Windows 10 Web kamerası çalışmıyor

Windows 10 kamera açılmıyor

Windows 10 Web kamerası çalışmıyor Web kameranızın Windows 10’a güncelledikten sonra çalışmaması muhtemeldir. Neyse ki, bu sorun küçük ve birkaç basit adımda çözülebilir, doğru sürücüyü kurarak bu işlemi hızlı bir şekilde yapabilrisiniz.

Windows 10 zaten iyi ve istikrarlı bir işletim sistemidir. Sadece tamamen bitmiş bir işletim sistemi gibi davranmasını bekleyebiliriz.

Buna rağmen, Windows 10 hala bilgisayarın günlük kullanımı için gerekli olan birçok sürücü ve özellikten yoksundur.

Birçok kullanıcı web kameralarından sık sık hoşlanır, ancak bazen web kamerasıyla ilgili bazı sorunlar görünebilir.

Web kamerası sorunlarından bahsetmişken, kullanıcılar aşağıdaki sorunları bildirdi:

 • Kameranızı bulamıyoruz – Bu, Windows 10 ile ilgili nispeten yaygın bir sorundur. Windows kameranızı bulamazsa, yeniden bağlamayı veya sürücülerini yeniden yüklemeyi deneyin.
 • Web kamerası Aygıt Yöneticisi’nde değil – Web kameranız Aygıt Yöneticisi’nde listelenmemişse, devre dışı bırakılmış olması mümkündür. Birçok dizüstü bilgisayar, web kameranızı devre dışı bırakmanıza izin veren bir klavye kısayolunu destekler, bu yüzden aradığınızdan emin olun.
 • Entegre web kamerası çalışmıyor – Bu, birçok kullanıcının web kameralarında sahip olduğu başka bir sorundur. Web kamerası çalışmıyorsa, sürücülerinizi en son sürüme güncellediğinizden ve yardımcı olup olmadığını kontrol edin.
 • Başka bir uygulama tarafından kullanılan web kamerası – Bazen bu mesajı PC’nize alabilirsiniz. Bu sorunu yaşıyorsanız, tüm başlangıç ​​uygulamalarını devre dışı bıraktığınızdan emin olun ve yardımcı olup olmadığını kontrol edin.
 • Web kamerası çalışmıyor, algılandı, tanındı, açıldı, gösteriliyor – Oluşabilecek çeşitli web kamerası sorunları var, ancak çözümlerimizden birini kullanarak çoğunu çözebilmelisiniz.

Web kamerası Windows 10’da çalışmıyorsa ne yapabilirim?

1. Virüsten koruma ayarlarınızı kontrol edin

Web kamerası sorunları yaşıyorsanız, sorunun nedeni virüsten koruma yazılımınız olabilir. Bu araçlar, bilgisayar korsanlarının sizi gözetlemesini önlemek için web kameranızı engelleme eğilimindedir.

Web kamerası engelleme kullanışlı bir özelliktir. Ancak, web kameranızla ilgili sorunlara neden olabilir. Bunu düzeltmek için virüsten koruma yapılandırmanızı kontrol etmeli ve web kamerası koruma özelliğini devre dışı bırakmalısınız.

Bu işe yaramazsa veya bu ayarı bulamazsanız, antivirüsünüzü tamamen devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Bazen bu sorunu gidermek için virüsten koruma yazılımınızı tamamen kaldırmanız gerekir.

2. Uygulamaların web kameranızı kullanmalarına izin verildiğinden emin olun

 1. Ayarlar uygulamasını açın. Windows Tuşu + I kısayoluna basarak bunu hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.
 2. Ayarlar uygulaması açıldığında Gizlilik bölümüne gidin.
 3. Sol bölmede Kamera’yı seçin. Şimdi Uygulamaların kamera donanımımı kullanmasına izin ver seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. Sorun yalnızca belirli bir uygulamada görünüyorsa, kamerayı kullanabilen uygulamaları seç listesini kontrol edin ve kameranın söz konusu uygulama için etkinleştirildiğinden emin olun.

Uygulamaların web kameranızı kullanmasına izin verilmezse web kamerası sorunları oluşabilir. Windows 10, hangi uygulamaların web kameranıza erişebileceğini seçmenize izin veren bir gizlilik özelliği ekledi.

Bu sorunu gidermek için, yukarıda açıklandığı gibi yaparak gizlilik ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekir. Bundan sonra, uygulamalarınız web kameranıza sorunsuz bir şekilde erişebilmelidir.


3. Sürücülerinizi güncelleyin

 1. Win + X menüsünü açmak için Windows Tuşu + X tuşlarına basın. Şimdi listeden Aygıt Yöneticisi’ni seçin.
 2. Aygıt Yöneticisi açıldığında, web kameranızı listede bulun ve Sürücüyü güncelle’yi seçin.
 3. Şimdi Güncellenmiş sürücü yazılımını otomatik olarak ara’yı seçin.

Bazen web kamerası sorunlarına eski veya eksik sürücüler neden olabilir. Bu sorunu yaşıyorsanız, sürücülerinizi güncellemeyi denemenizi öneririz.

Bunu birkaç farklı şekilde yapabilirsiniz. En kolay yöntem otomatik güncellemeyi kullanmaktır. Windows artık PC’niz için uygun sürücüyü otomatik olarak arayacak ve indirecektir.

Bazı durumlarda, sürücüyü manuel olarak yüklemeniz gerekebilir.

Windows 10 bir dizi varsayılan sürücü ile birlikte gelir ve bunları aşağıdakileri yaparak yükleyebilirsiniz:

 1. Yukarıdaki 1. ve 2. Adımları tekrarlayın.
 2. Şimdi Sürücü yazılımı için bilgisayarıma gözat’ı seçin.
 3. Bilgisayarımdaki kullanılabilir sürücüler listesinden seçmeme izin ver’i seçin.
 4. Web kameranızın ve modelinizin markasını seçin ve sürücüyü yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin.

Bu işe yaramazsa, eski sürücüye geri dönmeyi deneyebilirsiniz. Bu oldukça basittir ve aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz:

 1. Aygıt Yöneticisi’ni açın, web kameranızı bulun ve çift tıklayın.
 2. Özellikler penceresi açıldığında Sürücü sekmesine gidin. Şimdi Sürücüyü Geri Al seçeneğini belirleyin.

Bu seçenek kullanılamıyorsa, eski sürücüye geri dönemezsiniz.

Bu yöntemlerin kullanımı basit olsa da, web kamerası sürücünüzü güncellemenin en iyi yolu sürücüyü manuel olarak indirmektir. Sadece üreticinin web sitesini ziyaret edin ve modeliniz için en son sürücüyü indirin.


4. Web kameranızın etkin olup olmadığını kontrol edin

Birçok dizüstü bilgisayar, klavye kısayolunu kullanarak web kameranızı etkinleştirmenizi veya devre dışı bırakmanızı sağlar. Dizüstü bilgisayarınızın bu özelliği destekleyip desteklemediğini kontrol etmek için üzerinde web kamerası resmi olan bir anahtar arayın.

Web kameranızı devre dışı bırakmak veya etkinleştirmek için Fn tuşuna ve bu tuşa birlikte basmanız yeterlidir. Bazı dizüstü bilgisayarlarda klavye kısayolunun Fn + F6 olduğu , ancak dizüstü bilgisayarınızda farklı olabilir.

Dizüstü bilgisayarınızın bu özelliği destekleyip desteklemediğini ve web kameranızı nasıl doğru şekilde etkinleştireceğinizi veya devre dışı bırakacağınızı görmek için dizüstü bilgisayarınızın kullanım kılavuzunu kontrol ettiğinizden emin olun.


5. Tüm USB hub’larını devre dışı bırakın

 1. Aygıt Yöneticisi’ni açın ve Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicileri bölümünü genişletin.
 2. Şimdi USB Kök Hub’ı bulun, sağ tıklayın ve menüden Devre Dışı Bırak’ı seçin.
 3. Şimdi bir onay iletişim kutusu görünecektir. Cihazı devre dışı bırakmak için Evet’i tıklayın .
 4. Mevcut tüm USB hub’ları için son iki adımı tekrarlayın. USB hub’larını devre dışı bırakarak, maus ve klavyeniz de dahil olmak üzere diğer USB cihazlarının geçici olarak çalışmamasına neden olacağını unutmayın.
 5. Tüm USB hub’larını devre dışı bıraktıktan sonra PC’nizi yeniden başlatın.
 6. Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında, Aygıt Yöneticisi’ne geri dönün ve tüm USB hub’larını etkinleştirin.

Kullanıcılara göre, bazen USB hub aygıtınız web kamerası sorunlarının görünmesine neden olabilir. Ancak, tüm USB hub’larını devre dışı bırakarak bu sorunu kolayca çözebilirsiniz.

Bu oldukça basittir ve yukarıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra web kameranız tekrar çalışmaya başlamalıdır.


6. Varsayılan sürücüyü yükleyin

 1. Aygıt Yöneticisi’ni açın.
 2. Web kameranızı listede bulun, sağ tıklayın ve Cihazı kaldır’ı seçin.
 3. Onay iletişim kutusu görüntülendiğinde, varsa bu aygıtın sürücü yazılımını sil seçeneğini işaretleyin. Şimdi Kaldır düğmesine tıklayın.
 4. Sürücüyü kaldırdıktan sonra, Donanım değişikliklerini tara simgesini tıklayın.
 5. Windows şimdi varsayılan sürücüyü yükleyecektir. Herhangi bir nedenle varsayılan sürücü yüklenmemişse, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Bu sorunu düzeltmenin başka bir yolu da varsayılan sürücüyü yüklemektir. Bu oldukça basittir ve verilen adımları izleyerek yapabilirsiniz.

Varsayılan sürücüyü yükledikten sonra sorun çözülmeli ve web kameranız tekrar çalışmaya başlayacaktır.


7. SoftwareDistribution ve catroot2 dizinlerini yeniden adlandırın

 1. Komut İstemi’ni yönetici olarak başlatın. Bunu Windows Tuşu + X tuşlarına basarak ve menüden Komut İstemi’ni (Yönetici) seçerek yapabilirsiniz. Komut İstemi yoksa, PowerShell’i (Yönetici) de kullanabilirsiniz.
 2. Komut İstemi başladığında, aşağıdaki komutları girin.
 • net stop wuauserv
 • net stop cryptSvc
 • net stop bits
 • net stop msiserver
ren C:\Windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old

ren C:\Windows\System32\catroot2 catroot2.old

 • net start wuauserv
 • net start cryptSvc
 • net start bits
 • net start msiserver

Kullanıcılara göre, WebcamDistribtion ve catroot2 dizinlerini yeniden adlandırarak web kamerası sorunlarını düzeltebilirsiniz. Bu nispeten basittir ve bunu birkaç komut çalıştırarak yapabilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra web kameranızın tekrar çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Hâlâ web kamerası sorunuyla karşı karşıyaysanız, güncellemeleri kontrol etmenin ve gerekli sürücüleri yüklemenin yanı sıra yorumlar bölümüne yorum bakın.

Sorununuzu çözmek için size daha fazla yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir