Windows 10’da Ağ Bulma ve Dosya Paylaşımı Nasıl Açılır

Windows 10da Ag Bulma ve Dosya Paylasimi Nasil Acilir

Windows 10’da Ağ Bulma ve Dosya Paylaşımı Nasıl Açılır Ağ keşfi, Windows 10’da açıldığında bilgisayarınızın aynı ağdaki diğer bilgisayarları veya cihazları bulmasına ve görmesine ve aynı zamanda aynı ağdaki diğer bilgisayarların ve cihazların bilgisayarınızı görmesine izin veren bir ayardır.

Ağ keşfi ve dosya paylaşımı iki farklı ayardır, ancak aynı amaca ulaşmak için birlikte çalışırlar. Ağ keşfi kapalıysa dosya paylaşımı açık olsa bile çalışmaz. Dosya ve yazıcı paylaşımının düzgün çalışması için hem ağ keşfi hem de dosya paylaşımının açık olması gerekir.

” Ağ bulma ve dosya paylaşımı kapalı, Ağ bilgisayarları ve cihazlar görünmüyor ” veya benzer bir ağ paylaşımı sorunu gibi hatalar almaya devam ediyorsanız , Windows 10’da Ağ bulma ve dosya paylaşım ayarlarını manuel olarak açıp kapatmayı deneyebilirsiniz.

Windows 10’da Ağ Bulma ve Dosya Paylaşımı Nasıl Açılır

Farklı ağ profilleri için Ağ Bulma ve Dosya paylaşımını manuel olarak açmak veya kapatmak için aşağıdaki adımları izleyin.

  1. Windows 10 arama çubuğunu kullanarak Ayarlar öğesini aratın ve açın.
  2. Ardından, Ağ ve İnternet’i seçin.
  3. “Ağ ayarlarınızı değiştirin” altında, Paylaşım seçeneklerini tıklayın.
  4. “Gelişmiş paylaşım ayarları” penceresinde, seçebileceğiniz iki ağ profili olacaktır – ” Özel ” veya ” Misafir veya Genel “. Her ikisinin de “ağ keşfi” ve “dosya ve yazıcı paylaşımı” seçenekleri vardır.
  5. Bir ağ profili için ağ keşfini açmak için, “Ağ keşfi” altında, “Ağ bulmayı  ” radyo düğmesine tıklayın ve ” Ağa bağlı cihazların otomatik kurulumunu aç ” seçeneğini etkinleştirin.
  6. “Dosya ve yazıcı paylaşımı” başlığı altında, bir profil için dosya paylaşımını açmak için, “tıklayarak dosya ve yazıcı paylaşımını açın “.
  7. Ayarlarınızı kaydetmek için Değişiklikleri kaydet seçeneğine tıklayın.

“Genel” ağ profili için ağ keşfini veya dosya paylaşımını açmalı mıyım?

Not : Kafede, havaalanı, süpermarket, genel ağlar gibi genel bir ağa bağlandığınızda güvenlik riski oluşturabileceğinden, “Konuk veya Genel” ağ profili için ağ keşfini veya dosya paylaşımını etkinleştirmenizi önermiyoruz. ofisler vb.

Dosya paylaşımıyla ilgili sorunlarınız varsa ve ağınız için ağ bulmayı açmanız söylendiyse, ağa güvendiğiniz sürece şu anda bağlı olduğunuz ağı Genel ağ profilinden Özel ağ profiline değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu, tüm genel ağ profilleri için ağ bulma ve dosya paylaşım ayarlarını açmaktan daha iyi bir çözümdür, çünkü bu, diğer tüm genel ağlarda bilgisayarınızın keşfedilmesine de izin vermeniz anlamına gelir.

“Konuk veya Genel” ağ profili için ağ bulma ve dosya paylaşım ayarlarının her ikisi de Windows 10’da varsayılan olarak devre dışı bırakılmıştır. Yüzlerce veya binlerce başka aygıtın aynı anda bağlandığı halka açık bir ağdasınız (özellikle genel WiFi ağına bağlanan bir dizüstü bilgisayarınız varsa)

Windows 10’da ağ profilinizi Genel’den Özel’e veya tersi şekilde değiştirme

Yeni bir ağa ilk kez bağlandığınızda, Windows genellikle bu ağın özel ağ mı yoksa genel ağ olarak mı sınıflandırılacağını sorar. Ağa güveniyorsanız, yalnızca bir ağı özel ağ olarak ayarlamalısınız.

Bilgisayarınızın şu anda bağlı olduğu ağın hangi ağ profiline ayarlandığını bilmiyorsanız, Windows 10’da bir ağı genel profilden özel profile veya tersini kontrol etmek veya değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

İlk önce, bildirim alanındaki ağ simgesine tıklayın, ardından şu anda bağlı olan ağınızı seçin.

Ağ ayarı penceresinde, “Ethernet” altındaki ağa tekrar tıklayın.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir