Open Language and Keyboard Setting 1

Windows 10’da Klavye Düzeni Nasıl Değiştirilir

Windows 10’da Klavye Düzeni Nasıl Değiştirilir Eminim çoğunuz bu bilgiyi eğlenceli bulacaktır, ancak en hızlı yazma kaydını tutan kişiler QWERTY tarzı klavye kullanmazlar. Aslında QWERTY dışında dünyanın her yerinde insanların kullandığı birçok klavye düzeni var. Daktilolarda kullanıldığından ve şimdi telefonlara ve bilgisayarlara geçtiğinden beri bu sadece bir standart. Peki ya denemek ve bilgisayarınızdaki bazı yeni düzenleri denemek istiyorsanız? Endişelenmeyin, size Windows 10’da klavye düzenini nasıl değiştireceğinizi öğreteceğiz.

Windows 10’da Klavye Düzeni Nasıl Değiştirilir

Windows 10’da klavye düzenini değiştirmek oldukça kolaydır. Başlamak için, başlangıç ​​menüsünü açın, ayarları arayın ve açın.

Windows ayarlarını aç

Şimdi, Windows ayar seçeneklerinden Zaman ve Dil’i seçin ve sol kenar çubuğundan dile tıklayın.

Windows 10'da zaman ve dil ayarı

Dil ayarı ekranında, Tercih Edilen Diller seçeneğini bulun ve Türkçe veya seçmiş olduğunuz başka bir varsayılan dile tıklayın ve seçeneklere tıklayın.

Open Keyboard Layyout

Seçenek olarak QWERTY (ABD) ile birlikte alt kısımda Klavyeler sekmesini göreceksiniz. Bu, şu anda standart QWERTY düzenini kullandığınız anlamına gelir. Düzeni değiştirmek için, bir açılır klavye düzeni seçeneği açacak olan klavye ekle’ye tıklayın. Şimdi eklemek istediğiniz düzeni seçin, bizim durumumuzda Dvorak düzenini seçtim.

Yeni bir düzen seçtikten sonra, klavyeler sekmesinde görünecektir. Unutmayın, dilerseniz birden fazla düzen seçebilirsiniz.

Add Keyboard

Kolay Geçiş için Klavye Düzeni Kısayolu

Windows 10’da kullanmak istediğiniz klavye düzenini seçmeyi tamamladığınızda, tekrar tartıştığımız uzun zorlu süreçten geçmenize gerek yoktur. Birden fazla klavye düzeni eklediğiniz anda, Görev Çubuğunun en sağ köşesinde yeni bir klavye seçeneği göreceksiniz. Bu simgeye tıklayıp istediğiniz düzeni seçebilirsiniz.

Alternatif olarak, klavye düzenleri arasında anında geçiş yapmak için Windows tuşu + boşluk çubuğuna da basabilirsiniz.

anında klavye düzenini seçme

Windows 10’da Klavye Düzeni Nasıl Kaldırılır

Sadece deniyorsanız ve standart QWERTY tipi klavyeyi kullanmak istiyorsanız, klavye düzenini standart olarak tutabilirsiniz. Aksi takdirde, yeni bir tane eklerken yaptığınız adımların aynısını izleyerek düzeni kaldırabilirsiniz.

Ayarlara gidin, Zaman ve Dil seçeneğine tıklayın ve kenar çubuğundan dili seçin. Tercih edilen dil varsayılan dilinden seçeneklere tıklayın. Klavye bölümünden düzeni seçin ve kaldır’a tıklayın. Bu kadar. Düzeni başarıyla kaldırdınız. Kolay değil mi?

Windows 10'da klavye düzenini kaldır

Kapanış Açıklamaları: Windows 10’da Klavye Düzeni Nasıl Değiştirilir

Umarım tüm sürecin takibi kolay olmuştur. Birden çok klavye düzeni arasında geçiş yapmak için Windows + Boşluk Çubuğu tuşunu birlikte kullanmayı unutmayın. Eğer basitçe, yazma becerilerini ve hız yükseltmek için aradığınız kontrol hemen bu uygulamaları!


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir