iPhone Wi-Fi Bağlanıyor Ama İnternet Yok

iphone wifi sorunu

iPhone Wi-Fi Bağlanıyor Ama İnternet Yok iPhone inanılmaz bir teknoloji parçası, ancak sorunları ve tuhaflıkları da yok değil. Yıllar boyunca sonsuz saatlerce hayal kırıklığına neden olan bir sorun, bir Wi-Fi ağına bağlandığınız zamandır, ancak gerçek bir internet bağlantısı yoktur.

Apple, bu sorunları çözmek için “nokta güncellemeleri” yayınlamaya çalıştı, ancak çirkin yüzünü defalarca sürdürüyor. İOS 13’ün en son sürümünü kullanan kullanıcılar ve iOS 14 beta kullananlar, sorunun kendisini göstereceğini buldu. İşlerin tekrar çalışmasını sağlamak için atılması gereken birkaç adım var.

Wi-Fi’nizi değiştirin

Muhtemelen zaten birkaç kez denediğiniz gibi, Wi-Fi’nizi açıp kapatabilirsiniz. Hızlı ve kolay yol, Denetim Merkezi’ni açmak ve Wi-Fi simgesine dokunmak, ardından birkaç saniye beklemek ve Wi-Fi’yi yeniden etkinleştirmek için yeniden dokunmaktır. Ancak, sorun yaşıyorsanız bunu kapatmak için aslında Ayarlar uygulamasına gitmek isteyebilirsiniz.

İPhone 11 Pro'dan Wi-Fi'yi Açma ve Kapatma
 1. İPhone veya iPad’inizde Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Uygulamada Wi-Fi’ye  dokunun.
 3. Kapatmak için Wi-Fi’nin yanındaki anahtara dokunun .
 4. 10 saniye bekleyin.
 5. Açmak için Wi-Fi’nin yanındaki anahtara dokunun.

Burada önemli olan kısım, tekrar açmadan önce beklemektir. Sistemde gerçekten kapatılmadan önce “silahı atlamak” ve Wi-Fi’yi tekrar açmak istemezsiniz.Apple İpuçları ve Son Dakika Haberleri İçeren Bültenimizi Alın

Ağı iki kez kontrol edin

Bazen ev ağınıza bağlı olduğunuzu veya belki bir arkadaşınızı düşünebilirsiniz, ancak ikisine de bağlı değilsiniz. Yerel bir restoran veya kablolu yayın sağlayıcısı tarafından sunulan “ücretsiz” Wi-Fi ağlarından birinde oturum açarsanız bu olabilir. Ayarlar uygulamasına gidin ve bağlı olduğunuz ağın adını iki kez kontrol edin.

Wi-Fi Yardımı’nı devre dışı bırakın

İOS 11.3 ile Wi-Fi Sorunları, Yararlı İpuçları

İOS 9’un piyasaya sürülmesiyle Apple, hücresel ağınızla zayıf bir Wi-Fi bağlantısını tamamlayacak Wi-Fi Yardımı’nı tanıttı. Varsayılan olarak, bu etkindir ve Wi-Fi ile Hücresel ağlar arasındaki “geçiş” doğru yapılmadıysa Wi-Fi bağlantınızın neden zayıf olmasının nedeni bu olabilir.

 1. İPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Hücresel’e dokunun.
 3. En alta doğru kaydırın.
 4. Devre dışı bırakmak için Wi-Fi Yardımı’nın yanındaki düğmeye dokunun.

Sorunlar çözülürse, bunu devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak, yeniden etkinleştirmek isterseniz bu adımları daha sonra hatırlamak isteyebilirsiniz.

Modemi kontrol edin

Sorunun iPhone’unuz olmadığı zamanlar vardır, bunun yerine bağlanmaya çalıştığınız ağın modemdir. Yazılım güncellemeleri yüklenmeye çalışırken ve sonunda “takılıp” kaldığında genellikle sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle yönlendiricinizi kapatıp açmak ve ardından iPhone’unuzu yeniden bağlamak isteyeceksiniz. Modemde mi yoksa iPhone mu sorunlara neden olduğunu belirlemek için yönlendiriciye başka bir cihaz da bağlayabilirsiniz.

Wi-Fi’nizi unutun

Tüm bu adımlardan geçtiniz ve Wi-Fi’niz hala çalışıyor. Bir sonraki adım, iPhone‘unuzdaki ağı tamamen unutmak ve ardından yeniden bağlamaktır. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. İPhone veya iPad’inizde Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Uygulamada Wi-Fi’ye  dokunun.
 3. Bağlı Wi-Fi ağının yanındaki “i” simgesine dokunun.
 4. Bu Ağı Unut’u seçin.
 5. Dokunun  unut onaylayın.

Ağa yeniden bağlanmadan önce fazladan bir adım atmak istiyorsanız, devam edin ve iPhone’unuzu yeniden başlatın. Bu, tüm örümcek ağlarını ortadan kaldıracak ve yeniden bağlanmaya çalışmadan önce gerçekten “unutulmuş” olmasını sağlayacaktır.

 1. İPhone veya iPad’inizde Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Wi-Fi’ye dokunun.
 3. Tercih ettiğiniz Wi-Fi ağını bulun ve seçin.
 4. Bağlanmak için Wi-Fi şifrenizi girin.

Konum Hizmetlerini Değiştirin

iOS 13 Pil - Konum Servisleri

İOS cihazlarınıza yüklediğiniz hemen hemen her uygulama, Konum Servislerini şu veya bu nedenle kullanır. Düzgün çalışması için Konum Servislerinin kullanılmasını gerektiren bazı uygulamalar varken, diğerleri kötü niyetli olarak kullanılabilir. Wi-Fi ağ ayarlarınızın da bu hizmetlere erişimi vardır ve bu bazı sorunlara neden olabilir.

 1. İPhone veya iPad’inizde Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Aşağı kaydırın ve Gizlilik’i seçin.
 3. Sayfanın üst kısmındaki Konum Servisleri’ni seçin.
 4. Aşağı kaydırın ve Sistem Hizmetleri’ni seçin.
 5. Wi-Fi Ağını  bulun  ve bunu  Kapalı  konumuna getirin.

Bunu yeniden etkinleştirmeden önce, Wi-Fi ağınıza bağlanabildiğinizden emin olun. Öyleyse, iPhone’unuz tarafından yeniden etkinleştirmeniz istenene kadar bunu kapalı tutabilirsiniz. O anda veya önceden herhangi bir zamanda, Konum Servislerini tekrar açıp açmamaya veya kapalı bırakmaya karar verebilirsiniz.

VPN mi kullanıyorsunuz?

Bir VPN kullanmak, özellikle çevrimiçi bilgilerinizi korumaya çalışıyorsanız son derece yararlı olabilir. Ancak, VPN’ler zaman zaman harekete geçebilir ve internet bağlantınızın düzgün çalışmamasına neden olabilir.

VPN nasıl kontrol edilir

İPhone’unuzda bir VPN’in etkin veya yüklü olup olmadığından emin değilseniz, bunu nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Genel’e dokunun.
 3. Aşağı kaydırın ve VPN’i seçin.

Listelenen bir VPN varsa, seçeneğe dokunun ve kapatın, ardından Wi-Fi ağınıza yeniden bağlanmayı deneyin.

Ağ Ayarları Sıfırlama

Şaşırtıcı bir şekilde Apple, kullanıcıların iPhone’larındaki ağ ayarlarını tamamen sıfırlamasını mümkün kıldı. Bu işlem, tüm Wi-Fi ağ bağlantılarını sıfırlayacak, parolaları kaldıracak ve oluşturulmuş kullanıcı tarafından ayarlanan hücresel veya VPN / APN ayarlarını kaldıracaktır.

İPhone 1'de Ağ Ayarlarını Sıfırla
 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Genel’e dokunun.
 3. Aşağı kaydırın ve Sıfırla’ya dokunun.
 4. Ağ Ayarlarını Sıfırla’yı seçin.
 5. Sonra açılan pencereden sıfırlamayı Onaylın.
İPhone 2'de Ağ Ayarlarını Sıfırla

Bu yapıldıktan sonra, iPhone’unuzu yeniden başlatmak isteyeceksiniz. Bu, işlemin başarıyla tamamlanmasını sağlar ve süreçte gerekli taşıyıcı güncellemelerini yükler.

İOS’un en son sürümünü mü kullanıyorsunuz?

Daha fazla sorun gidermeye dalmak söz konusu olduğunda, bir adım, yazılımınızın güncel olup olmadığını iki kez kontrol etmektir. Apple daha sık bir hızda bazı “nokta” güncellemeleri yayınladığından, bu özellikle geç dönemde geçerlidir. Yazılımınızı nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

İPhone 11 Pro'yu Güncelleyin Çok Isınır
 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Genel’e dokunun.
 3. Yazılım Güncelleme’yi seçin.

Bir güncelleme varsa indirin ve istendiğinde güncellemeyi yükleyin. Bunun bir başka nedeni de iOS beta döngüsünde olmanızdır, çünkü sürümler kararlı sürümlerden daha sık geliyor. Bu yüzden iPhone’unuzun güncel olduğundan emin olmanız önemlidir çünkü ortalığı kasıp kavuran bazı hatalar olabilir.

İPhone’unuzu yeniden başlatın

İPhone 11 Pro'yu Yeniden Başlatmaya Zorla
İPhone 11 Pro’nuzu yeniden başlatmaya zorlamak için üç kolay adım

Teknoloji topluluğunda “kapatıp tekrar açmanız” için eski bir atasözü var. Bu atasözü 2020’de hala geçerlidir, çünkü bu cihazlar cebinizdeki bilgisayarlardan başka bir şey değildir ve iyi bir ole ‘yeniden başlatması sorunlarınızı çözmenize yardımcı olabilir.

 1. Sesi Aç düğmesine hızlıca basın ve bırakın.
 2. Sesi Kısma düğmesine hızlıca basın ve bırakın.
 3. Apple logosu görünene kadar Yan düğmeyi basılı tutun.
 4. Yan düğmeyi bırakın.

İPhone’unuz önyüklemeyi bitirdikten sonra, Ayarlar uygulamasına gidin ve Wi-Fi ağının yeniden bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin. Ardından, istediğiniz tarayıcınızı açın ve sorunların çözülüp çözülmediğine bakın.

İPhone’unuzu yedekleyin ve geri yükleyin

Yani diğer tüm seçenekleri tükettiniz ve aklınızın sonuna geldiniz. Daha aşırı bir şeye başvurmadan önce denemek isteyeceğiniz bir sonraki adım, iPhone’unuzu tamamen temizleyip yeniden başlamaktır.

Önce yedekleyin

İCloud'a yedekleme

Her şeyi silmeden önce, ilgili bilgi parçalarını geri yükleyebilmek için kaydedilmiş bir iCloud yedeğiniz olduğundan emin olun. İPhone’unuzu iCloud’a nasıl yedekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. İPhone’unuzdaki Ayarlar  uygulamasını açın.
 2. Sayfanın üst kısmında adınıza dokunun.
 3. İCloud’u seçin.
 4. İCloud’u kullanan Uygulamalar’ın altında aşağı kaydırın ve iCloud Yedekleme’yi seçin.
 5. Şimdi Yedekle’ye dokunun.

Hücresel ağınıza bağlıysanız yedekleme işlemi biraz zaman alabilir. Bununla birlikte, bir Fabrika Sıfırlaması gerçekleştirmeden önce her şeyi yedeklemek yine de önemlidir, bu nedenle sabır burada önemlidir.

Şimdi Geri Yükle

Yedekleme tamamlandıktan sonra, rahatlayabilir ve iPhone’unuzun Fabrika Sıfırlaması ile devam edebilirsiniz.

İPhone Ayarlarında Ağ Ayarlarını Sıfırla düğmesi
 1. İPhone’unuzdaki Ayarlar  uygulamasını açın.
 2. Genel’e dokunun.
 3. Aşağı kaydırın ve Sıfırla’yı seçin.
 4. Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’e dokunun.
 5. İstendiğinde parolanızı veya Apple Kimliği parolanızı girin.
 6. Bu bir4az zaman alır işlem bitinceye kadar bekleyin

İPhone’unuz kendi kendini temizledikten sonra, kurulum sürecini tekrar yapmanız gerekecektir. İsterseniz, yakın zamanda oluşturulan iCloud yedeklemesini geri yükleme seçeneğiniz olacaktır.

Apple’a ulaşın

Apple Destek Sayfam

Bazen, tüm olası geçici çözümleri veya düzeltmeleri tüketebilirsiniz ve iPhone’unuz sorun yaşamaya devam eder. Bunun muhtemelen donanımın kendisiyle bir ilgisi vardır ve yalnızca iPhone’unuzu yeniden başlatarak veya sıfırlayarak çözülemez.

Diğer tüm yolları tüketmeniz durumunda, Apple’ın Destek Ekibine ulaşmanız gerekecektir. Muhtemelen, iPhone’unuzu çalışır duruma getirmek için bir dizi adım uygulayıp uygulamadığınızı onaylayacaklardır. Destek Ekibinin hangi rotayı izleyeceğini belirlemesine yardımcı olacağından, sorulduğunda attığınız tüm adımları paylaştığınızdan emin olun.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 1

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir


iphone Telefonda Hey Siri Çalışmıyor - Tetkik.net

iphone Telefonda Hey Siri Çalışmıyor - Tetkik.net

[…] İPhone’unuzun Wi-Fi bağlantısı kesilmiş olabilir, hücresel veri kullanıyorsanız, bitmiş olabilir. Uçak Modunun kapalı olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. […]