Windows 10 Ozel Karakterler Olusturma

Windows 10 Özel Karakterler Oluşturma

Windows 10 Özel Karakterler Oluşturma Klavyenizi kullanarak özel bir karakter yazılamıyor musunuz? İhtiyacınız olan sembolü Karakter Haritası yardımcı programında bulamıyor musunuz? Bu makalede, Windows yerleşik aracını (Private Character Editor) kullanarak kendi özel karakterlerinizi nasıl oluşturacağınızı ve özel karakterleri bir Word’e veya başka bir belgeye nasıl ekleyeceğinizi göstereceğiz.

1: Windows 10’da Özel Karakterler Oluşturma

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Özel Karakter Düzenleyicisi yardımcı programını açmak için eudcedit yazın ve Enter tuşuna basın.
 2. İlk olarak, ızgaradaki herhangi bir boş kutuyu tıkladığınızda özel karakterinizi benzersiz bir şekilde tanımlamak için kullanılan onaltılık bir kod oluşturulur. Tamam’ı tıklayın.
 3. Daha sonra bir çizim tahtasına sahip olacaksınız. Araçlar menüsünü tıklayın ve Öğe’yi seçin, kendi karakterinizi tasarlamak için kullanabileceğiniz farklı araçlar bulabilirsiniz.
 4. Karakterinizi kaydetmek için Dosya menüsünü tıklayın ve Yazı Tipi Bağlantıları’nı seçin.
 5. Bu karakteri kaydetmek isteyip istemediğiniz sorulduğunda. Evet’e tıklayın.
 6. “Tüm Yazı Tipleriyle Bağlantı” seçeneğini belirtin ve Tamam’ı tıklayın, işiniz bitti.

2: Oluşturduğunuz Karakterleri Herhangi Bir Belgeye Ekleme

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Karakter Eşlem yardımcı programını açmak için charmap yazın ve Enter tuşuna basın.
 2. Yazı Tipi açılır listesini tıklayın ve listeden “Tüm Yazı Tipleri (Özel Karakterler)” i seçin.
 3. İmlecinizi ızgaradaki bir karakterin üzerine getirdiğinizde, onun ilgili onaltılık kodunu görebilirsiniz. Oluşturduğunuz karakteri bulup tıklayın.
 4. Seçtiğiniz karakter aşağıdaki “Kopyalanacak karakter” alanında görünmelidir. Seç’e ve ardından Kopyala’ya tıklayın.
 5. Artık bu karakteri Microsoft Word ve Not Defteri’ne yapıştırmak için Ctrl + V tuşlarını kullanabilirsiniz.

Özel Karakter Editörü ile kendi özel karakterlerinizi kolayca oluşturabilirsiniz. Ancak bu aracın karakterleri dışa veya içe aktarma seçenekleri yoktur, bu nedenle oluşturulan karakterlerinizi başka bir bilgisayara aktaramayabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir