Windows 10 Firefox Varsayılan Tarayıcı Olarak Ayarlama

Windows 10 Firefox Varsayılan Tarayıcı Olarak Ayarlama Birçok Mozilla Firefox kullanıcısı, Windows 10’u Firefox’u sistemlerinde varsayılan tarayıcı olarak ayarlayamadıklarından şikâyet ediyor. Etkilenen kullanıcıların çoğu Chrome veya farklı bir tarayıcıyı varsayılan olarak ayarlayabileceklerini, ancak Firefox tarayıcısını ayarlayamadıklarını söylüyorlar bu nedenle, sorun Mozilla Firefox’a özgü görünüyor.

‘Firefox’u varsayılan tarayıcı olarak ayarlayamıyorum’ sorununa ne neden oluyor?

Bu sorunu çeşitli kullanıcı raporlarına ve ayarı kalıcı hale getirmek için kullandıkları geçici çözümlere bakarak araştırdık. Araştırmalarımıza dayanarak, bu hatalı davranışı tetiklediği bilinen birkaç yaygın senaryo var.

 • Eksik Firefox yüklemesi– Bu sorunun bozuk / eksik bir Firefox yüklemesinin Windows’un ‘varsayılan istekler olarak ayarla’ ayarınızı yok saymasına neden olduğu durumlarda ortaya çıkar. Bu genellikle kullanıcının bir tarayıcı korsanının veya Mozilla Firefox’u enfekte eden başka bir tür reklam yazılımı / kötü amaçlı yazılım kaldırdığı durumlarda göründüğü bildirilir.
 • Windows güncellemesi Firefox’a müdahale etti– Her iki taraf (Microsoft ve Mozilla), belirli bir Windows 10 güncellemesinin Firefox için ‘varsayılan olarak ayarla’ işlevini bozduğunu kabul etti. Bu durumda, çözüm sadece tarayıcıyı yeniden yüklemektir.

Şu anda bu özel davranışı çözecek bir düzeltme arıyorsanız, bu makale size birkaç sorun giderme stratejisi sağlayacaktır. Aşağıda, benzer bir durumdaki diğer kullanıcıların sorunu çözmek için başarıyla kullandığı çeşitli yöntemler keşfedeceksiniz.

Mümkün olduğunca verimli kalmak istiyorsanız, potansiyel onarım stratejileri verimlilik ve ciddiyete göre sıralandığından, yöntemleri verildikleri sırayla izlemenizi öneririz.

Yöntem 1: Firefox’u Yeniden Yükleme

Sorun kötü bir Firefox kurulumundan kaynaklanıyorsa, tarayıcıyı tüm bileşenleriyle birlikte yeniden yüklemek sorunu hızlı bir şekilde çözecektir. Etkilenen birkaç kullanıcı, bu prosedürün sonunda Firefox’u Windows 10 bilgisayarlarında varsayılan tarayıcı olarak ayarlamasına izin verdiğini bildirdi.

‘Firefox’u varsayılan tarayıcı olarak ayarlayamıyorum’ hatasını çözmek için Mozzila Firefox’u yeniden yüklemeyle ilgili hızlı bir kılavuz.

 • Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Ardından, “appwiz.cpl” yazın ve Programlar ve Özellikler ekranını açmak için Enter tuşuna basın.
 • Programlar ve Özellikler ekranında, yüklü uygulamalar listesinde aşağı doğru ilerleyin, Mozilla Firefox’a sağ tıklayın, ardından tarayıcıdan kurtulmak için Kaldır’a tıklayın.
 • Mozilla Firefox’un kaldırma işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.
 • Kaldırma işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Bir sonraki başlangıçta, varsayılan tarayıcınızdan bu bağlantıyı ( burada ) ziyaret edin ve Mozilla Firefox’un kurulum yürütülebilir dosyasını indirmek için Şimdi İndir’e tıklayın.

yürütülebilir dosyasını indirme

 • Yükleme tamamlandığında, UAC’yi (Kullanıcı Hesabı Denetimi) kabul edin, ardından Mozilla Firefox’u bilgisayarınıza yeniden yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin.

Tarayıcıyı ilk kez açtığınızda, tarayıcıyı varsayılanınız olarak ayarlamak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. İstendiğinde, Firefox’u varsayılan tarayıcım olarak kullan’ı tıklayın.

Bu yöntem Mozilla Firefox’u varsayılan tarayıcı olarak ayarlamanıza izin vermediyse veya yeniden başlatmadan sonra ayar korunmadıysa, aşağıdaki sonraki yönteme geçin.

Yöntem 2: Varsayılan tarayıcıdan varsayılan tarayıcıyı değiştirme

Varsayılan tarayıcı olarak Windows 10’u Firefox’u hatırlaması için uğraştığımız çoğu kullanıcı, Varsayılan Uygulamalar menüsünden varsayılan tarayıcıyı değiştirerek ayarı yapıştırabildiğini bildirdi.

Anlaşıldığı gibi, bu rotaya gitmek Windows 10’un Firefox’u varsayılan tarayıcı olarak tanıma olasılığını artıracak. Varsayılan Uygulamalar menüsünü kullanarak varsayılan tarayıcıyı değiştirmeyle ilgili hızlı bir kılavuz.

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Ardından, “ms-settings: defaultapps” yazın ve Ayarlar uygulamasının Varsayılan uygulamalar menüsünü açmak için Enter tuşuna basın.
 2. Varsayılan uygulamalar sekmesinin içinde, Web tarayıcı bölümüne gidin, şu anda varsayılan olarak ayarlanmış tarayıcıyı tıklayın ve yeni görünen menüden Firefox’u seçin.
 3. Varsayılan tarayıcı değiştirildikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Firefox’un varsayılan tarayıcı olarak kalıp kalmadığına bakın.

Önceden ayarladığınız ayarın devam etmediğini fark ederseniz, aşağıdaki sonraki yönteme geçin.

Yöntem 3: Klasik Denetim Masası menüsünü kullanma

Yukarıdaki iki yöntem sorunu çözmenize izin vermediyse ve hala Firefox’un varsayılan tarayıcı olarak kabul edilmediğini görüyorsanız, işlemi klasik Kontrol Paneli menüsünden tekrarlamayı deneyebilirsiniz. Etkilenen birkaç kullanıcı, varsayılan tarayıcıyı değiştirmek için eski Denetim Masası arabirimini kullandıktan sonra varsayılan tarayıcı değişikliğinin kalıcı hale geldiğini bildirdi.

Varsayılan tarayıcıyı değiştirmek için klasik Kontrol Paneli menüsünü kullanma hakkında hızlı bir kılavuz:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Ardından, “control” veya “control.exe” yazın ve klasik Denetim Masası ara yüzünü açmak için Enter tuşuna basın.
 2. Klasik Denetim Masası ara yüzünde, “varsayılan programlar” aramak için sağ üst köşedeki arama işlevini kullanın. Ardından, arama sonuçlarından Varsayılan Programları tıklayın 
 3. Varsayılan Programlar menüsünden, Varsayılan programlarınızı ayarlayın’a tıklayın.
 4. Varsayılan uygulamalar menüsünde, Web tarayıcısına gidin, geçerli tarayıcıyı tıklayın ve listeden Firefox’u seçin.
 5. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bir sonraki başlatma tamamlandıktan sonra değişikliklerin korunup korunmadığına bakın.

Hala aynı sorunla karşılaşıyorsanız, aşağıdaki sonraki yönteme geçin.

Yöntem 4: Uygulamaya Göre Varsayılanlar aracılığıyla Firefox’u zorlama

Sonuçta bu kadar ileri giderseniz, sorunun çözülmesini ve varsayılan tarayıcı tercihinin süresiz olarak Firefox’a ayarlanmış kalmasını sağlayan bir son yöntem vardır.

Yukarıda belirtilen diğer yöntemlerin çoğunu başarıyla deneyen birkaç kullanıcı, bu program için varsayılanları seç menüsünü kullanarak nihayet kalıcı bir değişiklik elde edebildiklerini bildirmiştir.

Yapmanız gerekenler:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Ardından, “ms-settings: defaultapps” yazın ve Ayarlar uygulamasının Varsayılan uygulamalar menüsünü açmak için Enter tuşuna basın.
 2. Varsayılan uygulamalar menüsünde, ekranın altına doğru kaydırın ve Varsayılanları uygulamaya göre ayarla’yı tıklayın (varsayılan uygulamalarınızı seçin ‘in üstünde)
 3. Varsayılanları uygulamaya göre ayarla menüsünde listede aşağı doğru ilerleyin ve Firefox’u tıklayın. Ardından, Firefox’a adanmış menüyü açmak için Yönet’i tıklayın.
 4. Ardından, Dosya türü ve protokol ilişkilendirmeleri altında listelenen her dosya türünü Firefox olarak değiştirin
 5. Desteklenen her dosya türü Firefox olarak değiştirildikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 6. Bir sonraki başlangıçta, değişikliğin kalıcı olup olmadığına bakın.

Yöntem 5: Komut İstemi Kullanma

Belirli durumlarda, Firefox komut istemi kullanılarak varsayılan tarayıcı olarak ayarlanabilir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

 1. Çalıştır istemini açmak için “Windows” + “R” tuşlarına basın.
 2. Açılan pencereye “Cmd” yazın ve Enter tuşuna basın.
 3. Aşağıdaki komutu yazın ve çalıştırmak için “enter” tuşuna basın.
"C: \ Program Dosyaları \ Mozilla Firefox \ uninstall \ helper.exe" / SetAsDefaultAppGlobal
 • Sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir