iPhone Pil Sorunları ve Çözümleri

iPhone Pil Sorunlari ve Cozumleri

Her ne kadar iPhone’lar oldukça sevilse de, pil sorunuyla her zaman uğraşmışlardır. iPhone’unuzun pilinden tam bir gün geçirmek birçok kişi için zorlu bir iştir. Üstelik pek çok kullanıcı, özellikle iOS 17’ye güncellemeden bu yana (açıkçası hemen hemen her yeni iOS sürümünde bir tartışma haline gelen) iOS cihazlarında ciddi pil tükenme sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor.

Bununla birlikte, eve dönmek için hala birkaç saatiniz kaldığında iPhone’unuzun ölmesi rahatsız edici olabilir. Neyse ki, iPhone pilinizden en iyi şekilde yararlanmak ve eve huzur içinde dönmek için fazladan bir saat harcamak için deneyebileceğiniz bazı şeyler var.

1. iOS Güncellemelerini Kontrol Edin

İşletim sistemi yakın zamanda piyasaya sürüldüğünde pil tüketimi sorunları tipiktir. İşletim sistemi en son sürümlerle daha optimize ve verimli hale geldikçe, cihazınız güç açısından da daha verimli olacaktır. Bu nedenle, her zaman en son güncellemede olduğunuzdan emin olmanız çok önemlidir.

 1. iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın. Daha sonra devam etmek için ‘Genel’e dokunun.
 2. Devam etmek için ‘Yazılım Güncelleme’ye dokunun.
 3. iOS şimdi güncellemeleri kontrol edecek. Varsa güncellemeyi yükleyin.

Bu bağlamda, iPhone’unuz zaten en son sürüme güncellendiyse ve hemen ardından pilin bitmesi sorunu yaşamaya başladıysanız sabırla bekleyin. Bir güncellemeden sonra, özellikle de büyük bir güncellemeden sonra, pilin bir miktar tükenmesi normaldir. Bunun nedeni, dosya dizine ekleme, uygulama güncellemeleri veya daha fazla güç gerektiren yeni özellikler gibi arka plan görevleri olabilir.

Yine de pilin tükenme sorununu nasıl çözeceğinizi öğrenmek ve pil ömrünü korumayla ilgili ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

2. Tüm Uygulamaları Güncelleyin

Tüm uygulamaları güncel tutmak, sistemi güncel tutmak kadar önemlidir. Uygulamalar, çalıştıkları işletim sistemi için optimize edilmemişse verimsiz olacak ve dolayısıyla bellek, işlem gücü vb. gibi kaynakları yönetecektir. Bu da sonuçta pilin normalden daha fazla tükenmesine yol açacaktır.

 1. iPhone’unuzda App Store’a gidin. Daha sonra devam etmek için sağ üst köşedeki hesap simgenize dokunun.
 2. Daha yeni bir sürümü bulunan tüm uygulamaları güncellemek için ‘Tümünü Güncelle’ye dokunun.
 3. iPhone’unuzu Yeniden Başlatmaya Zorlayın

İPhone’unuzu yeniden başlatmaya zorlamak, pille ilgili sorunlara neden olabilecek küçük aksaklıkların giderilmesine yardımcı olabilir.

 1. ‘Sesi Aç’ düğmesine hızlıca basıp bırakın.
 2. Benzer şekilde ‘Sesi Kısma’ düğmesine basıp bırakın.
 3. Apple logosu ekranınızda görünene kadar ‘Kilit/Yan’ düğmesini basılı tutun.

4. Hangi Uygulamanın En Çok Pili Tükettiğini Kontrol Edin

Alışılmadık derecede yüksek pil tüketimiyle karşı karşıyaysanız, bir uygulamanın sisteminizde hileli hareket edip etmediğini kontrol edin. iPhone’unuzun pilinin tükenmesinden o sorumluysa, bunun için daha fazla düzeltici önlem alabilirsiniz.

 1. Ayarlar uygulamasında ‘Pil’ bölümüne gidin.
 2. Uygulamaya göre pil kullanımını görmek için aşağı kaydırın.
 3. Önemli miktarda pil tüketen bir üçüncü taraf uygulaması görürseniz uygulamayı kaldırabilir veya o uygulamanın arka plan etkinliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca destek ekibine ulaşarak sorundan bahsedebilirsiniz.

Ayrıca pilinizle ilgili diğer bilgileri görebilir ve pilin olmaması gerektiği halde hızla düşmesi veya şarjla ilgili sorunlar gibi olağandışı davranışları ve düzenleri tespit etmeye çalışabilirsiniz.

5. Pil Sağlığınızı Kontrol Edin

Pilin tükenmesi sorununun iOS 17 ile hiçbir ilgisi olmayabilir, ancak iPhone’unuzun pilinin değiştirilmesi gerektiği gerçeğiyle ilgilidir. Her şarj döngüsünde piliniz kimyasal olarak yaşlanır ve şarjı tutma kapasitesi de azalır. Apple, pil sağlığınız yüzde 80’in altındaysa (yani pil, orijinal şarj kapasitesinin yalnızca yüzde 80’ini koruyabiliyorsa), yetkili bir servis merkezi tarafından değiştirilmesini sağlamanız gerektiğini söylüyor.

 1. Settings> seçeneğine gidin Battery.
 2. Devam etmek için ‘Pil Sağlığı ve Şarj Etme’ seçeneğine dokunun.
 3. ‘Maksimum Kapasite’ yüzdesini kontrol edin. ‘%80’in altındaysa pili değiştirme zamanınız gelmiş demektir.

Sorun pil sağlığı değilse, cihazınızın pilini en üst düzeye çıkarmak için ince ayar yapabileceğiniz bazı ayarlar aşağıda verilmiştir. Otomatik parlaklığın etkinleştirilmesi veya karanlık modun kullanılması gibi bazıları hiçbir işlevi etkilemez. Ancak diğerleri, uzatılmış pil için takas işlevselliğini içerir. Size uygun olanı takip edip diğerlerini görmezden gelmeyi seçebilirsiniz.

6. Otomatik Parlaklığı Etkinleştir

İPhone’unuz sürekli olarak en yüksek parlaklıktaysa piliniz daha hızlı tükenir. Parlaklığın otomatik tutulması, iç mekanda olduğunuzda otomatik olarak parlaklığı azaltacak ve pil tasarrufu sağlayacaktır.

 1. Ayarlar uygulamasına gidin ve ‘Erişilebilirlik’i seçin.
 2. ‘Ekran ve Metin Boyutu’na dokunun.
 3. Sayfanın altına doğru kaydırın ve ‘Otomatik Parlaklık’ anahtarını açın.

7. Karanlık Modu Açın

iPhone’unuzun parlaklığı yüzde 50’nin üzerindeyse, gün içinde bile karanlık moda geçmek önemli miktarda pil tasarrufu sağlayabilir.

 1. Kontrol Merkezini açmak için ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın.
 2. ‘Parlaklık Çubuğu’na dokunup basılı tutun.
 3. Bir sonraki ekranda açmak için ‘Karanlık Mod’ simgesine dokunun.
 4. Otomatik Kilitleme Süresini Değiştirin

iPhone’unuzu kullanmadığınızda ekranınızın kapanması önemlidir. Yalnızca gizliliğinizi korumakla kalmaz, aynı zamanda pil ömründen de tasarruf sağlar.

 1. Ayarlar uygulamasını başlatın ve ‘Ekran ve Parlaklık’a dokunun.
 2. Devam etmek için ‘Otomatik Kilit’i seçin.
 3. Listeden iPhone’unuzun boşta kaldığında kilitlemesini istediğiniz süreyi seçin.

Not: Dikkat, ekrana baktığınızda algılanır. Seçilen sürenin geri sayımı, ekrandan başka bir yere baktığınızda ve ekran kullanılmadığında başlayacaktır.

9. ‘Hey Siri’yi veya ‘Siri’yi kapatın

‘Hey Siri’ özelliği sürekli olarak iPhone’unuzun pil ömrünü ve kaynaklarını dinler ve tüketir. Pil ömrünü uzatmak istiyorsanız bu özelliği kapatın.

 1. Ayarlar uygulamasını başlatın ve ‘Siri ve Arama’ seçeneğini seçin.
 2. ‘Dinle’ seçeneğine dokunun
 3. Seçeneklerden ‘Kapalı’yı seçin.

Bu, ‘Siri’ ve ‘Hey Siri’ isteklerini hemen devre dışı bırakacak ve Siri’yi yalnızca manuel olarak etkinleştirerek kullanabileceksiniz. Tekrar kullanmak istiyorsanız tekrar ayarlamanız gerekecektir.

10. Uyandırmak İçin Yükseltmeyi Devre Dışı Bırakın

iPhone’unuzu kaldırdığınızda iPhone ekranınız uyanır. Bu, hareketi algılamak için cihazınızdaki Jirometreyi kullanır. Bu özelliği açmak, rahatlıktan çok fazla ödün vermeden pil ömründen tasarruf etmenizi sağlayabilir.

 1. Ayarlar uygulamasını açın ve ‘Ekran ve Parlaklık’a gidin.
 2. ‘Uyandırmak için Kaldır’ seçeneğinin düğmesini kapatın.
 3. Kayıpsız Sesi Kapatın ve Yüksek Verimli Akışı Kullanın

iPhone’unuzdaki Müzik uygulaması için Kayıpsız sesi açtıysanız, bu uygulama önemli ölçüde daha fazla veri tüketir ve bu da daha fazla pil tüketir. Bu özelliği kapatmak size ekstra enerji sağlayabilir.

 1. Ayarlar uygulamasına gidin ve ‘Müzik’e dokunun.
 2. ‘Ses Kalitesi’ seçeneğini seçin.
 3. ‘Kayıpsız Ses’ geçişini kapatın.
 4. Daha sonra ‘Mobil Veri Akışı’na gidin.
 5. Bir sonraki sayfada ‘Yüksek Verimlilik’ seçeneğini seçin.
 6. Arka Plan Uygulamalarını Öldürün

Oyunlar, sosyal medya uygulamaları ve ses/video uygulamaları gibi arka plan uygulamalarını kapatmak kesinlikle gereklidir çünkü bunlar arka planda çalışırken bile pili tüketmeye devam ederler. Kullanılmadığı takdirde arka plandaki tüm uygulamaları kapatmanızı öneririz.

 1. iPhone’unuzun altından yukarı doğru kaydırın.
 2. Süreci sonlandırmak için bireysel uygulamanın her bir döşemesini yukarı kaydırın. Tek seferde birden fazla uygulamayı kapatmak için aynı anda birden fazla parmağınızı da kullanabilirsiniz.

13. 5G Otomatik veya LTE’yi seçin

5G, iPhone’unuzda inanılmaz yüksek hücresel hızlara olanak tanır. Ancak aynı zamanda önemli ölçüde daha fazla pil tüketir. Bu nedenle, pil ömründen tasarruf etmek için ‘5G Otomatik’ veya ‘LTE’ spektrumunu seçmek tercih ettiğiniz seçim olmalıdır.

 1. Ayarlar uygulamasını başlatın ve ‘Mobil Hizmet’e gidin.
 2. Devam etmek için ‘Mobil Veri Seçenekleri’ni seçin.
 3. ‘Ses ve Veri’ye gidin.
 4. Pil ömrünü korumak için ‘LTE’ veya ‘5G Otomatik’i seçin.
 5. Uygulama Arka Plan Yenilemesini Devre Dışı Bırakın

Bu en çok tavsiye edilen ipucu değildir. Ancak, cihazınızda pil tasarrufu konusunda kararlıysanız, arka planda uygulama yenilemeyi devre dışı bırakmak önemli miktarda pil tasarrufu sağlayabilir.

Arka planda mesajları kontrol edemeyecekleri için anlık mesajlaşma uygulamaları ve posta uygulamaları için bildirim alamayabileceğinizi unutmayın.

 1. Ayarlar uygulamasına gidin ve ‘Genel’e dokunun.
 2. ‘Arka Planda Uygulama Yenile’ye dokunun.
 3. Arka planda çalışmasını istemediğiniz belirli uygulamalar için bireysel geçişi kapatın.
 4. Tüm uygulamalar için arka planda uygulama yenilemeyi kapatmak istiyorsanız , devam etmek için ‘Arka Planda Uygulama Yenileme’ye dokunun
 5. Ardından ‘Kapalı’ya dokunun.

15. Kilit Ekranı Widget’larını Kaldır

Kilit ekranı widget’ları sürekli olarak internetten veya sistemden veri getirir (görüntüledikleri bilgilere bağlı olarak). Bu da daha fazla pil ömrü tüketir.

 1. Kilit ekranına dokunup basılı tutun ve düzenlemek için kimlik doğrulama sağlayın. ‘Özelleştir’e dokunun.
 2. ‘Kilit Ekranı’ küçük resmini seçin.
 3. Ekranda görüntülenen widget’lardan herhangi birine dokunun.
 4. Daha sonra, bunları kaldırmak için her bir widget’taki ‘-‘ simgesine dokunun. Kaplama penceresini kapatmak için ‘X’e dokunun.
 5. Kaldırıldıktan sonra değişiklikleri kaydetmek için ‘Bitti’ye dokunun.

16. Her Zaman Açık Ekranı (AOD) Devre Dışı Bırakın

Her Zaman Açık Ekrana sahip bir Pro serisi iPhone’unuz varsa , AOD’yi devre dışı bırakmak biraz yardımcı olabilir. Artık AOD, iPhone’unuzun yenileme hızı 1 Hz’e kadar düşebildiği için fazla pil tüketmiyor. Ancak, pilin son damlasına kadar tasarruf etmek istiyorsanız, kovadaki her küçük damla önemlidir.

 1. Ayarlar> seçeneğine gidin Ekran parlaklığı..
 2. ‘Her Zaman Açık Ekran’ ayarlarına gidin.
 3. ‘Her Zaman Ekranda’ seçeneğini kapatın.
 4. Uygulamalar için Otomatik Güncellemeleri Kapatın

iOS, iPhone’unuza yüklü uygulamaların mevcut güncellemelerini düzenli olarak kontrol eder. Bu, pilin yanı sıra ekstra veri de tüketir.

 1. Ayarlar uygulamasını açın ve ‘App Store’ seçeneğini seçin.
 2. ‘Uygulama Güncellemeleri’ geçişini kapatın.
 3. Bekleme Modunu Devre Dışı Bırakın

Bekleme modu, Bekleme ekranını ne zaman göstermesi gerektiğine karar vermek için cihazınızdaki birden fazla sensörü sürekli olarak dinler. Kapattığınızda benzersiz, kullanışlı ve kullanışlı bir özellikten mahrum kalacak olsanız da, bu kesinlikle cihazınızın pil ömrünü uzatmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Ayarlar uygulamasından ‘Bekleme’ye gidin.
 2. ‘Bekleme’ geçişini kapatın. Bu kadar.
 3. Tüm Ayarları Sıfırla

iPhone’unuzun pilinde bir sorun yoksa, soruna hiçbir uygulama neden olmuyorsa ve yukarıdaki ince ayarların hiçbiri pil ömrünü uzatmanıza yardımcı olmuyorsa son çare, iPhone’unuzun tüm ayarlarını fabrika durumuna sıfırlamaktır. Bu, verilerinizi etkilemez ancak ayarları yeniden yapılandırmanız gerekecektir. Ancak pil tüketimi sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir.

 1. Ayarlar> seçeneğine gidin Genel.
 2. Aşağıya doğru kaydırın ve iPhone’u ‘Sıfırla veya Aktar’ seçeneğine dokunun.
 3. ‘Sıfırla’ya dokunun.
 4. Görünen seçeneklerden ‘Tüm Ayarları Sıfırla’ya dokunun.
 5. Kimlik doğrulamayı sağlamak için iPhone şifresini girin ve onay isteminde ‘Tüm Ayarları Sıfırla’ya dokunun.
 6. İPhone’unuz hemen yeniden başlatılacak ve tüm ayarlar fabrika durumuna döndürülecektir.

iPhone’unuzda pilin bitmesiyle ilgili sorunlar yaşamak en hafif tabirle sinir bozucu olabilir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle iPhone’unuzda bu sorunu çözebilirsiniz.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir