WiFi connected but no Internet 1

Wi-fi ağına bağlıyım ama internet yok

Wi-fi ağına bağlıyım ama internet yok en azından hepimizin karşılaştığı bir sorun. (Yeni) WiFi ağınıza bağlanabilirsiniz, ancak internet erişiminiz yoktur. Birden çok senaryoda çözümleri böldüm ve en yaygın sorunu (ve bunun için çözümü) listeledim, böylece Wifi bağlantınızı düzeltebilirsiniz. Aşağıdaki değişikliklerden herhangi birini uyguladıktan sonra, bir etkisi olması bazen bir dakika sürebilir. Örneğin, Firefox kullanıyorsanız, Firefox’un kendi DNS önbelleğini temizlemesi bir dakika sürecektir.

Yalnızca bir cihaz Kablosuz ağa bağlanamıyor

Çoğu durumda, internet erişimi ile ilgili sorunları olan sadece bir cihazdır. Bu sorunu çözmek için yalnızca bu cihaza odaklanacağız. Başka cihazlar internete bağlanabiliyorsa yönlendiriciyi veya erişim noktasını yeniden başlatmaya gerek yoktur.

WiFi bağlı, ancak İnternet yok

Cihaz başka bir yerde çalışıyor

Yani dizüstü bilgisayarınız evde veya okulda (veya başka bir yerde) iyi çalışıyor, ancak burada değil. Böylece, sürücülerle ilgili bir sorun olmadığını güvenle varsayabiliriz. En yaygın sorunlar DNS ile ilgili bir sorundur.

Aşağıdaki adımlarla uygulayın

 1. Windows tuşu + R tuşlarına basın (Çalıştır iletişim kutusu görünecektir)
 2. Komutu ipconfig / flushdns yazın ve enter tuşuna basın
 3. İnternet erişiminizi tekrar kontrol edin

Az önce yaptığımız işlem, bilinen tüm DNS adreslerini cihazınızdan sildi. Bu şekilde bilgisayarınız doğru DNS sunucusundan yeni (ve doğru) bir adres isteyecektir.
Diyalog kutusunu sadece kısa bir süreliğine görmeniz normaldir (hatta hiç görmezsiniz).

Bilgisayarınızda yönetici değilseniz, komutu yönetici modunda çalıştırmanız gerekir. Bunu aşağıdaki adımlarla yapabilirsiniz.

 1. Windows tuşu + X tuşlarına basın
 2. Komutu (yönetici) veya PowerShell (yönetici) seçin
 3. Bu Komutu yazın ipconfig / flushdns ve enter tuşuna basın
 4. İnternet erişiminizi tekrar kontrol edin

Sabit bir DNS sunucusu ayarlama

Çoğu sorun DNS sunucusuyla ilgilidir, DNS önbelleğini temizlemek işe yaramazsa, sabit bir DNS sunucusu ayarlamayı deneyebiliriz. Normalde, bir ağa bağlandığınızda, yönlendirici cihazınıza hangi DNS sunucusunu kullanacağını söyler. Bir DNS sunucusunu statik olarak ayarlayarak, bilgisayarımıza her zaman belirli bir sunucuyu kullanmasını söyleriz.

Bu ayarı güvenle değiştirebilirsiniz. Statik bir DNS sunucusu ayarladıktan sonra, diğer ağlardaki İnternet’e de sorunsuzca bağlanabilirsiniz.

 1. Görev çubuğundaki Kablosuz ağ simgenize sağ tıklayın
 2. Ağ ve İnternet Ayarları’nı seçin
 3. Kablosuz’u tıklayın (<ağ adı>)
 4. Özellikler seçin
 5. İnternet Protokolü sürüm 4’ü (TCP / IPv4) ve ardından Özellikler’i seçin.
 6. Kutuyu işaretleyin “ Aşağıdaki DNS sunucu kullanın “
 7. Tercih edilen DNS Sunucusu için girin: 8.8.8.8 ve alternatif DNS Sunucusu 8.8.4.4 için
 8. Tamam’a tıklayın ve diğer pencereleri kapatın.
 9. İnternet bağlantınızı tekrar kontrol edin.

8.8.8.8 adresi ve alternatif DNS-Sunucu adresi, Google’dan DNS sunucusundan alınan IP Adresleridir. Bunlar dünyadaki en hızlı DNS sunucularından biridir. 

Neth winsock reset ile yeni bir IP Adresi alın 

DNS’inizi temizlemek veya statik bir DNS sunucusu ayarlamak işe yaramadı mı? Ve hala ağda WiFi bağlı ama internet yok tek cihaz var mı? Sonra IP Adresini sıfırlayacağız veya daha iyisi, yönlendiriciden yeni bir IP Adresi isteyeceğiz.

Cihazınız bir ağa bağlandığında, yerel yönlendiriciden bir IP Adresi isteyecektir. Bunun için DHCP kullanır ve yönlendiricinin kullanılabilir bir IP Adresleri havuzu vardır, böylece ağ cihazı birbiriyle çakışmaz.

Ağınızı sıfırlamak için cihazınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızın kapağını kapatıp açmayın, ancak başlayın ve düzgün bir şekilde yeniden başlatın. Ancak bu işe yaramazsa, ağı manuel olarak sıfırlamaya çalışacağız.

 1. Windows tuşu + X tuşlarına basın
 2. Komutu (admin) veya PowerShell’i (admin) seçin
 3. Komutu girin netsh int ip reset
 4. Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Bu komutla TCP / IP protokolünü sıfırladık. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra tekrar internete bağlanabilmeniz gerekir.

Sürücü sorunu

Başka bir yaygın sorun, modası geçmiş bir sürücüdür. Windows 10 düzenli olarak güncellenir ve bazen bilgisayarınızın sürücüleri Windows ile iletişim kurmak için modası geçmiş olur. Bu şekilde dizüstü bilgisayarınızın iyi çalışması olabilir, ancak yeniden başlatmadan sonra aniden kablosuz ağınıza bağlanamaz.

 1. Windows tuşu + X tuşlarına basın
 2. Cihaz Yönetimi’ni seçin
 3. Expand Ağ bağdaştırıcıları
 4. Kablosuz ağ bağdaştırıcınızı bulun
 5. Sağ tıklayın ve Sürücü yazılımını güncelle’yi seçin
 6. Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara’yı seçin
 7. Windows daha yeni bir sürücü arayacak ve yükleyecektir.

Windows daha iyi veya daha yeni bir sürücü bulamadıysa, cihazınız için bir güncelleme olup olmadığını manuel olarak kontrol etmek için her zaman dizüstü bilgisayar üreticinizin (Hp, Dell, Lenovo vb.) Sitesini kontrol edebilirsiniz.

Aygıt yönetimi listesinde bir ünlem işareti görürseniz kesinlikle bir sürücü sorunu vardır. Üreticinin web sitesinden yeni bir sürücü bulmaya veya eski bir sürümü yüklemeye çalışın.

Birden fazla cihaz bağlı, ancak internet erişimi yok

Eğer wifi bağlı ama internet erişimi olmayan birden fazla cihazınız varsa, sorun için yönlendiricinize veya erişim noktanıza bakmak zorundayız.  Bazen çözüm basittir, yönlendiriciyi yeniden başlatmanız yeterlidir (en az 30 saniye kapalı bıraktığınızdan emin olun), ancak bu yardımcı olmazsa bir adım daha atmamız gerekir.

Sormamız gereken soru işe yarayıp yaramadığı. Sorun aniden ortaya çıktıysa ve ağınızdaki hiçbir şeyi değiştirmediyseniz, ISS’nizdeki bir sorun veya arızalı bir kablo büyük olasılıkla bunun sebebidir.

Yeni bir erişim noktası bağlandı

Peki ya yeni bir erişim noktası bağladıysanız? Çoğu zaman yeni kablosuz ağa bağlanabilirsiniz, ancak internet erişiminiz yoktur. Bu, erişim noktanızdaki bir yapılandırma hatası nedeniyle olur.

Erişim noktası ağınızı kablosuz olarak genişletir, ancak yönlendiriciniz hala ağınızdaki atanmış IP Adreslerini kontrol eder. Bu yüzden kontrol etmeniz gereken ilk şey, erişim noktanızda DHCP devre dışı olup olmadığıdır. Yönlendirici, kablosuz bağlı istemcilere bir IP adresi atayacaktır.

Her iki cihaz da DHCP çalıştırırken, Ip çakışmaları (aynı Ip adresini kullanan iki cihaz) veya erişim noktası yanlış bilgi verebilir (yanlış Ip aralığı, ağ geçidi adresi veya DNS sunucuları).

Ayrıca, erişim noktasının yönlendirici aralığında bir IP adresine sahip olduğundan emin olun. 

Router/ Modem/ Erişim noktası sorunu

İnternete bağlanabiliyorsanız, sorunu yönlendiricide veya erişim noktasında aramanız gerekecektir. Önce yönlendiriciyi veya erişim noktasını yeniden başlatmayı deneyin. En az 30 saniye boyunca kapattığınızdan emin olun. Bu şekilde tüm önbellekler sıfırlanacak ve yeni bir başlatma sağlanacaktır.

Cihazınızı başlatmak için birkaç dakika verin ve tekrar deneyin. Bu sorunu çözmediyse cihazı sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Yönlendiriciyi veya erişim noktasını (fabrika ayarlarına) sıfırlarsanız tüm yapılandırma öğelerinin kaybolabileceğini unutmayın. Bu yüzden yapılandırmanın yedeğine sahip olduğunuzdan veya en önemli bilgileri yazdığınızdan emin olun.

Umarım nereye bağlı WiFi çözmek mümkün ama bu makaledeki ipuçları ile internet hatası yok. Herhangi bir sorunuz varsa, aşağıya bir yorum bırakın.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir