RAM Hızı Ne Kadar Önemli?

Two 8 GB DDR4 2133 ECC 1.2 V RDIMMs 600x450 1

RAM Hızı Ne Kadar Önemli? RAM üreticileri DDR4 RAM hızlarını her geçen gün daha da yükseltiyor. Ancak RAM hızlarının sizin için gerçekte ne yapabileceği konusunda çelişkili bilgiler var. Gerçekte, RAM’in sistem performansınızı nasıl etkilediğine dair dört ana faktör vardır: kapasite, kanal sayısı, hız ve zamanlamalar.

İpucu: RAM veya Rasgele Erişim Belleği, çalışmakta olan programların verilerini depolamak için kullanılan bir tür hızlı bellektir. RAM, HDD’lerden ve hatta SSD’lerden çok daha hızlıdır, ancak yalnızca PC’niz açıkken veri depolayabilir.

Ram Kapasitesi

Herhangi bir sistemin çalışması için RAM’e ihtiyacınız vardır, Windows 10 için gereken minimum minimum RAM miktarı 2GB’dir. Çok kötü bir deneyim yaşayacağınızdan, bundan daha fazlasını almanız şiddetle tavsiye edilir. 8GB RAM temel miktar olarak kabul edilmelidir, ancak 16GB önerilir. 16GB RAM ile, oyun oynarken ve birkaç krom sekmesini açarken asla endişelenmenize gerek yok.

İpucu: GB veya gigabayt, depolama kapasitesi için standart bir ölçü birimidir. 1 gigabayt bir milyar bayttır.

Çok az RAM’in olması bilgisayarınızı yavaşlatır, ancak en az 8GB RAM ile çoğu durum için yeterli olmanız gerekir.

Ram Kanal Sayısı

RAM, tek, çift, üç veya dört kanallı modlarda çalışabilir, ancak kanal sayısını RAM çubuklarıyla eşleştirmeniz gerekir. Teorik olarak, dört kanallı RAM çift kanallı RAM bant genişliğinin iki katı olmalıdır, ancak gerçek dünyada çift ve dört kanallı bellek arasında minimum performans farkı bulacaksınız.

Hem CPU’nuz hem de Anakartınız sadece çift kanalı destekliyorsa, en uygun yapılandırma olduğu için yalnızca iki 4 GB veya 8 GB RAM çubuğu gibi çift kanallı RAM satın almalısınız. CPU ve anakartınız dört kanallı RAM’i destekliyorsa, biraz daha esnek olabilirsiniz. İki RAM çubuğu yalnızca çift kanal modunda çalışır ve teorik bant genişliğinizi yarıya indirir, ancak aynı toplam kapasiteyi satın alacağınızı varsayarsak, gelecekteki potansiyel yükseltmeler için daha fazla RAM yuvasına sahip olursunuz.

İpucu: RAM hızlarını asla karıştırmamalısınız. RAM’inizi daha sonraki bir tarihte yükseltirseniz, RAM’inizi tamamen değiştirmeniz veya başka bir özdeş kit satın almanız önerilir. Eşleşmeyen RAM takılması sistem kararsızlığına neden olabilir ve daha hızlı RAM’in daha düşük hızlarda çalışmasını zorlar.

Ram Hız

RAM hızı, saniyede milyonlarca döngü anlamına gelen MHz veya megahertz olarak ölçülür. En hızlı JDEC standart DDR4 RAM hızı 2132MHz’dir, XMP adı verilen bir özellik ile overclock yapılmış bir hız sunan her şey. XMP veya aşırı bellek profili, bir RAM üreticisinin RAM’i için daha yüksek hızlar ve zamanlamalar belirlemesini sağlar.

Temmuz 2020 itibariyle mevcut olan en hızlı RAM, Corsair’in 5000MHz 2x 8GB’lık bir kitidir. Özellikle RAM’i test etmeyi amaçlayan kıyaslama testlerinde, 3000MHz RAM kitinin 5000MHz kitinin yaklaşık 3 / 5’i hızında çalışacağını göreceksiniz. Bununla birlikte, gerçek dünyada, performans farkı çok daha az fark edilir olacaktır. Daha hızlı RAM, uygulamalarınızın daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur, ancak% 66 performans artışı gibi bir şey görmezsiniz. Performansa göre fiyat açısından ideal, 2800MHz ila 3200MHz civarında bir yerdedir.

İpucu: XMP RAM satın alırsanız, BIOS’unuzda XMP’yi etkinleştirdiğinizden emin olun. XMP edilir değil Bunu etkinleştirmek yoksa, sizin için ödenen performans görmez, varsayılan olarak etkin.

zamanlamalar

RAM hızındaki bir diğer faktör zamanlamadır, genellikle 16-18-18-36 formatında gösterilir. Birçok farklı zamanlama faktörü vardır ve bunlardan herhangi birini azaltmak performansınızı artırmanıza yardımcı olur. Değiştirilecek en etkili zamanlama değeri CAS Gecikme veya CL’dir.

CAS, Sütun Adresi Strobu anlamına gelir; CAS Gecikmesi, bir sütun adresi gönderilen RAM ile verilerin ilk biti ile yanıt arasındaki tam döngü sayısını ifade eder. Daha düşük bir değer daha düşük gecikme anlamına gelir, ancak bu aynı zamanda RAM’in saat hızına da bağlıdır. Gerçek dünyada, biraz daha hızlı RAM zamanlamaları neredeyse fark edilemez bir fark yaratacaktır.

Tüm RAM hızları, RAM’e özel kıyaslama testlerinde bir iyileştirme sağlayabilir, ancak gerçek dünya senaryolarında, performansta çok fazla iyileşme bulamazsınız ve parayı daha hızlı bir CPU veya GPU’ya daha iyi harcayabilirsiniz.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir