Wordde Metin Nasil Egrilir

Word’de Metin Nasıl Eğrilir

Word’de Metin Nasıl Eğrilir Tipik bir Word belgesi, biçimlendirmeden bağımsız olarak metnin kendisinin en önemli unsur olduğu standart bir düzene sahiptir. Elbette, daha çeşitli belge türleri oluşturmak istiyorsanız, yazı tiplerini değiştirerek veya düzeni metin girintileriyle değiştirerek ve daha fazlasını yaparak metni biçimlendirebilirsiniz 

Metninizin bir kısmının diğerlerine karşı öne çıkmasını istiyorsanız, ancak özel efektler eklemek isteyebilirsiniz. WordArt, bunu yapmanın bir yoludur ve metninizin bir kısmını Word’de eğmenize olanak tanır. Word’de metnin nasıl kıvrılacağını bilmek istiyorsanız, yapmanız gerekenler burada.

Word’de Metne Eğriler Ekleme

Word’de metne eğri eklemenin birkaç yolu vardır. İlk yöntem de, farklı yolları izleyen çeşitli eğri efektleriyle metninize önceden belirlenmiş bir eğri efekt eklemektir. Bu efektler metni yukarı, aşağı doğru büker veya daire benzeri bir efekt oluşturur.

Bir Word belgesine eğri metin eklemek için, belgenizi açın ve şerit çubuğundaki Ekle sekmesine basın. Oradan, Metin kategorisi altında listelenen Wordart  seçeneğine  basın.

Gönderen WordArt  açılır menüsünden, kullanılan isteyen WordArt metnin stilini seçin.

Mevcut efektlerden herhangi birine tıkladığınızda, bu WordArt efektini kullanarak belgenize bir metin kutusu eklenir. Bu noktada yer tutucu metni kendi metninizle değiştirmeniz gerekecektir.

Yer tutucu metni değiştirdikten sonra, WordArt’ı bir eğri kullanacak şekilde ayarlamanız gerekir. Bunu yapmak için ve metin kutusu etkinken, şerit çubuğundaki Çizim Araçları – Biçim sekmesine basın .

Oradan, WordArt Stilleri kategorisi altında listelenen Metin Efektleri düğmesine basın.

Gönderen WordArt Stilleri açılır menüsünden, tıklayın Transform uygulamak için çeşitli kavisli stilleri görüntülemek için.

Yolu Takip Et bölümünde, metni yukarı veya aşağı doğru bükecek veya tam bir daire oluşturacak bir efekt seçebilirsiniz. WordArt metin kutunuza uygulamak için bu efektlerden birini seçin.

WordArt metin kutusu stili değiştirildiğinde, efekt belgede görünür hale gelecektir.

Ancak metnin eğriliğini artırmak veya azaltmak istiyorsanız, önce metin kutusunu seçmeniz gerekir. Metin kutusu seçiliyken, turuncu nokta simgesini hareket ettirmek için farenizi veya izleme dörtgeninizi kullanın.

Simgeyi hareket ettirdiğinizde, eğrinin gelecekteki şeklini gösteren bir izleme çizgisi görünür hale gelecektir. Görünen şekil, seçtiğiniz metin efektine bağlı olacaktır.

Eğriden memnun olduğunuzda fare imlecinizi bırakın. Bu, metni yeni konuma bırakacaktır.

Word’de Metni Özel Şekle Eğme

WordArt metin efektini kullanarak, önceden ayarlanmış bir şekil ve tasarım kullanarak metni eğebilirsiniz. Ancak isterseniz, WordArt metnini özel bir şeklin etrafına sarabilirsiniz.

Şekil görünmez ise (veya belgenizin arka planıyla aynı arka plana sahipse), eğrinin şekli görünmeden metni kaydırabilirsiniz. Bu, çeşitli özel şekiller ve tasarımlar kullanarak Word’deki metni eğmenize olanak tanır.

Bunu yapmak için, Ekle> WordArt’a basarak yeni bir WordArt metin kutusu ekleyin.

WordArt metin kutusundaki yer tutucu metni kendi metninizle değiştirin. Metin kutusu eklenmiş ve yer tutucu metin değiştirilmiş haldeyken metin kutusunu seçin ve ardından Çizim Araçları – Biçim> Metin Efektleri’ne basın.

Açılır menüden Dönüştür’e basın, ardından sağlanan seçeneklerden  Daire’yi seçin.

WordArt metin kutusuna dairesel metin efekti eklendiğinde, WordArt metnini yeni bir şeklin etrafına sarmanız gerekir.

Yeni bir şekil eklemek için Ekle> Şekiller’e basın ve açılır menüden bir şekil seçin. WordArt metninin yolu şekle uyacak şekilde değiştirilebileceğinden, yuvarlak kenarlı şekiller burada en iyisidir.

Şekil eklenerek metin kutusunu seçin ve metnin şeklin dış yolunu çevrelemesi için yeniden boyutlandırın. Turuncu nokta simgesine basın ve dış şeklin kenarını çevrelemek için WordArt yolunu yeniden şekillendirin.

WordArt yolu şekli bir bütün olarak çevrelediğinde fare imlecinizi bırakın.

Metni daha sert kenarlı şekillerin (örneğin kare veya dikdörtgen) etrafına sarmak istiyorsanız, birden çok WordArt metin kutusu oluşturmanız gerekir.

Eklendikten sonra, bunları şeklin her iki tarafına manuel olarak yerleştirmeniz gerekir. Metnin şeklin her iki yanında doğru şekilde konumlandırıldığından emin olmak için metin kutularını döndürmeniz gerekebilir.

Word’deki Metinden Eğrileri Kaldırma

Microsoft Word’deki bir WordArt metin kutusundan eğri bir metin efektini kaldırmak istiyorsanız, işlem kolaydır.

Başlamak için, belgenizdeki WordArt metin kutusunu seçin. Şerit çubuğundan  Çizim Araçları – Biçim> Metin Efektleri’ne basın. Açılır menüden Dönüştür> Dönüştürme Yok’u seçin.

Bu, tüm eğri metin efektlerini devre dışı bırakır ve WordArt metninizi normale döndürür.

Metin efekti kaldırıldığında, WordArt metni yatay olarak görünecektir.  Belge düzeninizi geri yüklemek için ek adımlar atmanız (örneğin, bir şekli kaldırma) gerekebilir.

Diğer Kelime Biçimlendirme Seçenekleri

WordArt kullanarak Word’de metni eğmek, belgenize özel biçimlendirme eklemenin olası yollarından yalnızca biridir. Vurgu yapmak için harikadır, ancak WordArt el ilanları gibi belgelere daha uygun olduğu için her belgeye ekleyebileceğiniz bir şey değildir.

Ancak deneyebileceğiniz başka biçimlendirme türleri de vardır. Örneğin, belgenizi hızlı bir şekilde özelleştirmek için Word’deki biçimlendirmeyi bulup değiştirebilirsiniz veya farklı dosyalarda tutarlı metin biçimlendirmesi için varsayılan yazı tipini değiştirebilirsiniz. Belgelerinize diyagramlar ve temel çizimler eklemenize izin veren Microsoft Word’de çizmeye bile karar verebilirsiniz .


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir