MacOS’ta DNS önbelleği nasıl temizlenir

Mac DNS temizleme

Çok nadiren ihtiyaç duyulmasına rağmen, DNS önbelleğini temizlemek, gizemli internet bağlantısı sorunlarını gidermeye yardımcı olabilir. İşte neden, ne zaman ve nasıl yaptığınız.

Bu, asla kullanmanız gerekmeyebilecek ipuçlarından biridir. Bununla birlikte, bir Mac web sitelerine bağlanırken sorun yaşadığında ve “her şeyi yeniden başlat” olarak da bilinen olağan kolay düzeltmeler olduğunda, bir Mac kullanıcısının sorun giderme cephaneliğinin bir parçası olarak olması yararlı bir ipucudur.

Bu özel ipucu, Terminal uygulamasına aşina değilseniz o kadar kolay değil, ancak endişelenmeyin – size rehberlik edeceğiz.

Mac’iniz, yönlendiriciniz ve İnternet Servis Sağlayıcınızın tümü, en çok ziyaret ettiğiniz web sitelerine daha hızlı bağlanmanızı sağlamak için hizmette DNS önbelleklerine sahiptir.

DNS önbelleği ne işe yarar

İnternetteki her web sitesinin veya başka bir konumun aslında düşündüğünüz ad yerine sayısal bir adresi olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz. Örneğin, bir tarayıcıya “apple.com” girersiniz, ancak gerçek IPv4 adresi 17.253’tür. 144.10. İnsanlar kelimelere karşı sayı dizilerini ezberlemede özellikle iyi değildir, bu nedenle Alan Adı Sistemi (DNS) oluşturuldu ve bu adresleri kolayca akılda kalıcı isimlere dönüştürdü.

Her ISS, kendi DNS sunucularında doğru yere daha hızlı bağlantı oluşturmak için sık ziyaret edilen site adreslerinden oluşan bir önbellek kullanır ve bunu, bilgisayarınızdan istek aldığında herhangi bir web sitesinin gerçek adresini daha hızlı aramak için kullanır. Aynı nedenlerle, çoğu yönlendirici, sık ziyaret edilen site adreslerinin küçük bir önbelleğini ve bilgisayarınızı da tutar.

Mac’iniz herhangi bir sitenin IP adresini ISS’nin DNS sunucusunu beklemekten daha hızlı alabiliyorsa, istekten sitenin sunulmasına kadar “rotanız” üzerindeki diğer DNS sunucularından olası arama gecikmelerini atlayarak sizi doğrudan oraya götürecektir. .

Hızlı bir bağlantıda tüm bu işlem yalnızca onda bir saniye sürer, ancak son zamanlarda ziyaret ettiğiniz bir web sitesine geri dönerseniz, sayfanın her zaman daha önce hiç görmediğiniz bir web sitesini ziyaret ettiğinizden daha hızlı yüklendiğini tespit edebilirsiniz. daha önce olmuştur.

Bunun nedeni, hiç ziyaret edilmeyenler için “arama” – adından IP numaralarına dönüştürme – bilgisayarınızda zaten önbelleğe alınmadıysa, tarayıcı gerçek adresi bulmak için ISS’nin DNS sunucusuna geri döner ve bu biraz daha uzun sürer. — o web sitesini ziyaret eden çok az kişiden biriyseniz, belki birkaç saniye daha.

İnternet bağlantısı sorunları

Bağlantı sorunları, ISS’nin DNS sunucusunun kendi sorunları olduğunda (bu, evinizdeki tüm Wi-Fi bağlantılı cihazları etkileyecektir) veya yönlendiricinizin DNS önbelleği bozulduğunda veya kendi bilgisayarınızın DNS önbelleğinde sorunlar olduğunda ortaya çıkabilir. Bu, önbelleğe yazılan basit hatalardan veya çok nadir durumlarda kötü amaçlı yazılımlardan kaynaklanabilir.

Wi-Fi bağlantınızı kullanarak cihazlarınızdan herhangi birinde web sitelerine erişmekte sorun yaşıyorsanız , ilk yapmanız gereken kolay şeylerdir: yönlendiriciyi yeniden başlatın, etkilenen cihazları yeniden başlatın ve bağlantı sorununun çözülüp çözülmediğine bakın. Alternatif olarak şunları yapabilirsiniz:

 1. Açıksa, Özel Geçişi kapatın
 2. Sistem Tercihleri ​​-> Ağ -> Gelişmişe gidin
 3. Sekmelerdeki DNS öğesini tıklayın. Bir şeyler ters giderse diye önce sayıların ne olduğunu not edin.
 4. Bunun yerine Cloudflare’ın 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 DNS sunucusunu ekleyin
 5. Tamam’ı tıklayın

Bundan sonra web sitelerine gitmek aniden işe yararsa, sorun ISS’nizin DNS sunucusundadır ve muhtemelen birkaç saat içinde çözülecektir. 1.1.1.1 adresini daha sonra silip yeniden başlatarak ISP’nin sunucularını daha sonra geri yükleyebilirsiniz.

Bu işe yaramadıysa – ve özellikle sık ziyaret ettiğiniz sitelere ulaşamadığınızı, ancak rastgele hiç ziyaret edilmeyen sitelerin gerçekten geçtiğini fark ederseniz – makinenizdeki DNS önbelleğini temizlemek cevap olabilir.

Terminal zamanı

Apple, bir DNS önbelleğini “temizlemek” için grafiksel veya basit bir yol sağlamaz, çünkü bunu yapmaya ihtiyaç duymanız çok nadirdir ve herhangi bir şeyde olduğu gibi aşağıdaki adımlar dikkatli bir şekilde izlenmezse bazı şeylere kazara hasar verme riski vardır. Terminali içerir. Prosedür karmaşık değildir ve komut için kopyala/yapıştır kullanmak hiçbir hata yapılmamasını sağlamaya yardımcı olur, ancak ileriyi okuduktan sonra yapmak istediğiniz bir şey olduğunu hissetmiyorsanız veya eski, desteklenmeyen bir sürüm kullanıyorsanız El Captain’dan önce macOS için yardımcı olması için yerel bir uzmanla iletişime geçmek en iyisidir.

 1. Açık uygulamalarınızdan çıkın, yalnızca simge durumuna küçültmeyin.
 2. Ardından, ekranın üst kısmındaki menü çubuğunda bir “Git” menüsü görmelisiniz. Git menüsündeki son seçenek Yardımcı Programlar klasörü olacaktır. Bunu seçin.
 3. Bu klasörün içeriğini içeren bir pencere açılacaktır. Bunlardan birinin adı “Terminal”.
 4. Açmak için buna çift tıklayın
 5. Şimdi, kısa kullanıcı adınız ve bir imleç ile biten, içinde düz bir metin bulunan bir pencere görmelisiniz.
 6. Terminal’deki komutların tam bir sözdizimi kullanılarak yazılması gerektiğinden, kendiniz yazmaya çalışmak yerine aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırmanız en iyisidir:sudo dscacheutil -flushcache; sudo killall -HUP mDNSResponder
 7. Bu yapıştırıldıktan sonra Enter/Return’e basın
 8. Mac’inizin oturum açma parolası istenecektir. Siz yazacak olsanız da, Terminal bunu hiç göstermiyor – bu yüzden yavaş gidin ve şifreyi doğru yazdığınızdan emin olun.
 9. Ardından Return veya Enter’a tekrar basın.

Tekrar şifre talebi veya hata mesajı almazsanız, komutu başarıyla uygulamış olacaksınız. Terminal penceresini kapatın ve bir web sitesini ziyaret etmek için tercih ettiğiniz tarayıcıyı kullanmayı deneyin.

Daha önce olduğundan biraz daha yavaş yüklenebilir, ancak başarılı bir şekilde yüklenirse, DNS önbelleğini temizlemek sorunu çözdü ve Mac’inizin DNS önbelleği zamanla kendini yeniden oluşturacaktır.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir