SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Seo Nedir Ne İşe Yarar

Google sizi tanıyorsa, diğer herkes de sizi bilir. Tam tersi de çalışmıyor. Bir işiniz olduğunda, kâr ve borç uçurumu arasında ince bir çizgi vardır. Arama motoru optimizasyonu bu hattı bir köprüye dönüştürebilir ve tekrar para geleceği konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. 

Sonuç sayfalarında aldığınız sıralamaya bağlı olarak aylık kârınız fırlayabilir. Ancak çoğu insan SEO’nun yalnızca buna harcayacak bütçesi olan işletmeler ve büyük şirketler için olduğunu düşünüyor. Böyle bir düşünce yanlış. Küçük işletmeler ve yeni başlayanlar bile büyük şirketlerle rekabet edebilir. Tek bir hedefe yönelik zaman, çaba ve tutarlılık yeterlidir. 

SEO neden bu kadar önemli? 

İnternette güçlü bir varlık yaratmak zorlu bir çabadır. Dikkat çekmek için yarışan birkaç kişi var. Herkes aynı eylem planını izlediğinde, hepsi aynı sonuçları alacaktır. Kampanyalarınızı yüksek sesle duyurmak, ancak müdahaleci olmamak, işletmeniz hakkında bilgi sahibi olan kişilerin sayısını artıracak ve daha fazla müşteri kazanacaksınız.  

Odaklanmanız gereken ilk şeylerden biri bir kitle oluşturmaktır. İşletmeniz için sadık bir hayran kitleniz varsa, her yeni içerik yayınladığınızda onu himaye edecekler. İnternet tarihindeki en muhteşem web sitesine sahip olup olmamanız hiç fark etmez. 

Nobel Ödülü kazanmış kişiler tarafından yazılmış ve gözden geçirilmiş dünyanın en iyi materyaline sahip olabilirsiniz. YouTube, Bing, Yahoo ve en önemlisi Google gibi arama motorları sizi sonuçlarında göstermezse, kimse sizi bilmeyecek.

Kullanıcı deneyimi 

Google ve diğer arama motorları için optimize edilmiş bir site, şüphesiz optimize edilmemiş web sitelerinden daha iyi performans gösterecektir. Çok mantıklı. Metin ve diğer içerik varyasyonlarını mümkün olan her şekilde gözden geçiren algoritmalar mevcuttur. 

Tarayıcılar, size bir sıralama vermeden önce videolara, fotoğraflara, metinlere ve sayfanızın yüklenmesi için geçen süreye bakar. Ayrıca, sayfanızdan başkalarına ve size yönlendirilen linkler bu süreçte büyük rol oynar.  

Şimdi, kullanıcı deneyiminin arama motoru optimizasyonu ile ne ilgisi var? Eh, cevap hiç de zor değil. Bir an için tarihsel bilgi aradığınızı varsayın. Daha spesifik olarak, belirli bir savaş için yapılan bir savaşla ilgili bir şeydir. 

İlk linke tıklıyorsunuz ve okumaya başlıyorsunuz. Metin harika ve hepsi, ancak fotoğraflar uygun bağlamlarının dışına yerleştirilmiş. İlgili resimlere bakmak yerine sevimli hayvanların fotoğraflarına bakıyorsunuz. Bu, bağlam göz önüne alındığında mantıklı değil. 

Her görüntünün alternatif metni, resmin ne hakkında olduğu hakkında bilgi içerir ve yapay zeka, eşleşip eşleşmediğini görmek için onu tarar. Günümüzde arama motorları önemsiz gibi görünen ayrıntıları tanıyabilmektedir. Bu nedenle, sayfanızda görünen her şey, ziyaretçiye mümkün olan en iyi deneyimi sağlamak için ilgili, doğru ve optimize edilmiş olmalıdır.  

Bu arada tarayıcılar, yeni ziyaretçilerin sitenizde ne kadar zaman geçirdiğini ölçer. Uzun süre kalırlarsa, iyi bir şey yaratmışsınız demektir. Hemen ayrılırlarsa, bu kötü bir şey yaptığınız anlamına gelir. Bu girdiye bağlı olarak, sıralama yukarı veya aşağı hareket edebilir.  

Mobil kullanılabilirlik

Akıllı telefonlar günümüz toplumunda her yerde bulunur. Herkes bunları kullanır ve hatta bazı kişilerin birden fazla cihazı vardır. Psikologlar, telefonların toplumun ayrılmaz bir parçası haline geldiğini iddia ediyor. Hücreniz olmadan toplum içine çıktığınızda, kimliğinizin hayati bir bileşeninin eksik olduğu hissine kapılabilirsiniz. Tüm aramaların yüzde 51’i mobil cihazlarda gerçekleştiğinden, sayfanızı bu kadar geniş bir kitleye uyarlamanız gerekir.  

Aynı web sitesine çeşitli cihazlardan erişilebilir olduğunda, daha fazla sayıda kişiye ulaşma şansınız artar. Bu, daha fazla sayıda kişinin markanızı keşfedeceğini ve onunla etkileşime geçeceğini gösterir. Daha fazla ziyaretçiye sahip olmak, daha fazla potansiyel müşteriye sahip olmak anlamına gelir. Daha fazla potansiyel müşteriniz olduğunda, daha fazla dönüşümünüz olur. Dönüşümler kârınızın kaynağı olduğundan, tüm pazarlama ve satış hunisinin boyutunu en üst düzeye çıkarmak önemlidir.  

En iyi yatırım getirisi 

Arama motoru optimizasyonuna zaman ve para yatırmak, muhtemelen şimdiye kadar verdiğiniz en iyi pazarlama kararı olacaktır. Çoğu kişi bunu tamamen anlaşılmaz bulacaktır. 

Ancak, bu alanda yürütülen araştırmaların çoğu, gelişmiş hizmetlerine yatırım yapmanın harcamaları yüzde altmış kadar azaltabileceğini gösteriyor. Aynı zamanda, daha fazla potansiyel müşteri elde edeceksiniz. 

El ilanları, reklamlar ve reklam panoları gibi çeşitli reklam biçimleri dikkatinizi çekmeye çalışır. Sokakta yürürken kaç tane ilan olduğunu saymaya çalıştığınızda farklı markaların bombardımanına uğradığınızı fark edeceksiniz. Bu, dijital olarak gördüklerinizi içermez. Yüzünüze itilen tüm pazarlama çabalarına rağmen, ne sıklıkla dışarı çıkıp ürünleri satın alıyorsunuz?  

En zorlu pazarlama stratejilerine sahip ürünleri beğenmeme ihtimaliniz yüksek. Bunun yerine, satın almak istediğiniz mal veya hizmetleri seçmekten sorumlu olmayı tercih edersiniz. Herkes alışverişe gitmeyi sever, ancak hiç kimse belirli ürünleri almaya zorlanmaktan hoşlanmaz.  

Google’da en üst noktaya ulaşmak, reklam promosyonlarına bir dolar harcamanıza gerek kalmayacağı anlamına gelir. Bunun yerine, sadece pozisyonu korumaya odaklanmanız gerekecek ve sonuçlar zamanla daha iyi olacak. Ücretli reklam kullananlara kıyasla, daha fazla insan organik olarak sıralanmış web siteleriyle etkileşime giriyor.  

Son sözler 

Arama motoru optimizasyonu, bütçenizi zorlamadan herkesi aynı anda geride bırakmanın harika bir yoludur. Gösterdiğiniz çabanın meyvesini vermesi uzun sürmeyecektir.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

0 / 0

Bir yanıt yazın 0

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar olarak işaretlenmiştir