Mac’te ekran nasıl bölünür

Macte ekran nasil bolunur

Mac’te ekran nasıl bölünür her Mac kullanıcısı tam ekran moduna aşinadır, peki ya bölünmüş ekran modu? İki ekranda çalışabildiğiniz zaman, birini kullanmak birin yarısı olur ve bir ekranda çalışırken size en iyisini ortaya çıkarmak için ihtiyacınız olan tüm çalışma alanını sağlayabilir, iki ekranda çalışmak bunun yalnızca iki katını hazırlayabilir. 

Mac’te neden bölünmüş ekran kullanılıyor?

Bu konudaki noktayı anlamıyor olabilirsiniz; Demek istediğim, birden fazla pencere açabiliyorken neden ekranı bölmekle uğraşasınız ki?

Bölünmüş ekran deneyimini birden çok pencereyle çalışmaktan farklı kılan şey, aynı anda iki farklı program üzerinde çalışabilme yeteneğidir. 

Birden çok pencerede olduğu gibi, birini diğerinde çalışabilmek için simge durumuna küçültmeniz gerekecektir. Tarayıcınızda masaüstünüzdeki bir PDF raporuna göre e-posta göndermeye çalıştığınız bir durumu hayal edin. Birkaç cümle yazmak için raporu küçültmek ve sayısız kez açmaktan kaynaklanan büyük hayal kırıklığı, neden bölünmüş ekran modunu etkinleştirmeniz gerektiğidir. 

Mac’te bölünmüş ekran modu nasıl etkinleştirilir

Mac’te iki ekran üzerinde çalışmaya başlamak için cihazınızda bir program başlatın; herhangi bir program işe yarardı; bu konuda seçici olmaya gerek yok. Programı başlattıktan sonra, kırmızı, sarı ve yeşil renklerde üç düğmeyi arayın. Pencerenin sol üst köşesinde olmalılar. 

Okların görünmesi için fareyi Yeşil olanın üzerinde tutun; üzerine tıklamak, pencereleri tam ekrana büyütmenizi veya küçültmenizi sağlayacaktır. Pencereleri genişletmenin ve küçültmenin yanı sıra, Mac cihazınızın ekranını bölmek için Yeşil düğmeleri kullanabilirsiniz:

  1. Yeşil düğmeye tıklamak yerine, üzerine fareyi tıklayıp basılı tutun. Sonuç olarak, pencereniz küçülür ve bölünmüş ekran moduna girmeye hazır olduğunu gösterir. 
  2. Düğmedeki oku basılı tutmayı bıraktığınızda, pencerenin ekranın sol yarısında gezindiğini ve diğer yarısını boş bıraktığını göreceksiniz. 
  3. Boş yarıda, açık pencerelerinizin bir listesi olacak; açmak ve bölünmüş ekran modunun keyfini çıkarmak istediğiniz birine tıklayın. 
  4. İkinci program tipik olarak sağ tarafta olacaktır, ancak onu sola kaydırıp birincisini sağa getirmek mümkündür. Tek yapmanız gereken, taşımak istediğinizi menü çubuğundan sürükleyip tercih edilen tarafa koymak. 
  5. Hiçbir kural, her iki pencerenin de aynı boyutta olması gerektiğini söylemez; Daha iyi konsantre olmak için üzerinde çalıştığınız ana pencereyi genişletebilir ve daha az önemli olanı daha dar yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, farenizi kullanmanız ve iki pencereyi ayıran kenarlığa tıklamanız ve bunları ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde değiştirmeniz gerekecektir. 
  6. Bu moddan çıkmak isterseniz, Yeşil Düğmeye tekrar tıklamanız gerekecektir. Menü çubuğunuzun Düğmelerle birlikte bu modda görüntülenmeyeceğini ve onları bulmak için oku ekranın üst kısmına taşımanız gerekeceğini unutmayın.

Bölünmüş ekran modunun alternatifleri nelerdir? 

Bunlar, Mac ortamında ekranınızı ikiye bölmek için talimatlardı, ancak tüm yapabileceğiniz bu mu? Çalışma alanınızı optimize etmek ve hatta diğer ekranlara bölmek için başka ne yapabilirsiniz? 

Divvy

Adından da anlaşılacağı gibi çalışan Divvy, ekranınızı optimize etmek için size çok daha hızlı ve kolay bir seçenek sunar. Divvy ile, cihazınızın ekranını birkaç bölüme ayırabilirsiniz, işlem yalnızca bir pencereyi açmak, üzerine tıklamak ve bir kenara sürüklemekten ibarettir. Pencereyi yeniden yükledikten sonra, boyut olarak küçülecek ve konumlandırdığınız ekranın aynı tarafında kalacaktır. 

BetterSnapTool

BetterSnapTool, adından da anlaşılacağı gibi, Mac’in varsayılan bölme aracından daha iyi çalışan, Mac ortamında pencereleri bölmek için özelleştirilmiş bir araçtır. Windows 7’deki varsayılan bölme aracı olan Aero Snap’i ele alan BetterSnapTool, ekranınızdaki bölünmüş pencerelerin boyutlarını ve konumlarını ayarlamanıza olanak tanır. Mac’in varsayılan ayırıcısının aksine, BetterSnapTool ile, pencereyi ekranın soluna veya sağına sürüklemenizi hiçbir kural sınırlamaz; bunu ekranın istediğiniz herhangi bir noktasına çekebilirsiniz, araç yine de bölmeyi yürütecektir. 

MaxSnap

Açıkladığımız gibi, bölmek üzere olduğunuz bir pencereyi sürüklemek istediğinizde, onu menü çubuğundan veya başlığından çekmeniz gerekir. MaxSnap ile, onu sürüklemek için bir nokta seçmek için tüm kullanıcı arayüzüne sahipsiniz. MaxSnap’teki pencerelerin boyutunu ve konumunu değiştirmek için, Fn veya Fn ve Shift tuşlarına birlikte basmanız gerekir.

Moom

Her zaman ekranınızda daha fazla alan olmasını ister misiniz? Veya bir dosya üzerinde çalışırken bir film izleyebileceğini? Moom sana yardım etmeye hazır. Kullanıcı dostu arayüzü ile Moom, kurulduktan sonra pencereleri yeniden boyutlandırmak ve ekranda hareket ettirmek için hazır olacak. Moom paneline erişmek, pencerenin üst kısmındaki Yeşil Yeniden Boyutlandır Düğmesine yalnızca bir tıklama gerektirir.

Sonuç

Mac’te pencereleri bölmek birçok fayda sağlayabilir ve doğru kullanılırsa, ekranınızdaki sayısız pencereyi kapatıp açmak için harcadığınız zamandan çok fazla tasarruf sağlayabilir. Mac’teki varsayılan bölünmüş ekran modu sorunsuz çalışsa da, yine de birçok noktayı kaçırır ve bazı sınırlamalar getirir. Mac için birçok özel pencere ayırıcıdan birini yükleyerek, kendinizi Mac ortamında varsayılan ayırıcının sınırlarından kurtarabilir ve daha fazla özelliğin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir