Photoshop Katman Nasıl Yeniden Boyutlandırılır?

Photoshop katman boyutlandirma

Photoshop Katman Nasıl Yeniden Boyutlandırılır? Bir kullanıcının görüntüye eklediği her şey Photoshop’ta bir katmanda görünecektir. Bir görüntüyü yeniden boyutlandırmak görüntünün boyutunu tamamen değiştirir, ancak çoğu durumda bir kullanıcının yalnızca katmanı yeniden boyutlandırması gerekir. Bu Photoshop’ta çok temel bir işlemdir, ancak yeni başlayanların çoğu bir katmanı yeniden boyutlandırma seçeneklerinin farkında değildir. Ayrıca, kullanıcının katmanı yeniden boyutlandırırken katman stillerini ölçeklendirmesi gereken bazı durumlar da vardır. Bu makalede, katmanları ve katman stillerini yeniden boyutlandırmak için temel yöntemleri öğreteceğiz.

Photoshop’ta bir Katmanı Yeniden Boyutlandırma

Katmanlar Photoshop’taki önemli özelliklerden biridir ve işin çoğu katmanlar aracılığıyla yapılır. Bir kullanıcı, resminin üzerine metin ekliyor veya vektör şekilleri ekliyor olsun, tümü kendi yeni katmanlarında görünecektir. Her katman, ana arka plan görüntüsünü değiştirmeden ayrı olarak düzenlenebilir. Kullanıcı aşağıdaki adımları izleyerek katmanı kolayca yeniden boyutlandırabilir:

  1. Kısa yolu çift ​​tıklatarak Photoshop programını açın veya Windows arama özelliği aracılığıyla arayabilirsiniz.
  2. Menü çubuğundaki Dosya menüsünü tıklayın ve  seçeneğini belirleyin. Üzerinde çalışmak istediğiniz görüntüyü seçin.
  3. Şimdi oluşturabilir başka bir katman Resme bir metin koyarak ya da ana resmin üzerine bir katman olarak başka bir görüntü açma gibi.
  4. Katmanlar panelinde yeniden boyutlandırmak istediğiniz katmanı seçin. Bardaki Düzenle menüsünü tıklayın ve Serbest Dönüştürme seçeneğini belirtin.
    Not: Serbest Dönüştürme seçeneğini açmak için CTRL + T düğmelerine birlikte basabilirsiniz.
  5. Shift tuşunu basılı tutun ve sol fare tıklamasıyla katmanın kenarını seçin. Daha sonra görüntünün boyutunu ihtiyaçlarınıza göre değiştirmek için hareketi taşıyabilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, üstteki onay simgesine basın veya değişiklikleri uygulamak için Enter tuşuna basın.

Ek: Katman Yeniden Boyutlandırıldıktan Sonra Katman Stilleri Nasıl Ölçeklendirilir

Bazen bir kullanıcı katmana bazı stiller uygular ve bu katmanı yeniden boyutlandırmak stillerin boyutunu küçültmez veya artırmaz. Katman stilleri söz konusu olduğunda, kullanıcının katman yüzdesine göre stil yüzdesini manuel olarak değiştirmesi gerekir. Aynısı görüntü yeniden boyutlandırma seçeneği için de geçerlidir, görüntü yeniden boyutlandırılsa  bile stiller aynı kalır. Aşağıdaki adımları izleyerek katman stilinin yüzdesini de ayarlayabilirsiniz:

1. Photoshop programınızı açın, bu adımları uygulayabileceğiniz yeni bir resim açın veya oluşturun.

2. Katmanı tıklayın ve katman stili değişiklikleri ile düzenleyin. İşiniz bittiğinde, menü çubuğundaki Düzenle menüsünü tıklayıp Serbest Dönüştürme seçeneğini belirleyebilirsiniz.


Not: Aralarındaki farkı görmek için katmanı çoğaltabilirsiniz.

3. Katmanın boyutunu değiştirin ve değişiklikleri uygulamak için Enter tuşuna basın. Ancak, katman stili yeniden boyutlandırmadan önce olduğu gibi kalacaktır.

4. Katmanın önündeki fx’ye sağ tıklayın ve Efektleri Ölçekle seçeneğini seçin.

5. Katmanın ne kadar yeniden boyutlandırıldığınıza bağlı olarak katman efektlerinin Ölçek Yüzdesini değiştirin. Değişiklikleri uygulamak için Tamam düğmesine tıklayın 

6. Artık hem katman hem de katman stili, kullanıcının ihtiyacına göre yeniden boyutlandırılacak.

7. Görüntüyü yeniden boyutlandırmak için hem görüntü boyutunu hem de stil efektlerini birlikte değiştirmek için Görüntü boyutu penceresindeki Tarzları Ölçekle seçeneğini belirlemeniz gerekir. Sen tıklayabilirsiniz Görüntü menü çubuğu menü ve seçim Görüntü Boyutu seçeneği seçebilirsiniz.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir