Windows 10 Görünmez Klasör Oluşturma

Windows 10 dosya gizleme

Windows 10 Görünmez Klasör Oluşturma Windows 10, bilgilerinizin güvenliğini sağlamak için kullanabileceğiniz farklı güvenlik önlemlerine sahiptir. Bu önlemlerden biri, adı ve görünmez simgesi olmayan görünmez bir klasör oluşturmaktır.

Önemli bilgileri görünmez bir klasörde tutmak, bilgilerinizi güvende tutmanın en güvenli yolu değildir, ancak pratiktir. Bu klasördeki hassas bilgileri gizleme konusunda çok emin değilseniz, her zaman hassas olmayan diğer bilgilerle deneyebilirsiniz. Ancak, bunu denemek istiyorsanız, işte böyle yapılır.

Görünmez Klasör Nasıl Yapılır

Klasörünüzü oluşturmak için, masaüstünüzde klasörünüzü yerleştirmek istediğiniz yeri bulun ve sağ tıklayın. İmleci Yeni seçeneğinin üzerine getirin ve Klasör’ü tıklayın. Yeni oluşturulan klasörü sağ tıklayın ve Yeniden Adlandır’ı tıklayın.

Şimdi Alt + 0160 tuşlarına basın ve herhangi bir yeri tıklayın. Klasörün Özellikler bölümüne gitmek için klasörü sağ tıklayın. Özellikler penceresi açıldığında Özelleştir sekmesine gidin. Klasör Simgesi bölümünde, simgeyi değiştir düğmesine tıklayın.

Görünen simge penceresinde görünmez simgeyi tıkladığınızda ve Kabul Et’i tıkladığınız dan emin olun. Görünmez klasörünüzün orada olup olmadığını kontrol etmek için, imleci yerleştirdiğiniz alana yerleştirin. Alan kendini vurgulamalıdır.

Dosya Gezgini ile Görünmez Klasör Oluşturma

Bir kez daha görünmez klasörünüzün gitmesini istediğiniz yeri sağ tıklayın ve imlecinizi Yeni seçeneğinin üzerine getirin. Oluşturmak için klasör seçeneğini tıklayın. Klasöre sağ tıklayın ve Yeniden Adlandır seçeneğini seçin. Klasörü adlandırmaktan kaçınmak için Alt + 0160 tuşlarına basın. Sağ tıklayın ve Özellikler’e gidin.

Özellikler penceresinde, Genel sekmesinde olduğunuzdan emin olun ve Gizli seçeneğinin kutusunu işaretleyin. İşlemleri tamamlamak için Tamam’ı tıklamayı unutmayın.

Masaüstünüzde klasörün kaybolup kaybolmadığını kontrol ederseniz ve soluk bir sürümünü görürseniz, bunun nedeni Gizli Dosyaları Göster seçeneğinin etkinleştirilmiş olmasıdır. Bu seçeneği kapatın, klasörünüz tamamen kaybolacaktır.

Windows 10’da Gizli Dosyaları Gösterme Nasıl Kapatılır

Tüm gizli dosyaların tamamen kaybolmasını sağlamak için Windows ve E tuşlarına basın. Görünüm sekmesini ve ardından Seçenekler açılır menüsünü tıklayın. Mevcut tek seçeneğe tıklayın.

Klasör Seçenekleri penceresinde, Görünüm sekmesine tıklayın; Gelişmiş ayarlar bölümünde gizli klasörler seçeneği olacaktır. En üste yakın olacağından bulmak için kaydırmaya gerek yoktur. Değişikliklerinizi kaydetmek için Tamam’ı tıklayın.

Kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlama konusunda asla çok dikkatli olamazsınız. Farklı kullanıcılar farklı yöntemler kullanır, bu nedenle hassas bilgilerinizi nasıl güvende tutmayı seversiniz?

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir