iphone Otomatik Uygulama Güncelleme Çalışmıyor

iPhone uygulama güncelleme yapmıyor

iphone Otomatik Uygulama Güncelleme Çalışmıyor Bu makalede, iPhone veya iPad’inizde otomatik uygulama güncellemelerinin düzgün çalışmadığında sorunun nasıl giderebileceğiniz açıklanmaktadır.

Uygulamalarınızı güncel tutmak önemlidir. Eski uygulamalar çeşitli sorunlara neden olabilir. Örneğin, cihazınızın yavaşlamasına veya çökmesine, yeniden başlatılmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra, iOS veya iPadOS uygulamalarınızı güncellemek en yeni özelliklere ve geliştirmelere erişmenizi sağlar.

Bu kullanışlı bir özellik. iOS ve iPadOS uygulama yayıncıları, yeni özellikler eklemek ve çeşitli sorunları çözmek için uygulamalarını düzenli olarak günceller. Ayrıca iOS veya iPadOS’un bu güncellemeleri işlemesine izin verebilirsiniz.

İOS veya iPadOS cihazınızdaki App Store’dan indirip yüklediğiniz uygulamaları manuel veya otomatik olarak güncelleyebilirsiniz. Manuel güncellemeler, uygulamalarınızı tek tek veya toplu olarak güncellemek için App Store uygulamasını açmanız anlamına gelir. Bununla birlikte, uygulamalarınızın otomatik olarak güncellenmesini istiyorsanız, uygulama güncellemelerinizi izlemek zorunda kalmamak için otomatik indirmeleri açabilirsiniz. Bu şekilde iOS veya iPadOS uygulamalarınızı ve oyunlarınızı otomatik olarak güncelleyecektir.

Varsayılan olarak, iOS 13 (veya üstü) veya iPadOS 13 (veya üstü) varsa, otomatik uygulama güncellemeleri varsayılan olarak etkindir. Ancak bunu Ayarlar> [adınız]> iTunes ve App Store’a giderek kapatabilirsiniz. Ardından Uygulama Güncellemelerini açmayı veya kapatmayı seçebilirsiniz. Bu kapatıldığında, iPhone veya iPad’inizde “Tümünü Güncelle” seçeneği gösterilir ve ayrıca App Store simgesi, kullanılabilir güncellemeler olduğunu bildiren kırmızı bir rozet görüntüler. Böylece, her güncelleme yayınlandığında uygulamalarınızı manuel olarak güncelleyebilirsiniz.

Bazı kullanıcılar, otomatik uygulama güncellemeleri açık olsa bile uygulama güncellemelerinin otomatik olarak yüklenmediğini belirtmiştir. Bu sorunu da yaşıyorsanız, bu makale tam size göre.

Bu kılavuz, bu sorunu düzeltmenize yardımcı olacaktır. Adımlar sırayla listelenir. Aşağıdaki her adımı denedikten sonra sorununuzu test edin. Sorununuz çözülene kadar aşağıdaki adımlara devam edin.

Aşağıdaki adımlara devam etmeden önce, uygulama güncellemeleri için iPhone veya iPad’inizin İnternet’e etkin bir Wi-Fi bağlantısı veya hücresel veri bağlantısı olması gerekir.

Ayarlarınızı kontrol edin

İPhone veya iPad’inizde Ayarlar> [adınız]> iTunes ve App Store’a gidin. Otomatik İndirmeler altında ve “Otomatik Güncelleştirmeler” seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun.

Bu seçenek zaten etkinse, kapatın, 20 saniye bekleyin ve tekrar açın.

app updates

Kontrol etmeniz gereken diğer bir ayar, Otomatik İndirmeler için Hücresel Veri’nin açık olmasıdır. Ayarlar> [adınız]> iTunes ve App Store’a gidin. Hücresel Veri bölümünü bulun ve Otomatik İndirmeler’i açın.

Ve son olarak, bir App Store hücresel indirme limiti var. Bazı uygulamalarınız için otomatik uygulama güncellemelerinin bu sınırın üzerinde olabileceği için çalışmayabilir. Tekrar Ayarlar> [adınız]> iTunes ve App Store> Uygulama İndirmeleri bölümüne gidin. Burada üç seçenek vardır

  • Her zaman izin ver.
  • 200 MB’tan büyük olduğunda sor.
  • Her zaman sor.

Her Zaman İzin Ver’i seçmek isteyebilirsiniz. Ancak, özellikle limitli bir İnternettiniz paketiniz varsa, bunu dikkatlice düşünün.

İPad veya iPhone’unuzu güncelleyin

Lütfen cihazınızın iOS veya iPadOS’un en son sürümlerine güncellendiğinden emin olun. Bunu nasıl yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  • Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme’ye gidin.
  • Bir güncelleme varsa, ekrandaki talimatları izleyin.

Ayrıca, otomatik uygulama güncellemelerinde olduğu gibi otomatik iOS veya iPadOS güncellemelerinin de bulunduğunu unutmayın. Bunu Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme> Otomatik Güncellemeler’e giderek açabilirsiniz.

Yazılım güncellemesi

Cihazınızın depolama alanını kontrol edin

Cihazınızda yeterli depolama alanı olmadığından iPhone veya iPad’iniz uygulamaları güncellemeyi otomatik olarak durdurmuş olabilir. Cihazınızın uygulama güncellemeleriniz için yeterli depolama alanına sahip olduğundan emin olun.

Cihazınızda Ayarlar> Genel> [Cihaz, iPhone veya iPad] Depolama’ya gidin. Bu sayfa, iPhone’unuzun veya iPad’inizin depolama alanının azalıp azalmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Depolama alanı boşaltmanız gerekiyorsa, bu önerileri uygulamak isteyebilirsiniz. Örneğin, kullanılmayan uygulamalarınızı yükleyebilir, eski fotoğrafları veya videoları silebilirsiniz.

iPhone veya iPad Depolama

Apple Sistem Durumu

Apple’ın hizmetlerini izleyen bir web sayfası vardır. Bu sayfaya Apple Sistem Durumu sayfası denir. Bu sayfa, kullanıcıların App Store, iCloud, Haritalar, FaceTime vb. Dahil olmak üzere çeşitli Apple hizmetlerinin çalışıp çalışmadığını kontrol etmelerini sağlar.

Cihazınızın App Store sunucularına bağlanmakta zorluk çekmesi mümkündür. Çünkü Apple hizmetleriyle ilgili sorunlar yaşıyor olabilir. Bir Apple hizmeti her gittiğinde bu sayfa Apple tarafından güncellenir. Nasıl kontrol edebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  • Sistem Durumu sayfasını ziyaret edin.
  • Hizmetler listesinden App Store’u bulun.
  • Yanındaki ışık yeşil, sorun yok. Sarı, kırmızı veya turuncu ise, Apple Store hizmetinde kesinti veya kesinti yaşanıyor. Bu durumda, sorunla ilgili daha fazla bilgi bulacaksınız.
Apple Sistem Durumu

Tarih ve saatti kontrol edin

İPhone veya iPad’inizdeki tarih ve saat ayarlarının doğru olduğundan emin olun. Yanlış ayarlarınız varsa, bu App Store indirmelerinizi etkileyebilir.

Cihazınızda Ayarlar uygulamasına gidin ve Genel’e, ardından Tarih ve Saat’e dokunun. Yanlış tarih ve saat görüyorsanız, düzeltin. “Otomatik Olarak Ayarla” seçeneğini de açmak isteyebilirsiniz.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir