Outlook Takvimini Google Takvim ile Senkronize Etme

Outlook Takvimini Google Takvim ile Senkronize Etme

Outlook Takvimini Google Takvim ile Senkronize Etme Düzenli kalmak kolay değil. Yoğun bir programın üstünde kalmaya çalışıyorsanız, şeyleri takip etmek için zaten Outlook veya Google Takvim gibi bir takvim uygulaması kullanıyor olabilirsiniz.

Hayatınızı bir arada tutmak için birden fazla uygulama bile kullanıyor olabilirsiniz: Kişisel yaşamınız için Google Takvim, iş taahhütleriniz için Outlook. Bu durumda, ikisini birleştirip tüm etkinliklerinizi tek bir yerde görüntülemek isteyebilirsiniz.

Outlook takvimlerini Google Takvim ile senkronize etmek mümkün olsa da işlem tamamen basit değildir. İşte yapmanız gerekenler.

Google Takvimini Outlook’a Aktarma

Google Takvim etkinliklerinizi Outlook’ta görüntülemek istiyorsanız, önce bu takvime Outlook’ta abone olmanız gerekir. Outlook’a eklemek istediğiniz Google Takvim’i açarak başlamanız gerekir.

Soldaki menüde, dışa aktarmak istediğiniz takvimin üzerine gelin ve yanındaki üç nokta menü simgesini tıklayın

Görüntülenen seçenekler listesinde Ayarlar ve paylaşımı tıklayın.

Bu, Google Takvim seçenekler menünüzü açar. Soldaki menüde Takvimi entegre et seçeneğini tıklayın.

Gizli adres altında görünen URL’yi iCal biçiminde seçin ve kopyalayın. Bu, Outlook’un Google Takviminizi içe aktarmak için ihtiyaç duyduğu URL’dir.

Gizli iCal takvim adresi panonuza kaydedilmiş olarak Outlook’u açın ve takviminize erişmek için takvim simgesine basın.

Outlook takviminizde, harici bir takvim eklemek için Takvim ekle seçeneğine basın.

Soldaki menüden Web’den abone ol’u seçin.

Google Takviminizden kopyaladığınız URL’yi sağlanan kutuya yapıştırın. Takviminize bir ad, renk ve simge verin, ardından Outlook’a aktarmak için İçe Aktar’ı tıklayın.

İşlem başarılı olursa, artık Google Takvim etkinliklerinizi ve uyarılarınızı Outlook’ta görüntüleyebilmeniz gerekir. Google Takviminize eklediğiniz tüm yeni etkinlikler de Outlook’ta görünür, ancak bunların senkronize edilmesi biraz zaman alabilir.

Bununla birlikte, Outlook’ta yeni bir etkinlik oluşturursanız bu, Google Takvim ile senkronize olmaz. Ne yazık ki, süreç bu yöntemi kullanarak sadece bir yönde çalışır.

Outlook Takvimini Google’a Aktarma

Ayrıca işleri başka bir şekilde yapmak ve Outlook takviminizi Google Takvim’e aktarmak da mümkündür. Bunu yapmak istiyorsanız, önce Outlook hesabınızda oturum açın.

Üst taraftaki menü çubuğundan Ayarlar dişli çark simgesine basın.

Menünün en altındaki Tüm Outlook ayarlarını görüntüle seçeneğini tıklayın.

Outlook ayarları menünüzde Takvim sekmesine basın, ardından Paylaşılan takvimler seçeneğini tıklayın.

Takvim yayınlama bölümünde, Takvim seçin’i tıklayın, ardından senkronize etmek istediğiniz takvimi seçin.

İzinleri Tüm ayrıntıları görüntüleyebilir olarak ayarlayın, ardından  Yayınla düğmesini tıklayın.

Outlook takviminiz artık herkese açık olacak ve Google takvime aktarmanıza izin verecek.

Bunu yapmak için ICS bağlantısını tıklayın, ardından panonuza kopyalamak için Bağlantıyı kopyala ‘ya basın.

Artık Outlook takviminizi Google Takvime aktarmaya hazırsınız, bu nedenle başlamak için Google Takvimi açın.

Soldaki menüde diğer takvimler seçeneğinin yanındaki artı (+) simgesine basın.

Görüntülenen menü listesinden URL’den seçeneğini belirleyin.

Outlook bağlantınızı takvim kutusunun URL’sine yapıştırın, ardından takvimi gelen kutunuza eklemek için Takvim ekle’yi tıklayın.

İşlem başarılı olursa, artık Outlook etkinliklerinizi ve bildirimlerinizi Google Takvim’de görüntüleyebilmeniz gerekir.

Outlook’ta oluşturulan yeni etkinlikler Google Takvim ile senkronize edilir, ancak bunun senkronizasyonu için bir gecikme beklenir. Google Takvim-Outlook yönteminde olduğu gibi, Google Takvim’de oluşturulan etkinlikler Outlook ile senkronize edilmediğinden bu yalnızca bir yoldur.

İki Yönlü Takvim Senkronizasyonu

İki yönlü senkronizasyon yapmak istiyorsanız (her iki platformda da her ikisiyle senkronize olan etkinlikler oluşturmanıza olanak tanır), tek seçeneğiniz üçüncü taraf bir uygulama kullanmaktır.

Bunların birçoğu premium olacak, ancak her iki platformda da etkinlikleri senkronize tutmanıza olanak tanıyan PC için Outlook Google Calendar Sync gibi açık kaynak seçenekleri mevcuttur.

G Suite’a abone olduysanız, Microsoft Outlook için G Suite Sync (GSSMO) adlı ücretsiz aracını da kullanabilirsiniz.

Hedefiniz hem Outlook’tan hem de Google Takvimlerinden gelen etkinlikleri tek bir yerde görebilmekse, akıllı telefonunuzu kullanmak basit bir çözümdür. İPhone’da, varsayılan Takvim uygulamasına hem Google Takvim hem de Outlook için etkinlikler görmenize ve oluşturmanıza olanak tanıyan birden çok takvim ekleyebilirsiniz.

Android’de, ücretsiz Microsoft Outlook uygulaması Google hesapları da dahil olmak üzere başka bir hesaba bağlantı kurulmasına izin verecektir. Bu yöntemlerden her ikisi de tüm etkinliklerinizi tek bir uygulamada görüntülemeniz için basit bir yol sağlar.

Outlook ve Google Takvimlerle Düzenli Kalın

Outlook ve Google Takvimlerinizi senkronize etmek, beklediğiniz kadar basit değildir. Bununla birlikte, yukarıdaki yöntemlerden birini izleyerek hem Google hem de Outlook’taki etkinliklerinizi tek bir takvimde görebilmeniz ve kendiniz için çift rezervasyon yaptırmamanız gerekir.

Varsayılan olarak hangi takvimi kullanmayı seçtiğiniz kişisel tercihinize bağlıdır. Her ikisi de ofis modunu ayarlama, diğer kullanıcılarla paylaşılan takvimler oluşturma ve toplantıları anında yeniden planlama gibi mükemmel özelliklere sahiptir.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir