SSD Hızı Önemli mi?

Ssd okuma yazma hızı ne işe yarar

SSD Hızı Önemli mi? Yeni bir SSD satın almak istiyorsanız, bazı SSD’lerin diğerlerinden daha pahalı olduğunu görebilirsiniz. Açıkçası, fiyattaki en büyük faktör SSD’nin kapasitesidir, daha büyük SSD’ler daha pahalıdır. Fiyattaki bir diğer önemli faktör SSD’nin hızıdır, ancak reklamı yapılan hızların gerçekten ne anlama geldiğini ve sizi gerçekten etkileyip etkilemeyeceğini söylemek zor olabilir.

SSD hızı nasıl ölçülür?

Depolama performansını karşılaştırmak için kullanılan dört ana ölçüm vardır: sıralı okuma, sıralı yazma, rastgele 4K okuma ve rastgele 4K yazma. Bunlar birlikte, hem küçük hem de büyük dosyalarla uğraşırken SSD’lerin okuma ve yazma performansını test etmeyi amaçlamaktadır.

Sıralı okuma ve yazma testleri, tek bir büyük dosyayı okurken ve yazarken performansı gösterir, bu, büyük bir video dosyasına erişmenin gerçek dünyası senaryosu ile karşılaştırılabilir. Rastgele 4K okuma ve yazma testleri, sürücüde rastgele bulunan bir dizi daha küçük 4KiB dosyasına erişirken SSD’lerin performansını gösterir. Rastgele 4K testleri, belge açma veya video oyunu yükleme gibi daha yaygın gerçek dünya kullanımını temsil edecek şekilde tasarlanmıştır

İpucu: KiB veya kibibyte, veri boyutu için bir ölçü birimidir; bir kibibit 1024 Bayt ve 4KiB 4096 bayttır. Kibi IEC (Uluslararası Elektroteknik Komisyonu) standart bir önekidir, ikili, SI ( Système uluslararası veya uluslararası sistem) Kilo (1000) öneki bir tam sayı değildir. Kilobayt yerine kibibit kullanmak, dosya ve sürücü boyutlarının ölçümünü netleştirir. Ölçek, kibi, mebi, gibi, tebi, pebi, exbi, zebi ve yobi şeklinde kilo, mega, tera, peta, exa, zetta ve yotta SI önekleriyle yansıtılmaya devam eder. 1024 kibibit bir mebibit, 1024 mibibit bir gibibit ve benzeri oluşturur. Steno öneki her zaman eşdeğer SI önekiyle aynıdır, ancak daha sonra küçük harf “i” yerleştirir, örneğin mebi için Mi, mega yerine M yerine.

Hız karşılaştırması

Aşağıdaki tabloda, kullanıcı karşılaştırma sitesi userbenchmark.com’daki ortalama verileri kullanarak, yüksek kaliteli bir HDD’nin, yüksek kaliteli bir SATA SSD’nin ve yüksek kaliteli bir PCIe SSD’nin performansı karşılaştırılmaktadır. Bu site, tüm sabit diskler aynı yazılım ve ayarlarla test edildiğinden bir veri kaynağı olarak kullanılırken, ortalama ölçüm sonuçların kiraz toplanmasını önlemeye yardımcı olur.

Aşağıda listelenen sürücüler 7200 RPM’de dönen Western Digital Gold 12 TB HDD (2017), Samsung 860 Evo 1 TB SATA SSD (2018) ve Samsung 970 Evo PCIe SSD’dir (2018). Tüm sonuçlar saniyede MB / s veya megabayt birimindedir.

Test türüWD Gold 12 TBSamsung 860 EvoSamsung 970 Evo
Sıralı okuma1984872362
Sıralı yazma2014372180
Rastgele 4K okuma1.4737,960.1
Rastgele 4K yazma5.3393.5144

Bu karşılaştırmanın sonuçları, beklendiği gibi SSD’lerin HDD’lerden daha hızlı ve NVMe SSD’lerin SATA SSD’lerden daha hızlı olduğunu açıkça göstermektedir. İki SSD tipi arasındaki fark, bağlı olduğu taşıma veriyoludur.

İpucu: Taşıma veriyolunu mantıksal bir bağlayıcı veya bir iletişim protokolü olarak düşünebilirsiniz.

SATA, HDD’ler tarafından kullanılanla aynı taşıma veriyoludur ve 600 MB / sn hızlarla sınırlıdır. PCIe, çok daha yüksek aktarım hızına izin veren farklı bir aktarım veriyoludur. Standart PCIe nesil 3 veri yolu, 7800 MB / s’ye kadar destekleyen daha yeni gen4 sürümü ile 3900MB / s’ye kadar hız sağlar

Sonuçlardan da görebileceğiniz gibi, tüm hızlar tahtada artar, gerçek dünyada bu, daha hızlı önyükleme süreleri, çok sayıda dosyanın daha hızlı kopyalanması, büyük dosyaların daha hızlı okunması / yazılması, daha hızlı virüs taramaları ve daha hızlı anlamına gelir. video oyunlarında yükleme süreleri. Bu senaryoların tümü hem büyük hem de küçük dosyalarla ilişkili daha yüksek hızlardan yararlanabilir.

Diğer yaygın günlük görevler açısından, çoğu küçük programı açarken, internette gezinirken, kelime işlemede, müzik çalarken veya fotoğraf görüntülerken fazla bir fark görmezsiniz. Bu etkinlikler sabit diski fazla kullanmaz ve bu nedenle daha hızlı bir SSD’den çok az performans artışı görür.

Genel olarak, daha hızlı bir SSD için daha fazla ödeme yapmayı garanti etmek için yeterli SSD yoğun aktivite yapıp yapmayacağınıza karar vermeniz gerekir. Hızlı ve daha yavaş bir SSD arasındaki fark kesinlikle fark edilebilir, ancak sadece belirli iş yüklerinde.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir