Windows 10 Sandbox Nedir ve Nasıl Kullanılır

What Is Windows 10 Sandbox Feature and How to Use It 5

Windows 10 Sandbox Nedir ve Nasıl Kullanılır Sandbox, Windows bilgisayarınızda bilinmeyen ve güvenilmez uygulamaları test etmenin yollarından biridir. Şimdi, Microsoft kendi Windows Sandbox özelliğini yayınladı. Yeni Windows 10 Sandbox özelliği, bilgisayarınızdaki sanal, güvenli bir ortamda uygulamaları test etmeyi veya dosyaları açmayı daha kolay ve daha güvenli hale getirir. Ve tahmin edebileceğinizden çok daha yetenekli.

Yeni Windows 10 Sandbox özelliğini nasıl kullanacağımızı ve nasıl kullanacağımızı öğrenelim.

Windows 10 Sandbox Nedir

Windows Sandbox, bilgisayarınızı etkilemeden uygulamaları test etmek, güvenli olmayan dosyaları açmak vb. İçin geçici bir masaüstü oluşturan güvenli bir sanal ortamdır. İzole, sanal, güvenli bir masaüstü ortamı oluşturur. Sandbox’ta yaptığınız her şey Sandbox’ta kalır.

Tüm kurulum geçicidir ve birincil sisteminizi veya kullanıcı dosyalarınızı etkilemeyecektir. Hem zaman hem de PC kaynaklarını yoğun bir şekilde kullanan sanal bir makine kurma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Tüm kurulum yaklaşık 100 MB boyutundadır ve Windows 10 kurulumunuzun uygulamaları yükleyebileceğiniz ve ayarları test edebileceğiniz veya internette güvenle gezinebileceğiniz sanal bir sürümünü oluşturur. Yeni uygulamaları test etme ve güvenilmez araçlarla riskli oyunlar oynama eğiliminde olanlar için büyük bir mesele.

Windows Sandbox’ı Kullanmanız Gerekenler

Kişisel bilgisayarınızda Windows Sandbox ayarlarına girmeden önce ihtiyacınız olan temel şeylerin listesi aşağıda verilmiştir.

 • Windows 10 Pro veya Enterprise
 • Donanım sanallaştırma etkinleştirildi
 • AMD64 mimarisi
 • Minimum iki işlemci çekirdeği (hyperthreading ile 4 çekirdek önerilir)
 • 4 GB RAM (8 GB önerilir)
 • 1 GB HDD alanı (SSD önerilir)

Windows Sandbox Nasıl Elde Edilir

Bir uygulamanın aksine Sandbox’ı indirmenize gerek yoktur. Windows 10 Sandbox, yerleşik bir özelliktir. Bir sonraki adımda göstereceğimiz, etkinleştirmeniz yeterlidir. Anlamanız gereken ilk şey, Windows Sandbox’ın gelişmiş ve güçlü kullanıcılar için olduğudur.

Sürüm 1903 veya üzeri olan bir Windows Pro veya Enterprise lisansına ihtiyacınız var. Windows 10 Home sürümünü kullanıyorsanız, Windows 10 Pro için yeni bir lisans satın almanız gerekir. Satın aldıktan sonra, Windows 10 Home’dan Pro’ya yükseltebilirsiniz.

evden Windows 10 pro'ya yükseltme
 1. Windows Key + I  tuşlarına basın ve Windows’ta Ayarlar’ı açın.
 2. Güncelleme ve Güvenlik’e tıklayın.
 3. Aktivasyona gidin.
 4. Ürün anahtarını değiştir’e  tıklayın  ve Windows 10 Pro için satın aldığınız anahtarı sağlayın.

Pro’ya yükseltmek için yeni Windows lisans kopyası etkinleştirme anahtarını gireceğiniz yer burasıdır.

Windows 10’da Sandbox Nasıl Etkinleştirilir

Windows 10’daki Sandbox, varsayılan olarak Windows 10 Pro kullanıcıları için mevcuttur. Ancak, manuel olarak etkinleştirmeniz gerekir. Etkinleştirmeden önce, Windows 10 PC’nizde Sanallaştırmayı etkinleştirmeniz gerekir. Değilse, Windows 10 PC’de Sanallaştırmayı etkinleştirmelisiniz.

Windows 10’da BIOS ayarlarından ve Hyper-V’den Sanallaştırmayı etkinleştirdikten sonra, Windows 10 Sandbox’ı aşağıdaki şekilde etkinleştirebilirsiniz.

Windows 10'da korumalı alanı etkinleştir
 1. Bilgisayarınızda Denetim Masası’nı arayın ve açın.
 2. Programlar’a gidin.
 3. ” Windows özelliklerini aç veya kapat ” ı tıklayın.
 4. ” Windows Sandbox ” ile ilgili onay kutusunu işaretleyin ve Tamam’ı tıklayın.
 5. Windows 10 sisteminizi yeniden başlatın.

Artık Başlat menüsünde Windows Sandbox seçeneğini arayabilir ve oradan başlatabilirsiniz. Yönetici ayrıcalıklarını sağlamak için, aramadan “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklamanız gerekir.

Windows 10'da yönetici haklarıyla korumalı alanı başlat

Windows Sandbox Özelliği Nasıl Kullanılır

Microsoft, yerel Sandbox özelliğini bir nedenden dolayı ekledi. Güvenilir olmayan, riskli uygulamaları test etmek istiyorsanız, bundan kaçınarak kişisel bilgisayarınıza zarar verebilirsiniz. Windows 10 Sandbox, sisteminizi etkilemeden her şeyi çalıştırabilen bir ortam oluşturur.

Windows 10’da başka herhangi bir uygulamayı başlatır gibi Sandbox’ı başlatmanız yeterlidir. Birkaç saniye içinde içeride yeni bir pencere göreceksiniz; küçük, güvenli bir Windows kurulumu olacak.

Windows 10 korumalı alan etkin

Tüm varsayılan Windows 10 ayarları ve uygulamalarıyla birlikte gelecektir. Birincil kurulumunuza yüklediğiniz herhangi bir üçüncü taraf uygulamasının yalıtılmış sanal alan kurulumunda eksik olacağını unutmayın. Bu, Chrome veya Firefox tarayıcısını göremeyeceğiniz, yalnızca Edge’i göreceğiniz anlamına gelir.

Test etmek için birincil kurulumunuzdan sanal sanal sanal alan kurulumuna herhangi bir dosya türü gibi dosyaları kolayca kopyalayabilirsiniz. Örneğin, içeriği, vb. Görüntülemek için sıkıştırmadan önce test etmek istediğiniz uygulamanın çalıştırılabilir bir dosyası veya ZIP / RAR dosyası ile.

Windows 10 Sandbox özelliğini nerede kullanmanız gerekebileceğine dair bazı örnekler:

 • İmzalanmamış, doğrulanmamış, bilinmeyen uygulamaları test etme: Tüm uygulamalar güvenilir değildir ve bilinmeyen veya gölgeli bir geliştiriciden veya web sitesinden bir uygulama yüklemeye karşı dikkatli olmalısınız. Truva atı virüsü, kötü amaçlı yazılım, kripto madenciliği veya kripto hırsızlığı komut dosyası içerebilir veya bir arka kapı kurabilir.
 • Dosyalarda kötü amaçlı yazılım, reklam yazılımı ve virüs olup olmadığını kontrol edin : Web’den indirdiğiniz tek şey uygulamalar değildir. Güvenemeyeceğiniz PDF veya resimler gibi dosyalar da vardır.
 • İşlevselliği bozmadan uygulama özelliklerini, seçeneklerini ve ayarlarını deneyin: Kayıt defteri değişiklikleri yaparken, yeni CMD komutlarını kullanırken veya ayarları ilk kez denerken Sandbox’ı kullanın.
 • Saldırılar konusunda endişelenmeden web’de veya internette güvenle gezinin: Zararlı web siteleri tarafından saldırı girişimlerinden, bilgisayarınıza istenmeyen erişimden ve tarayıcı verilerinden kaçınabilirsiniz.

Verilerinizi ve dosyalarınızı korumak için Sandbox özelliğini kullanmanın o kadar çok yolu var ki, bu özelliğin daha önce yayınlanmamasına şaşırdım.

Ayrıca, Edge tarayıcısını kullanarak Sandbox’ta istediğiniz herhangi bir uygulamayı indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Sandbox’ta yaptığınız tüm değişiklikler, Sandbox’ı kapattığınızda kaybolacak ve asla kurtarılamayacak.

Sandbox’ı her başlattığınızda yeni ve temiz bir Windows 10 yüklemesi alacaksınız. Yeni bir başlangıç. Pencereyi kapattığınızda hiçbir iz bırakmaz.

Windows 10 Sandbox: SSS

Windows 10 Sandbox güvenli midir?

Windows 10 Sandbox, yazılımı çalıştırmak ve dosyaları açmak için yalıtılmış bir ortamdır. Ancak, özellikle siber saldırılar söz konusu olduğunda, her şey için tamamen güvenli değildir. Bu nedenle, Windows Windows Sandbox’ı kullanırken bile dikkatli olun.

Windows Sandbox modunda bir uygulama nasıl çalıştırılır?

Windows Sandbox, sizin için tam olarak çalışan bir Windows 10 ortamı açar. Uygulamaları masaüstünüzde yaptığınız gibi düzenli olarak indirip yükleyebilirsiniz. Ayrıca, uygulama kurulum dosyalarını masaüstünüzden kopyalayıp Sandbox dosya gezginine yapıştırıp yükleyebilirsiniz.

Windows 10’da Windows ve Sandbox arasında dosyalar nasıl kopyalanır?

Windows’tan bir dosyayı kopyalayıp Sandbox penceresine gidip oraya yapıştırabilirsiniz. Verileri Sandbox’tan normal Windows 10 ortamınıza kopyalamak için de tersini yapabilirsiniz.

Windows Sandbox’ı nasıl devre dışı bırakırım?

Bilgisayarınızda Windows 10 Sandbox’ı devre dışı bırakmak için Denetim Masası> Programlar> Windows özelliklerini aç veya kapat> Windows Sandbox’ın işaretini kaldır> Tamam’a gidebilirsiniz.

Windows Sandbox, yeni şeyleri test etmeyi seven herkes için gerçekten gerekli bir özelliktir. Artık sisteminizin çökmesinden korkmanıza gerek yok. Ayrıca, Windows 10 Sandbox’ı almak için herhangi bir sanal makineyi ayrı ayrı çalıştırması gerekmez.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir