Web kamerası nasıl kurulur ve kullanılır

Web kamerası nasıl kurulur ve kullanılır

Web kamerası nasıl kurulur ve kullanılır Giderek artan mobil ve teknoloji odaklı dünyamızda , özellikle evden çalışan çalışanlar için video konferans çok popüler hale geliyor. Bir video konferans görüşmesine ev sahipliği yapmak ve katılmak için birçok hizmet ve program vardır ve canlı videonuzu göstermek için bir web kamerası kullanılır.

Web kamerası nasıl kurulur

Bugün, çoğu web kamerası evrenseldir, yani hemen hemen her bilgisayarda çalışırlar. Bilgisayarınıza bir web kamerası bağlamak ve yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin.

  1. Bilgisayarınızı açın ve işletim sisteminin yüklü olduğundan emin olun.
  2. Web kameralarının çoğunda bağlı bir USB kablosu bulunur. USB kablosunu bilgisayarınızdaki boş bir USB bağlantı noktasına takın. USB bağlantı noktaları bilgisayarın arkasında veya dizüstü bilgisayarın yanlarında bulunur.
  3. Windows 8 ve Windows 10 gibi daha yeni işletim sistemleri web kamerasını bağlı olarak tanımalıdır. Sürücüler genellikle bilgisayarın web kamerasını kullanmasına izin vererek otomatik olarak yüklenir.

İşletim sisteminiz sürücüleri otomatik olarak kurmazsa, web kamerası üreticisinin web sitesine gidebilir ve gerekli sürücüleri indirebilirsiniz. İndirilen sürücüleri bilgisayarınıza yükleyin.

  1. Web kameranız yazılım içeren bir CD ile geldiyse, web kamerasına ek özellikler eklemek için bu yazılımı yükleyebilirsiniz.
  1. Web kamerasının önünüze ve otururken yüzünüzle aynı yüksekliğe yerleştirilmesi gerekir. Web kamerasını monte etmek için en iyi konum bilgisayar monitörünüzün en üstündedir. Çoğu web kamerası, web kamerasını sabitlemek için kendini monitörün arkasına bağlayan ayarlanabilir bir kelepçeye sahip bir monitörün üzerine oturur. Web kamerasını monitörün üstüne yerleştirin ve kelepçeyi istediğiniz gibi ayarlayın. İşiniz bittiğinde, web kamerası yüzünüze dönük olmalıdır.
Web kamerasında ayarlanabilir kelepçe

Web kamerası nasıl test edilir

Web kameranızın çalışıp çalışmadığını test etmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Windows bilgisayarlar

Bilgisayarınızda Windows 7, Windows 8 veya Windows 10 varsa, yerleşik web kamerasını test etmek için Kamera uygulamasını kullanabilirsiniz. Kamera uygulamasını açmak için aşağıdaki adımları izleyin.

  1. Windows tuşuna basın veya Başlat’ı tıklayın.
  2. Windows arama kutusuna kamera yazın.
  3. Arama sonuçlarında Kamera uygulaması seçeneğini belirtin.
  4. Kamera uygulaması açılır ve web kamerası açılır, ekranda canlı bir video görüntülenir. Web kamerasını yüzünüzü video ekranında ortalayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

İpucu: Video kaydetmek ve web kamerasının önünde kendinizin veya herhangi bir şeyin fotoğrafını çekmek için Kamera uygulamasını kullanabilirsiniz.

macOS bilgisayarlar

MacOS çalıştıran bir bilgisayarda , Uygulamalar klasörünüzde bulunan Photobooth uygulamasını kullanarak web kameranızı test edebilirsiniz. Bağlı bir web kamerasını kullanarak fotoğraf veya video çekmek için kullanabilirsiniz.

Linux bilgisayarlar

Linux çalıştıran bir bilgisayarda , peynir yardımcı programını kullanarak web kameranızı test edebilirsiniz . Çoğu paket yöneticisinde bulunur. Örneğin, Debian, Ubuntu veya Linux Mint üzerine kurmak için apt kullanarak yükleyebilirsiniz.

sudo apt install cheese

Web kamerasını hareket algıladığında etkinleştirmek istiyorsanız, hareket yardımcı programını kullanın .

sudo apt install motion

Web kamerası nasıl kullanılır

Bilgisayarınıza bir web kamerası bağlayıp kurduktan sonra, video konferans hizmetleri ve yazılımlarında videonuzu göstermek için kullanabilirsiniz. Video konferans için popüler hizmetler ve yazılımlar arasında Microsoft Teams, Skype, Webex ve Zoom bulunmaktadır.

Video konferans servislerini veya yazılımlarını kullanarak bir konferans görüşmesine bağlandığınızda, canlı video görüntülemek için web kamerasını etkinleştirebilirsiniz. Hizmet veya yazılım üzerinde video kamera gibi görünen bir düğme bulunmalıdır. Düğmenin örnekleri resimde gösterilmektedir.

Web kamerasını açmak ve video paylaşımını etkinleştirmek için video kamera düğmesini tıklayın. Video konferans hizmetine veya yazılıma bağlı olarak, canlı video paylaşımı hemen başlar veya videonun önizlemesini görüntüler, böylece nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Önce bir önizleme görüntülenirse, “Video Başlat” seçeneğini veya canlı videoyu video konferans görüşmesinde başkalarıyla paylaşmaya başlamak için benzer bir şeyi tıklayın.

Dizüstü bilgisayarımda yerleşik bir web kamerası var mı?

Dizüstü bilgisayar ile harici bir web kamerası kullanmak mümkündür, ancak dizüstü bilgisayar ekranının üstüne yerleştirildiğinde bazen biraz daha hantal. Dizüstü bilgisayar ekranı çok incedir ve ekranın üstüne monte edildiğinde harici bir web kamerasının daha az kararlı olmasına neden olur.

Bugün, bazı dizüstü bilgisayarlarda harici bir web kamerası ihtiyacını ortadan kaldıran yerleşik bir web kamerası bulunmaktadır. Ancak, yerleşik web kamerasını görmek ve kaçırmak kolay değildir. Çoğu durumda, dizüstü bilgisayar web kameraları, dizüstü bilgisayar ekranınızın üst kenarının ortasında, plastik kasada bulunur.

Yerleşik web kamerası bulunan dizüstü bilgisayar

Yerleşik web kamerası genellikle 1/2 “veya daha küçüktür. Küçük, karanlık bir daire olabilir veya içinde biraz daha az karanlık bir daire bulunan küçük bir karanlık kare olabilir. bir dizüstü bilgisayar ekranının üst kenarında yerleşik web kamerası.

Dizüstü bilgisayarda yerleşik web kamerası - küçük karanlık daire
Dizüstü bilgisayarda yerleşik web kamerası - içinde karanlık daire ile küçük karanlık kare

Dizüstü bilgisayarınızda yukarıdaki resimlere benzer bir özellik varsa, dizüstü bilgisayarınızda muhtemelen yerleşik bir web kamerası vardır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir