Uyumluluk modu

Microsoft Office Uyumluluk Modu Nedir?

Microsoft Office Uyumluluk Modu Nedir? Başlık çubuğunda Microsoft Office’teki belgenizin adının yanında “Uyumluluk Modu” sözcüklerini görmüş olabilirsiniz. Bu çoğunlukla Microsoft Word, Excel ve hatta PowerPoint’te olur. Peki, bu nedir ve ne anlama geliyor? Bu makalede açıklıyoruz.

Başlangıç ​​olarak, bu sizi biraz endişelendirecek bir şey değil. Bunun nedeni, eski bir sürümde oluşturulmuş bir dosyayı açmak için daha yeni bir Microsoft Office programı kullandığınızda her zaman ortaya çıkmasıdır. Yaptığı şey, sizi modern programınızın yeni özelliklerini kullanmaktan kısıtlamaktır.

Ayrıca belgenizin görünümünü de değiştirebilir, ancak hepsi bu kadar. Bunun ana nedeni, eski Microsoft Office belgelerinin düzgün çalışmaya devam etmesini sağlamaktır. Bu, Microsoft Office’in farklı sürümlerini kullanarak iş arkadaşlarınızla etkili bir şekilde işbirliği yapabileceğiniz anlamına gelir.

Yeni Özellikler Devre Dışı Bırakıldı

Şimdi, Microsoft Office’in her yeni sürümünde, sürümden sonra yeni özellikler geliyor. Bu özelliklerin tümü olmasa da çoğu programın eski sürümüyle uyumlu değildir. Ayrıca, yeni uygulamalar belgenin biçimlendirmesini öncekilerden oldukça farklı bir şekilde ele alacaktır.

Uyumluluk modu Microsoft Office

Belge oluşturmak için Office 2016 veya 2019 kullandığınızda, belge en son biçimlendirme stillerine ve özelliklerine erişilerek oluşturulur. Ancak, Office 2019’u kullanarak Office 2010 kullanılarak oluşturulan bir belgeyi açmak için kullanıyorsanız, Uyumluluk Modu’nda açılır. Uyumluluk Modu, eski belgenin Office 2010’da Office 2019’da göründüğü gibi görünmesini sağlar.

Uyumluluk Modunda yeni özellikler de devre dışı bırakılır. Örneğin, Office 2010’da bir Word belgesi oluşturursanız ve başka biri Office 2019’da açmaya çalışırsa Office 2019, Office 2010’un anlamayacağı yeni özellikleri devre dışı bırakır. Bu, belgeyi düzenleyebilecekleri ve sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmek için size geri gönderebilecekleri anlamına gelir.

Gelişmiş Ekip Çalışması İşbirliği

Office 2019 kendilerine sunulan yeni özellikleri kullanmalarına izin vermiş olsaydı, belgenin tamamını görüntüleyemezdiniz. Uyumluluk Modu, temel olarak Microsoft Office’in farklı sürümlerindeki kullanıcıların birlikte çalışmaya devam etmesini sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Ayrıca, mod, Microsoft Office’in çeşitli sürümleri kullanılarak oluşturulan dosyaların, bunları açmak için kullandığınız sürümden bağımsız olarak aynı görünmesini sağlar.

Devre dışı bırakılan kesin özellikler, belgenin hangi Uyumluluk Modunu kullandığına bağlıdır. Ayrıca hangi Office programını kullandığınıza da bağlıdır. Diyelim ki Word 2019’u kullanarak Word 2010 Uyumluluk Modunda olan bir belgeyi açtınız . Office videolarını kullanmanın yanı sıra çevrimiçi videoları yerleştirmeniz de yasaklanacak. Bu iki özel özellik Word 2013 veya daha yenisini gerektirir.


Microsoft Office Belgenizin Hangi Uyumluluk Modunu Kullantığını Kontrol Etme

Microsoft Office belgenizin hangi Uyumluluk Modunu kullandığını da kontrol edebilirsiniz. Bunu yapmak için belgenizi açın, Dosya> Bilgi> Sorunları Kontrol Et> Uyumluluğu Kontrol Et’i tıklayın.

Uyumluluk modu Microsoft Office

Ardından “Gösterilecek Sürümü Seç” kutusunu tıklayın. Yanında bir onay işareti bulunan sürüm, dokümanın kullanmakta olduğu Uyumluluk Modudur.

Bu konuda aklınıza gelebilecek diğer sorularınız veya açıklamalarınız için bize ulaşmak üzere aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanın.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir