Windows İşlem Dosyaya Erişemiyor Hatası

Windows Islem Dosyaya Erisemiyor Hatasi

Bu hata mesajı, bir dosya başka bir işlem tarafından kullanıldığında görülebilir ve başka koşullar altında da oluşabilir. Bir torrentden indirirken oluşabilir…

Bazen, tek bir dosya birden çok uygulama ve diğer işlemler tarafından kullanılabilir. Diğer zamanlarda, çok değil. Bu, ” Başka bir işlem tarafından kullanıldığı için işlem [Dosya Yolu] dosyasına erişemiyor ” hata mesajıyla karşılaşma olasılığınız yüksektir.

Hata bildirimi, sorunun dosya meşgul olduğu ve şu anda başka bir işlem tarafından kullanıldığı için oluştuğunu gösteriyor. Mantıklı ve dosya ilk kullanımından kurtulduğunda görevi yeniden deneyerek kolayca düzeltilebilir. Ancak, durum her zaman böyle olmuyor.

Bu hata başka nedenlerle de oluşabilir. Ayrıca, yukarıda belirtilen hata oluştuğunda birden çok örnek rapor edilmiştir. Örneğin, bir kullanıcı, bir kod parçasını çalıştırmaya çalışırken “İşlem dosyaya erişemiyor” hatasının oluştuğunu bildirdi. Diğer durumlarda, bu hatanın BitTorrent ve uTorrent uygulamalarını kullanırken de oluştuğu tespit edildi.

Bu sorun nerede olursa olsun, hangi koşulda olursa olsun, sorunu azaltmak için aşağıda verilen çözümler mutlaka işinize yarayacaktır.

“İşlem Dosyaya Erişemiyor” Hatasının Sebebi Nedir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hatanın oluşmasının tek bir nedeni yoktur. Dosyanın aslında başka bir yerde meşgul olabileceği gerçeği dışında, başka faktörler de söz konusu hataya neden olabilir.

 • İdari ayrıcalıklar gerekli olabilirKomut Satırı Arayüzü (CLI) veya Entegre Geliştirme Ortamı (IDE) içinde bir komut çalıştırmaya çalışırken hatayla karşılaştıysanız, dosyaya erişmek için gereken ayrıcalıklara sahip olmayabilirsiniz. Bu, “Başka bir işlem tarafından kullanıldığından, işlem [Dosya Yolu] dosyasına erişemiyor” hatasına neden olur.
 • Başka bir işlem dosyayı kullanıyorDosya aslında başka bir eylemi gerçekleştirmekle meşgul olabilir ve bu süre içinde erişilemez durumda olabilir.
 • “ListenOnlyList” Kayıt Defteri anahtarı yanlış yapılandırılmış IIS Yöneticisi’nde bir siteyi sağ tıklatmaya çalışırken hatayla karşılaştıysanız , ilgili Windows Kayıt Defteri anahtarıyla ilgili bir sorun olabilir.
 • Dosya bir güvenlik yazılımı tarafından engelleniyor Windows Güvenliği veya üçüncü taraf antivirüs gibi güvenlik yazılımlarının dosyaya erişimi engellemesi ve hata mesajına neden olması mümkün olabilir.
 • Dosyayı yerel olarak depola Hata, bir dosyanın bir torrent istemcisinden çevrimiçi depolama ile paylaşılan bir konuma indirilmesi nedeniyle oluşuyorsa , bunlar arasında bir çakışmaya neden olabilir. Sorunu çözmek için indirme konumunu bulut olmayan bir depolama alanıyla değiştirmeyi deneyin.

“Başka bir işlem tarafından kullanıldığı için işlem [Dosya Yolu] dosyasına erişemiyor” hatasının olası nedenleri bunlardır.

Şimdi nasıl çözeceğimizi görmeye devam edelim.

“İşlem, Başka Bir İşlem Tarafından Kullanılan Dosyaya Erişemiyor” Düzeltme

Müdahale Sürecini Kapat

Hata mesajının kendisi, sorunun bir dosyanın başka bir işlem tarafından kullanılmasından kaynaklandığını belirtir. Sadece işinize müdahale eden diğer süreci kapatmak mantıklıdır.

Bununla birlikte, hata istemi hangi işlemin veya uygulamanın dosyaya müdahale ettiğini belirtmez. Bu nedenle, dosyayla ilgili olabilecek tüm ilgili uygulamaları ve programları kapatmalısınız.

Engelleyen uygulamaları ve işlemleri Görev Yöneticisi’ni kullanarak kapatabilirsiniz:

 1. CTRL + Shift + Esc kısayol tuşlarına basarak Görev Yöneticisini açın.
 2. İşlem sekmesinde , dosyaya müdahale edebileceğini düşündüğünüz uygulamayı/işlemi sağ tıklayın ve “Görevi sonlandır”ı tıklayın. Görev Yöneticisinden müdahale eden görevi sonlandırın

Yukarıdaki adımları kullanarak kullanılmayan tüm uygulamaları ve işlemleri kapatmanızı öneririz. Bu, hatanın tekrar oluşma riskini azaltacaktır.

Kapattıktan sonra görevi yeniden gerçekleştirin ve sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edin. Devam ederse, aşağıdaki kalan hafifletme görevlerini gerçekleştirmeye devam edin.

Programı Yönetimsel Ayrıcalıklarla Çalıştırın

Bir IDE’de veya komut satırında bir kod parçası çalıştırmaya çalışırken “Başka bir işlem tarafından kullanıldığı için işlem [Dosya Yolu] dosyasına erişemiyor” hatasıyla karşılaşırsanız, uygulamayı/programı yükseltilmiş olarak çalıştırmayı deneyin. ayrıcalıklar.

Dosya üzerindeki sınırlı haklar, söz konusu hatanın oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle, yönetici olarak çalıştırmak hile yapabilir.

Bir klavye kısa yolunu kullanarak yükseltilmiş ayrıcalıklara sahip bir uygulama veya program çalıştırabilirsiniz. Klavyeden CTRL + Shift tuşlarına basın ve ardından uygulama simgesine çift tıklayın. Alternatif olarak, bir işlem/exe dosyasını yönetici olarak çalıştırmak için Görev Yöneticisini de kullanabilirsiniz:

 1. CTRL + Shift + Esc kısayol tuşlarına basarak Görev Yöneticisini açın.
 2. “Yeni görevi çalıştır”ı tıklayın. Yeni bir görev çalıştır
 3. Dosya adını veya programın tam yolunu girin, “Bu görevi yönetici ayrıcalıklarıyla oluştur” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin ve Tamam’ı tıklayın. Görev Yöneticisinden yükseltilmiş ayrıcalıklara sahip bir program çalıştırın

Tüm Güvenlik Yazılımlarını Devre Dışı Bırak

Windows Defender veya üçüncü taraf antivirüs gibi güvenlik yazılımları dosyaya erişimi engelliyor olabilir ve dosya üzerinde işlem yapamamanıza neden olabilir. Hem üçüncü taraf hem de Windows Güvenliği olmak üzere Windows bilgisayarınızdaki tüm güvenlik yazılımlarını devre dışı bırakmayı deneyin.

Üçüncü taraf bir virüsten koruma yazılımı kullanıyorsanız, devre dışı bırakmak için konsolunu açın. Windows Güvenliğini geçici olarak devre dışı bırakmak için şu adımları kullanın:

 1. Aşağıdakilere gidin: Ayarlar uygulaması >> gizlilik ve güvenlik >> Windows Güvenliği >> Virüs ve Tehdit Koruması
 2. “Virüs ve tehdit koruması” bölümünün altındaki “Ayarları yönet” seçeneğine tıklayın. Virüs ve tehdit koruması ayarlarını yönetin
 3. “Gerçek zamanlı koruma” altındaki kaydırıcıyı Kapalı konuma getirin. Gerçek zamanlı korumayı devre dışı bırak Bir UAC ile istenirse, Evet’i tıklayın .

Artık Windows Güvenliği devre dışı bırakıldığı için, hata mesajının hala sorulup sorulmadığını görmek için işlemi tekrar gerçekleştirmeyi deneyin.

Windows Güvenliğini tamamen devre dışı bırakmak istemiyorsanız, dosyanın yolunu Windows Güvenliği istisnalarına da ekleyebilirsiniz.

Windows Güvenlik İstisnasına Dosya/Klasör Ekleme

Bu çözüm, Windows Güvenliğini tamamen devre dışı bırakmanın bir alternatifidir. Sorunlu dosyanın bulunduğu tam klasörle veya torrent kullanarak bir dosya indirmeye çalıştığınız klasörle ilişkilendirilebilir.

Klasörü Windows güvenlik dışlama listesine eklemek için şu adımları kullanın.

 1. Aşağıdakilere gidin: Ayarlar uygulaması >> gizlilik ve güvenlik >> Windows Güvenliği >> Virüs ve Tehdit Koruması
 2. Virüs ve tehdit koruması ayarları altındaki “Ayarları yönet”i tıklayın .Virüs ve tehdit koruması ayarlarını yönetin
 3. En alta kaydırın ve İstisnalar bölümünün altındaki “Hariç tutulanları ekle veya kaldır”ı tıklayın. Windows Güvenliği istisnalarını ekleyin veya kaldırın
 4. “Dışlama ekle”yi ve ardından genişletilmiş menüden “Klasör”ü tıklayın. Hariç tutulacak bir klasör ekleyin
 5. Şimdi hata istemine neden olan dosyayı içeren sorunlu klasörü arayın ve seçin.

Klasör Windows Güvenliği’nden dışlandıktan sonra, görevi yeniden gerçekleştirmeyi deneyin.

Uygulamaya Güvenlik Duvarı Üzerinden İzin Ver

Bu çözüm, dosyaları ağ üzerinden bir konumdan diğerine taşımak gibi ağ üzerinde bir işlem gerçekleştirirken hatayla karşılaşıyorsanız geçerlidir.

Sisteminizin güvenlik duvarı, uygulamayı ve tüm işlemlerini engelliyor olabilir. Bunu düzeltmek için uygulamaya güvenlik duvarından izin vermeniz gerekir. İşte nasıl:

 1. Komutu Çalıştır kutusuna “firewall.cpl” yazarak Windows Güvenlik Duvarı ayarlarını açın. Güvenlik Duvarı ayarlarını aç
 2. Soldaki “Bir uygulamaya veya özelliğe Windows Defender Güvenlik Duvarı üzerinden izin ver” seçeneğini tıklayın. Uygulamaya Windows Güvenlik Duvarı üzerinden izin ver
 3. “Ayarları değiştir”i tıklayın. Güvenlik duvarı ayarlarını değiştir
 4. Hatayı atan uygulamanın önündeki tüm ağ türleri için kutuları işaretleyin .Uygulamaya Windows Güvenlik Duvarı üzerinden izin ver
 5. Değişiklikleri kaydetmek için “Tamam” ı tıklayın. Değişiklikleri kaydedin ve uygulayın

Uygulamaya Windows Güvenlik Duvarı üzerinden izin verildikten sonra, hata mesajının azaltılıp azaltılmadığını ve artık gerekli görevi gerçekleştirebildiğinizi kontrol edin.

Torrent İstemci Yazılımını Yeniden Başlatın

Bir torrent dosyasını indirmeye çalışırken “Başka bir işlem tarafından kullanıldığı için işlem [Dosya Yolu] dosyasına erişemiyor” hata mesajıyla karşılaştıysanız, basit bir düzeltme işe yarayabilir.

Torrent istemcisini (BitTorrent veya uTorrent gibi) basitçe kapatarak yeniden başlatın ve ardından yeniden çalıştırın. Bu genellikle bazı kullanıcılar tarafından bildirilen sorunu giderir.

Bu sizin için işe yaramadıysa, dosyayı doğrudan bulut depolama yerine yerel bir konuma yeniden indirmeyi deneyin.

Yerel Torrent İndirmesi Gerçekleştirin

Bu çözüm, bir torrent dosyasını doğrudan bir bulut konumuna indirmeye çalışırken hata istenirse uygulanır.

Öyleyse, dosyayı OneDrive, DropBox veya başka herhangi bir bulut depolama konumuna değil, yerel olarak PC’nize indirmeyi deneyin.

Bunun için önce torrenti ve içindeki verileri silmeniz, ardından yerel olarak yeniden indirmeniz gerekir. 

 1. Torrent istemcisini açın ve indirilmekte olan torrente sağ tıklayın.
 2. Bağlam menüsünden “Kaldır ve” öğesini genişletin ve ardından “Torrent + verilerini sil” öğesini tıklayın.Bu, torrenti ve zaten indirilmiş olan tüm verileri kaldıracaktır.
 3. Şimdi torrent dosyasını yeniden indirin ve çalıştırın.
 4. Yerel bir indirme konumu seçin ve indirme işleminize başlayın.

Netsh Komutunu kullanırken farklı bir IP Aralığı ayarlayın

Komutu kullanarak bir DNS çakışmasını çözmeye çalışırken “Başka bir işlem tarafından kullanıldığı için işlem dosyaya erişemiyor” hatasının istendiğine dair raporlar da var Netsh. Kendinizi benzer bir durumda bulursanız, bunun yerine farklı bir yaklaşım deneyin.

Bir IP veya IP aralığını hariç tutarak DNS çakışmasını çözmek yerine tamamen farklı bir IP aralığı ayarlamayı deneyin.

Bunu yapmak için yükseltilmiş bir terminalde aşağıdaki cmdlet’leri çalıştırabilirsiniz.

netsh int ipv4 set dynamicport tcp start=10000 num=1000
netsh int ipv4 set dynamicport udp start=10000 num=1000

IP adresi aralığını değiştirdikten sonra, hatanın çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

IIS Bağlantı Noktası Çakışmasını Düzeltin

Bu çözüm, IIS yöneticisinde bir web sitesini sağ tıklatırken yukarıda belirtilen hatayı yaşadığınız durumlar içindir. Bu, bir bağlantı noktası çakışması olduğunda olur. Bu hata, IIS sürüm 6.0 ve 7.0 ile bildirilmiştir.

Aşağıdaki koşullardan biri hataya neden olabilir:

 • ListenOnlyList kayıt defteri alt anahtarı   doğru yapılandırılmamış.
 • Başka bir işlem, TCP bağlantı noktasını (80) veya SSL bağlantı noktasını (443) kullanıyor.

Bu durumda, sorunu çözmek için ilişkili Windows Kayıt Defterini el ile değiştirmeniz gerekir. Ancak bundan önce, 80 ve 443 numaralı bağlantı noktalarının gerçekten kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmeliyiz. Kullanımda değillerse, sorun başka bir şey olabilir.

Ayrıca, kayıt defterindeki ListenOnlyList anahtarında değişiklik yapmak için bilgisayarınızdaki HTTP hizmetini geçici olarak durdurmamız gerekir .

Azaltma çözümünü gerçekleştirmek için bu adım adım kılavuzu kullanın:

Not: Sistem kayıt defterindeki kritik değerlerin yanlış yapılandırılması, işletim sisteminiz için ölümcül olabilir. Bu nedenle, işleme devam etmeden önce bir sistem geri yükleme noktası oluşturmanız konusunda ısrarcıyız .

 1. 80 ve 443 numaralı bağlantı noktalarının kullanımda olup olmadığını kontrol etmek için yükseltilmiş bir Komut İsteminde aşağıdaki komutu çalıştırın: netstat -ano
 2. 80 ve 443 numaralı bağlantı noktalarının “DİNLİYOR” olup olmadığını görmek için sonuç listesine göz atın .80 ve 443 numaralı bağlantı noktalarının kullanımda olup olmadığını kontrol edinBağlantı noktalarını başka bir işlem kullanıyorsa, bağlantı noktası çakışmasını çözmek için aşağıdaki kalan adımları gerçekleştirmeye devam edin.
 3. HTTP hizmetini durdurmak için bu cmdlet’i çalıştırın:net stop httpKomut İsteminden HTTP hizmetini durdurunOnay istendiğinde “ Y ” girin.
 4. Şimdi Komutu Çalıştır kutusuna “regedit” yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini açın.
 5. Aşağıdakileri gezinme çubuğuna yapıştırın ve hızlı gezinme için Enter tuşuna basın.Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\HTTP\Parameters\ListenOnlyListListenOnlyList anahtarına gidinNot: “ListenOnlyList” anahtarı yoksa, varsayılan olarak “0.0.0.0” IP adresi kullanılacağından bir tane oluşturmak gereksizdir.
 6. “ListenOnlyList” anahtarının içindeki herhangi bir geçersiz IP adresini sağ tıklayın ve “Sil”i tıklayın. ListenOnlyList’te geçersiz IP’leri silin
 7. Tüm geçersiz IP adresleri kaldırıldıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayar yeniden başlatıldığında HTTP hizmeti de otomatik olarak başlamalıdır.

Bağlantı noktası çakışması çözüldüğünde, “İşlem dosyaya erişemiyor” hatası da kaldırılmalıdır.

Son düşünceler

“Başka bir işlem tarafından kullanıldığı için işlem dosyaya erişemiyor” hata mesajını çözmek sinir bozucu olabilir. Bu hatayı çözmeye yönelik çözümler, tamamen karşılaşılan koşullara ve koşullara bağlıdır.

Bu yazıda, söz konusu hatayı IIS yöneticisinde veya bir torrent aracılığıyla bir dosya indirmeye çalışırken çözmek için olası tüm çözümleri bulacaksınız.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir