iPhone Ekran Yansıtma Nedir Nasıl Kullanılır

iPhone ekran yansıtma

iPhone Ekran Yansıtma Nedir Nasıl Kullanılır Akıllı telefon ekranları şimdi birkaç yıl öncesine göre daha büyük olmasına rağmen, belirli görevleri yerine getirmek veya filmlerin keyfini çıkarmak için yeterince büyük değiller. Ekran Yansıtma özelliği sayesinde iOS kullanıcıları iPhone ve iPad’in ekranını TV, bilgisayar ve diğer cihazlara kablosuz olarak (ve rahatlıkla) yansıtabilirler. Nasıl çalıştığını ve arkasındaki teknolojiyi bilmek istiyorsanız, bu yazıda iPhone’unuzdaki Ekran Yansıtma özelliği hakkında konuşacağız.

İPHONE EKRAN YANSITMA: TEMEL GENEL BAKIŞ

Addan, Ekran Yansıtma özelliğinin yalnızca iPhone ekranınızın içeriğini diğer cihazlara yansıtmanıza izin verdiğini düşünebilirsiniz. Özellik bundan daha fazlasını yapar. Ekran Aynalama ile iPhone’unuzdan TV’nize, akıllı hoparlörlerinize ve diğer uyumlu cihazlara kablosuz olarak ses gönderip çalabilirsiniz. Yani, daha çok 2’si 1 arada özellik gibi – görsel + ses.

Örneğin, favori oyununuzu iPhone’unuzda oynuyorsunuz. Daha büyük (ve daha iyi) bir görünüm için oyunu kablosuz olarak TV’nize yansıtmak için cihazınızın Ekran Aynalama özelliğini kullanabilirsiniz. Ve bir film izliyorsanız, TV’nize yansıtabilirsiniz, böylece diğerleri daha büyük bir ekranda katılabilir veya filmin keyfini çıkarabilir.

İPhone’unuzdaki Ekran Yansıtma, AirPlay olarak bilinen temel bir bağlantı teknolojisiyle güçlendirilmiştir. Apple tarafından geliştirilen AirPlay , Google’ın yerel ekran yansıtma protokolü olan Google Cast’a (veya Chromecast) benzer.

Bu nedenle, kablosuz olarak yansıtmak ve TV’nize (veya diğer cihazlara) içerik göndermek için her iki cihazın da AirPlay uyumlu olması gerekir. 

DESTEKLENEN CİHAZLAR VE PLATFORMLAR

Iphone ekran yansıtma 01 nedir

Ekran Yansıtma, iPhone, iPad, iPod touch, Mac ve Apple TV’de (4K ve HD) çalışır. Varsayılan olarak AirPlay’i destekleyen hemen hemen tüm Apple cihazları.

NOT: Yalnızca Apple TV’den diğer cihazlara ses yayınlayabilir / aktarabilirsiniz.

İPhone’a geri döndüğünüzde ekran yansıtma özelliğini Apple TV, HomePod ve AirPlay’i destekleyen akıllı TV’lere / hoparlörlere aktarmak için ekran yansıtma özelliğini kullanabilirsiniz.

İPHONE’DA EKRAN YANSITMA NASIL KULLANILIR

Iphone ekran yansıtma 02 nedir

Ekran yansıtma özelliğini destekleyen Airplay protokolünün çalışması için Wi-Fi gerekir. Ekranınızı yansıtmak için iPhone’unuzu Apple TV’niz, Smart TV’niz veya yansıttığınız AirPlay uyumlu cihazlarla aynı Wi-Fi ağına bağlamanız gerekir.

Bunu yapın ve iPhone’unuzda ekran yansıtmayı kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Adım: Telefonunuzun ekranının sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın.

Bu, iPhone X veya daha yeni sürümler için iOS Kontrol Merkezi’ni gösterecektir.

NOT: iPhone 8 veya daha eski modellerin kullanıcıları için, Kontrol Merkezi’ni açmak üzere telefonunuzun ekranının altından yukarı doğru hızlıca kaydırın. Bu, iOS 11 veya önceki sürümünü çalıştıran iPhone’lar için de geçerlidir.

Adım 2: Ekran Yansıtma’ya dokunun.

Iphone ekran yansıtma 04 nedir

3. Adım: Telefonunuzun ekranını yansıtmak istediğiniz cihazı seçin.

Iphone ekran yansıtma 05 nedir

Bu, iPhone’unuzla cihaz arasında hemen bir bağlantı başlatmalıdır. Artık içeriği iPhone ekranınızda TV ekranınızda görebilmeniz gerekir.

İPhone’unuz TV / cihazınızı algılamazsa, açık olup olmadığını kontrol edin ve onaylayın. Bazı cihazlar, görünür hale gelmeden / eşleştirme için kullanılabilir hale gelmeden önce AirPlay işlevlerini etkinleştirmenizi de gerektirebilir.

Ekran yansıtmayı durdurmak için Kontrol Merkezi’ni açın, yansıttığınız cihazın adına dokunun ve Yansıtmayı Durdur öğesine dokunun.

Iphone ekran yansıtma 06 nedir
Iphone ekran yansıtma 07 nedir

APPLE TV OLMADAN İPHONE’U YANSITMA

TV’nizde yerel AirPlay desteği yoksa, bazı geçici çözümler Apple TV kutusu satın almak zorunda kalmadan iPhone’dan kablosuz olarak içerik akışı sağlamak için Ekran Yansıtma özelliğini kullanmanıza yardımcı olabilir.

Bunu yapmak için başka cihazlar satın almanız ve kullanmanız gerekebilir, ama hey, Apple TV kutusundan çok daha ucuzlar.

Iphone ekran yansıtma 08 nedir

Google Chromecast’teki bazı uygulamaları kullanarak Ekran Yansıtma özelliği aracılığıyla TV’nize kablosuz olarak içerik aktarabilirsiniz. Aynı şekilde, bir Amazon Fire TV Stick (veya Fire TV Stick 4K) ile iPhone’unuzdan TV’nize kablosuz yansıtma da gerçekleştirilebilir. İPhone’dan TV’ye Ekran Yansıtma, Android TV kutusu veya akış cihazı ile de elde edilebilir.

Windows PC ve dizüstü bilgisayar kullanıcıları için iPhone’unuzdaki Ekran Yansıtma özelliğini kullanmak için Mac satın almanıza da gerek yoktur. İPhone’unuzu Windows bilgisayara ücretsiz olarak yansıtmanıza izin veren tonlarca yazılım var .

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir