Bilgisayar güncelleme yaparken nasıl kapatılır

Windows 10 Güncelleştirmesi Devam Ediyor Nasıl İptal Edilir

Windows 10 Güncelleştirmesi Devam Ediyor Nasıl İptal Edilir Herhangi bir nedenden dolayı devam eden bir Windows 10 güncellemesini iptal etmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi, Windows’a bir güncelleme yüklerken, güncelleme yüklenmeden önce bilgisayarı kapatmamalısınız.

Güncelleştirme yüklemek istemiyorsanız veya yükseltme işlemi sırasında bilgisayarınız takılıp Windows 10’a önyükleme yapamadığınız için güncelleme işlemini iptal etmek istiyorsanız, aşağıdaki talimatları izleyin.

Windows 10’da Güncelleme Devam Ediyor Nasıl İptal Edilir *

* Not: Devam eden bir Windows 10 güncellemesini iptal etmek için, Windows’a önyükleme yapabiliyorsanız yöntem-1’deki talimatları izleyin, aksi takdirde (Windows’a önyükleme yapamıyorsanız), güncelleştirme ilerlemesini iptal etmek için Yöntem -2’deki talimatları izleyin.

Yöntem 1. Windows GUI’den güncellemeyi iptal et.

Windows 10’da devam eden bir güncellemeyi iptal etmek için, indirilen Windows güncellemelerinin konumu olan “SoftwareDistribution” klasörünü (C: \ Windows \ SoftwareDistribution) bulun ve silin.

Windows Update Depolama klasörünü silmek için

1. Çalıştır komut kutusunu açmak için Win  + R tuşlarına aynı anda basın.
2. Aşağıdaki komutu yazın ve Tamam tuşuna basın 

  • services.msc

3. Hizmetler listesinden, sağ bölmedeki Windows Update hizmetini bulun.
4. “Windows Update” servisine sağ tıklayın ve Durdur’u seçin. 

6. Windows Gezgini’ni açın ve C: \ Windows klasörüne gidin.
7. SoftwareDistribution klasörünü bulun ve silin.

8. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yöntem 2. Windows Kurtarma Ortamı’ndan (WinRE) devam eden Güncelleştirmeyi İptal Etme.

Windows önyükleme yapamazsa, bilgisayarınızı Windows yükleme ortamından (USB veya DVD) başlatarak WinRE’den devam eden güncellemeyi iptal etmeniz gerekir. 

1. Windows 10 kurulum ortamından (USB veya DVD) bilgisayarınızı başlatın.
2. Windows Dil Kurulumu ekranında komut istemine erişmek için ÜSTKRKT + F10 tuşlarına basın veya İleri -> Bilgisayarınızı onarın -> Sorun Giderme -> Gelişmiş Seçenekler -> Komut İstemi’ni tıklatın.

3. Komut istemi penceresine aşağıdaki komutu yazın ve sisteminizdeki tüm kullanılabilir sürücüleri görüntülemek için Enter tuşuna basın.

  • wmic logicaldisk get name

4. Şimdi, “DIR Drive_Letter:” komutunu kullanarak, hangi sürücünün “Windows” klasörünü içerdiğini bulmak için listelenen sürücülerin (X 🙂 sürücüsü hariç) içeriğini inceleyin. 

  • dir C:

Not: Yukarıdaki komut C: sürücüsündeki klasörlerin bir listesini görüntüler. “Windows” klasörünü görebiliyorsanız, bir sonraki adıma geçin. C: sürücüsünde “Windows” klasörünü göremiyorsanız, listedeki bir sonraki sürücüye geçin. (örneğin dir D :, dir E :, vb.), hangi sürücünün “Windows” klasörünü içerdiğini bulana kadar.

örneğin: Aşağıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi, Windows klasörü D sürücüsünde bulunur:

düzeltme pencereleri güncelleme sonrasında başlatılamıyor

5. Sürücüyü “Windows” klasörü ile bulduğunuzda, sürücü harfini yazarak o sürücüye gidin. Bu örnekte, “Windows” klasörü “D:” sürücüsünde bulunur, bu nedenle şunu yazmalıyız

  • D:

6. Bu komutu yazarak yeni bir klasör oluşturun ve “Scratch” olarak adlandırın:

  • mkdir D: \ Scratch

7. Son olarak, güncelleme ilerlemesini geri almak ve güncellemeyi başlatmadan önce sisteminizi önceki durumuna geri döndürmek için aşağıdaki komutu yazın:

  • DISM / Resim: D: \ / ScratchDir: D: \ Scratch / Cleanup-Image / RevertPendingActions

* Not: Sürücü harf D’yi durumunuza göre değiştirin.

8. Komut istemi penceresini kapatın ve yükleme medyasını çıkarın.
9. Bilgisayarınızı yeniden başlatın
 ve Windows’un normal şekilde başlatılmasına izin verin.

10. Yeniden başlattıktan sonra, “Bilgisayarınızda yapılan değişiklikleri geri alma” mesajını göreceksiniz. İşlemin tamamlanmasını bekleyin ve Windows’a normal olarak giriş yapabilmeniz gerekir.

11. Windows 10’a önyükleme yaptıktan sonra, indirilen güncelleme dosyalarını kaldırmak için Yöntem 1’deki adımları izleyin.

Hepsi Bu kadar! Deneyiminiz hakkında yorumunuzu bırakarak bu makalenin size yardımcı olup olmadığını bize bildirin. Lütfen başkalarına yardım etmek için bu makaleyi beğenin ve paylaşın.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir