Notification on Windows 10

Windows 10 Uygulama Bildirimleri Nasıl Yönetilir

Windows 10 Uygulama Bildirimleri Nasıl Yönetilir Windows 10, ekranın sağ alt köşesinde uygulamalardan ve hizmetlerden gelen bildirimleri görüntüler. Sistem tepsisinin hemen üzerinde uçarlar. Yüklü uygulamalar, yeni e-postalar, sistem güncellemeleri ve diğer etkinlikler hakkında bildirimler alacaksınız.

Windows 8’den başlayarak Microsoft, bildirimlerin davranışını kontrol etmenize izin verdi. Daha uzun göstermelerini sağlayabilir veya tamamen kapatabilirsiniz. Nasıl yapacağınız burada.Windows 10'da bildirim

OneDrive’dan bir Windows 10 bildirimi örneği.

Windows 10 Bildirimlerini Yapılandırın

Windows 10’da bildirimlerin ekranda görüntüleneceği saniye sayısını yapılandırmak için Başlat> Ayarlara gidin. Ayarları Windows Tuşu + I klavye kısa yoluyla da açabilirsiniz.

Ayarlar uygulaması açıldığında, Erişim Kolaylığı’na tıklayın.

1 Ease of Access

Aşağıdaki ekranda “Windows’u basitleştirin ve kişiselleştirin” bölümüne gidin. “Şunun için bildirimleri göster” altındaki açılır menüyü tıklayın ve uygulama ve sistem bildirimlerinin görüntülenmesini istediğiniz süreyi seçin. Varsayılan olarak beş saniyeye ayarlanmıştır ve beş saniyeden beş dakikaya kadar değiştirebilirsiniz.

Uygulama Bildirimlerini Devre Dışı Bırak

Ayrıca görmek istediğiniz uygulama bildirimlerini seçebilir veya bunları kapatabilirsiniz. Gidin Ayarlar> Sistem> Bildirimler ve eylemler. Tüm uygulama bildirimlerini devre dışı bırakmak için “Uygulamalar ve diğer gönderenler için bildirim alın” anahtarını kapatmanız yeterlidir.

Veya “Bu gönderenlerden bildirim alın” bölümüne gidin ve uygulama bildirimlerini açın veya kapatın.

Ayrıca, Windows 10’da uygulama bildirimlerinin belirli eylemlerini de yapılandırabilirsiniz. Örneğin, bir uygulamadan her bildirim aldığınızda bir ses duymak veya bir afişin fırlamasını istemeyebilirsiniz.

Bunu yapmak için, Bildirimler ve eylemler bölümündeyken ayarlamak istediğiniz uygulamaya tıklayın. Örneğin, burada Mail uygulamasından gelen bildirimleri ayarlıyorum. Bir sonraki ekranda birkaç farklı seçeneğiniz olacak. Bildirimlerin başlık olarak görünmesini, bunları İşlem Merkezi’nde veya her ikisinde göstermesini sağlayabilirsiniz.

Kilitli Ekranda bir bildirim için içerik gösterme veya göstermeme seçeneğiniz vardır ve bir bildirim geldiğinde sese izin verip vermemeyi seçebilirsiniz.

Bunun altında, İşlem Merkezi’nde görünen bildirimlerin sayısını üçten 20’ye kadar ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, İşlem Merkezi’nde bildirimlerin önceliğini de ayarlayabilirsiniz.

Uygulama bildirimlerine güveniyorsanız, nasıl davrandıklarını gözden geçirmek ve ayarlamak iyidir. Örneğin, Takvim uygulamasında önemli bir etkinliğin ne zaman geleceğini bilmeniz gerekiyorsa, başlığın beş saniyeden daha uzun süre görüntülenmesini isteyebilirsiniz.

Öte yandan, muhtemelen çalınan her şarkıyı göstermeyen Amazon Müzik veya Spotify olmadan da yapabilirsiniz. Ya da belki her Twitter bildiriminin görünmesini ve dikkatinizi dağıtmasını istemiyorsunuzdur. Bildirimler, hatırlatıcılar veya alarmlarla dikkatiniz dağılmadan Windows 10’da işleri halletme hakkında daha fazla bilgi için Odaklanma Yardımı özelliğine bakın. Gün içinde bildirimlerin görüntülendiği saatleri ayarlamanıza olanak tanır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir