhone’da Bölünmüş Ekran Nasıl Kapatılır

İPad’deki Bölünmüş Görünüm birden çok uygulamanın açık olmasına izin verirken, iPhone’daki bölünmüş ekran daha fazla bilgi görüntülemek için ekstra ekran alanını kullanmanıza izin verir. Bazı insanlar bu ekstra ekran alanının kullanımını sever, ancak iPhone’unuzdaki bölünmüş ekranı kapatmayı da seçebilirsiniz. Aşağıdaki bölünmüş ekran örneklerinden bazılarına göz atın; o zaman, her yerde ondan nasıl kurtulacağımızı anlatacağız.

e-Mail

İPhone’daki Mail’de bölünmüş görünüm, Gelen Kutunuza bakarken e-postaları okumanıza olanak tanır. İPad’inizde veya Mac’inizde Mail’i seviyorsanız, iPhone’daki bölünmüş ekranı takdir edersiniz. Örnek olarak kullandığımız uygulamaların aksine, Mail’de bölünmüş ekran görünümünü kapatabilirsiniz.

 1. Yalnızca açık e-postayı görmeyi tercih ederseniz, e-postanın sağ üst kısmındaki tam ekran simgesine dokunduğunuzda bölünmüş ekran görünümü kaybolacaktır. 

  split20view20mail201
   
 2. Bölünmüş ekrana dönmek için sol üst köşedeki gelen kutusunun adına dokunun.

  iphone posta bölünmüş görünümü
   

Takvim

İPhone’daki Takvim uygulamasındaki bölünmüş ekran, günlük, haftalık veya aylık program ve etkinlik ayrıntılarınızı aynı anda gösterir. Takvim uygulamasında bölünmüş ekranı kapatmanın bir yolu yoktur.

IMG 0744

Mesajlar 

Mail’e benzer şekilde, Mesajlar mesaj listenizi ve yatay modda yanıtladığınız geçerli mesajı gösterir. Mesajlar uygulamasında bölünmüş ekranı kapatmanın bir yolu yoktur.

iphone'da mesajlar uygulamasının bölünmüş görünümü

İPhone’da Bölünmüş Ekranı Kapatmak İçin

Bölünmüş ekranın tüm örneklerini kapatmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek bölünmüş görünüm özelliğini kapatabilirsiniz. Yatay yönlendirilmiş ana ekran ve klavyelerinizdeki ekstra düğmeler gibi diğer özellikleri de kaybedeceğinizi unutmayın, ancak tüm uygulamalarınızda bölünmüş ekranı kapatacaktır.

 1. Ayarlar uygulamasını açın ve Ekran ve Parlaklık’a dokunun.
 2. Görünüm’ü seçin. 
 3. Yakınlaştırılmış’a, ardından Ayarla’ya dokunun.
 4. Yakınlaştırılmış Kullanmayı Onayla; bir mesaj ekranın gelecektr onaylayıp devam edin
 5. İPhone’unuz yeniden başlatıldıktan sonra artık uygulamalarınızda bölünmüş ekranı görmemelisiniz. Bunun yerine, iPhone’unuzu yatay olarak tuttuğunuzda büyük bir pencere göreceksiniz.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir


İPhone ve iPad Hesapları ve Parolaları Görüntüleme - Tetkik.net

İPhone ve iPad Hesapları ve Parolaları Görüntüleme - Tetkik.net

[…] İPhone ve iPad’inizde kaydedilmiş hesapları ve şifreleri bu şekilde görüntüleyebilirsiniz. […]